"Xəzər Lənkəran" çempionata qayıdır?
2004-2016-cı illərdə Azərbaycan çempionatlarında iştirak etmiş "Xəzər Lənkəran" futbol klubunun yenidən fəaliyətə başlaşlayacağı barədə söz-söhbətlər yaranıb. Yayılan xəbərlərə görə, Türkiyədə fəaliyyət göstərən iş adamı, “Palmali” şirkətinin sahibi Mübariz Mənsimov yenidən kluba sponsorluq etməyə razılaşıb.
İdman jurnalisti Anar Xanlarov yayılan məlumatlara bəzi aydınlıq gətirib. O, məsələ ilə əlaqədar kiçik bir araşdırma apardığını qeyd edib.
“Son günlər yenə "Xəzər Lənkəran"ın dönüşü ilə bağlı xəbərlər yayılıb və budəfəki məlumat reallığa yaxındır. Bilirsiniz ki, komandanın keçmiş futbolçuları Zaur Ramazanovla Alim Qurbanov bu yaxınlarda İstanbulda olublar və klubun sahibi Mübariz Mənsimovla görüşüblər. Mübariz Mənsimov komandaya baxmağa hazır olduğunu bildirib. Zaur Ramazanovla şəxsən danışdım və özünün dilindən çıxan sözü deyirəm. Bu dəfə məsələ ciddiyə oxşayır, inşallah ki, reallaşar. Zaurgil AFFA rəhbərliyi ilə görüşəcək. Belə başa düşdüm ki, komandanın hansı liqadan mübarizəyə başlaması da müzakirə olunacaq. Düşünürəm ki, reqlament, idman prinsipləri imkan verərsə, I Liqadan da qoşulmaq olar. Çünki "Xəzər Lənkəran" Premyer Liqanı tərk edib I Liqaya düşmüşdü. Fəaliyyətini bərpa edib yenidən bu liqada oynaya bilər”, - A.Xanlarov deyib.
Xatırladaq ki, 2016-cı ilin may ayında Azərbaycan çempionatındakı iştirakını dayandıran "Xəzər Lənkəran" 1 dəfə Azərbaycan çempionu, 3 dəfə Azərbaycan kubokunun, 1 dəfə Azərbaycan Superkubokunun və 1 dəfə Birlik Kubokunun qalibi olub.
Klub ev oyunlarını 15000 azarkeş tutumuna malik olan Lənkəran şəhərindəki mərkəzi stadionunda keçirib.
Mövcud olduğu dövrdə "Xəzər Lənkəran" Azərbaycanda yerli klublar arasında ən böyük azarkeş kütləsinə sahib olub./modern.az

Появились слухи о том, что футбольный клуб "Хазар Ленкеран", участвовавший в чемпионатах Азербайджана с 2004 по 2016 год, вновь возобновит свою деятельность. Согласно распространённым сообщениям, бизнесмен, действующий в Турции, владелец компании "Palmali" Мубариз Менсимов согласился снова стать спонсором клуба.
Спортивный журналист Анар Ханларов прояснил некоторые моменты касательно этих сообщений. Он отметил, что провёл небольшое расследование по этому вопросу.
«В последние дни вновь появились новости о возвращении "Хазара Ленкерана", и на этот раз информация близка к реальности. Вы знаете, что бывшие футболисты команды Заур Рамазанов и Алим Гурбанов недавно были в Стамбуле и встретились с владельцем клуба Мубаризом Менсимовым. Мубариз Менсимов заявил, что готов поддержать команду. Я лично говорил с Зауром Рамазановым и передаю его слова. На этот раз дело выглядит серьёзно, надеюсь, что это осуществится. Заур и другие встретятся с руководством АФФА. Я понял, что будет обсуждаться вопрос, с какого дивизиона команда начнёт борьбу. Думаю, если регламент и спортивные принципы позволят, можно будет присоединиться и к Первой лиге. Потому что "Хазар Ленкеран" покинул Премьер-лигу и опустился в Первую лигу. Команда сможет восстановить деятельность и снова играть в этой лиге», - сказал А.Ханларов.
Напомним, что "Хазар Ленкеран", прекративший участие в чемпионате Азербайджана в мае 2016 года, стал чемпионом Азербайджана 1 раз, обладателем Кубка Азербайджана 3 раза, обладателем Суперкубка Азербайджана 1 раз и обладателем Кубка Единства 1 раз.
Клуб проводил домашние игры на центральном стадионе города Ленкеран, вмещающем 15000 зрителей.
В период своего существования "Хазар Ленкеран" имел крупнейшую среди местных азербайджанских клубов фанатскую аудиторию./modern.az