Xaricdə Azərbaycan kinosuna baxırlarmı?
Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının katibi, kinorejissor Əli İsa Cabbarov Medianews.az-a açıqlamasında vurğulayıb ki, Azərbaycan kinosunun dünya kinosuna inteqrasiyası çox aktual məsələlərdəndir: “İnteqrasiya dedikdə söhbət ilk növbədə beynəlxalq film festivallarında iştirakdan, xarici ölkələrin kinoteatrlarında Azərbaycan filmlərinin nümayiş olunmasından gedir. Festivallarda iştirak çox vacibdir. Kinematoqrafçılar İttifaqı “Kinosəyyah” proqramı həyata keçirir. Bu proqram çərçivəsində biz kinematoqrafçılarımızın xaricə səfərlərini dəstəkləyirik. Eyni işi Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyi də görür. Amma təəssüf ki, aidiyyəti strukturların bu sahədə konseptual fəaliyyəti yoxdur.
Xaricdə Azərbaycan kinosu günləri keçirilməlidir. Ölkəmizdə yeni filmlər çəkildikcə xaricdəki tamaşaçıları da həmin filmlərlə tanış etmək gərəkdir. Kinoteatrlarda nümayiş üçün isə dünyadakı prokat şirkətlərinin kommersiya marağı olmalıdır. Onları bizim filmləri göstərməyə məcbur edə bilmərik. Amma Azərbaycan kinosu günləri çərçivəsində biz qeyri-kommersiya xarakterli təqdimatlar reallaşdıra, film mərasimləri keçirə bilərik. Bu işə də vəsait ayrılmalıdır. Kinematoqrafçılar İttifaqı da belə işlərdə iştirak etmək istəyər, öz dəstəyini göstərər”.
Əli İsa Cabbarovun sözlərinə görə, sonuncu dəfə 2022-ci ilin fevralında Moskvadakı “İllüzion” kinoteatrında Azərbaycanın Mədəniyyət Nazirliyi ilə birgə layihə əsasında Azərbaycan kinosu günləri olub: “O zaman bir neçə gün ərzində müxtəlif dövrlərdə Azərbaycanda çəkilmiş 19 ekran əsəri “İllüzion”da göstərildi. Çox maraqlı, əks-sədalı bir tədbir oldu.  Mətbuatda geniş işıqlandırıldı. Eyni addımı, tutalım, Fransada, İtaliyada, Almaniyada, başqa ölkələrdə də atmaq lazımdır. Azərbaycan kinematoqrafçıları ayrı-ayrılıqda, fərdi qaydada kinomuzu dünyada təmsil edirlər. Amma fundamental təbliğat üçün məxsusi kino günləri keçirilməlidir. Bunun çox xərc aparan variantı olduğu kimi, az büdcə tələb edən variantları da var”.
Əli İsa Cabbarovun fikrincə, kino günlərində mövzu rəngarəngliyi olmalı, fərqli mövzularda ekran əsərləri təqdim edilməlidir: “Dünyanın kino ekspertlərinin diqqətini cəlb etmək vacibdir. Məsələn, biz Kinoyazar.az saytı yaratmışıq, ingilis dilində versiyası da var. Dünyanın hər hansı nöqtəsində Azərbaycan kinosu haqqında bilgi almaq istəyən şəxs ingilis dilində buradan məlumat toplaya bilər. Mövzu maraqlı olduğu halda filmin özünə də baxa bilərlər. Ona görə də bu sahədə konseptual iş aparmaq lazımdır. Filmlərin kefiyyəti olmasa, dünya kinosu bizimlə maraqlanmayacaq. Filmlərin kefiyyətini, mövzuların rəngarəngliyini, rejissor dəst-xəttini ustalıqla qurmaq gərəkdir ki, dünya biziə maraq göstərsin”.
Hər işin təbliğata ehtiyacı olduğunu söyləyən Əli İsa Cabbarov bir daha vurğulayıb ki, kinomuzun təbliğatı işinə konseptual yanaşma yoxdur: “Xaricdə həyata keçirilən mədəniyyət tədbirləri siyahısına Azərbaycan kinosu günləri də salınmalı, filmlərimiz dünya paytaxtlarında göstərilməlidir. Musiqimiz bu sahədə daha şanslıdır. Ona daha çox vasait ayrılır. Vaxtaşırı Avropanın konsert zallarında, telekanallarında Azərbaycan musiqisi eşidilir. Həqiqətən də musiqimiz dünya səviyyəsindədir. Amma kinomuza da daha artıq diqqət, təbliğat, dəstək ayrılsa, müəyyən qədər Avropa kinosu ailəsində özünə yer tuta bilər. Bizim bu cəhətdən təqdimat xarakterli tədbirlərə ehtiyac var.
Deyim ki, özəl prodüserlərimiz kino bazarında ilk addımları atmaqdadır. Məsələn, hazırda Ramil Ələkbərovun rəhbərliyi ilə “Kinobiz” şirkəti Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində kino bazarında iştirak edir. Orada bir neçə Azərbaycan filmi satışa çıxarılıb. Aidiyyəti qurumlar belə təşəbbüsləri də dəstəkləməlidir. Məsələn, onların səfərlərinə dəstək verilməlidir. Kino bazarında aktiv iştirak Azərbaycan filmlərinin dünyaya çıxışına kömək edir”.
Rejissor, ssenarist, prodüser Valeh Əhmədov Medianews.az-a deyib ki, filmlərimizin xaricdə yayımlanmasına dair bir neçə nümunə var: “Bunlar təbii ki, böyük uğurdur. Amma sənaye halına gəlib oturuşması üçün başqa işlər də görülməlidir, bu, həm də daha çox vaxt tələb edən prosesdir. Məncə, bu istiqamətdə artıq sistemli işlər görülür. İstər Mədəniyyət Nazirliyində, istərsə də Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyində gələcəyə hesablanmış yaxşı planlar var”.
Valeh Əhmədovun fikrincə, xaricdə Azərbaycan filmlərinin nümayişi üçün ən vacib məsələlərdən biri keyfiyyətli dublyajdır: “Bu işin də üstünə düşülüb. Bizim dünya standartlarına cavab verən çox istedadlı rejissorlarımız, ssenaristlərimiz, aktyorlarımız və digər sənətçilərimiz var. Görülən işləri nəzərə alaraq deyə bilərəm ki, yaxın gələcəkdə Azəbaycan filmləri həqiqətən dünya arenasına çıxacaq. Öncə yaxın coğrafiyada, daha sonra meydan genişlənəcək. Festivallarda bizim bir çox filmlərimiz uğur qazanıb. Lakin bayaq vurğuladığım kimi prosesin sənaye halına gəlməsi üçün zamana ehtiyac var. O zaman çox da uzaqda deyil.
Seriallara gəlincə, televiziyalarda, elə çalışdığım “Space” televziyasında da bununla bağlı mühüm işlər görülür. Gələcəkdə bizim seriallarımız digər coğrafiyalarda yayımlanacaq. Bununla bağlı ciddi iş gedir. 4-5 il ərzində filmlərimizi, seriallarımızı dünya arenasında görəcəyik. Hətta yaxın aylarda, bir-iki ilə xaricdə yayımlanma şansı olan ekran əsərləri var. İndi bununla bağlı geniş məlumat vermək istəmirəm, amma konkret iş gedir. Bizim də istədiyimiz odur ki, dünyada anlaşılan, başa düşülən hekayələr yazaq, filmlər çəkək, seriallar istehsal edək”.

In Azerbaijani television and cinemas, feature films and series from many countries around the world are shown. But do foreigners also watch Azerbaijani films? Are Azerbaijani feature films shown on foreign countries' TVs and cinemas? Has Azerbaijani cinema integrated into world cinema?
Ali Isa Jabbarov, secretary of the Azerbaijani Cinematographers' Union and film director, in an explanation to Medianews.az, emphasized that the integration of Azerbaijani cinema into world cinema is a very relevant issue: “By integration, first of all, it is about participating in international film festivals and showing Azerbaijani films in cinemas of foreign countries. Participation in festivals is very important. The Cinematographers' Union is implementing the 'Kinoseyyah' program. Within this program, we support the trips of our cinematographers abroad. The Film Agency of the Republic of Azerbaijan also carries out the same work. But unfortunately, the relevant authorities do not have conceptual activities in this area.
Azerbaijani cinema days should be held abroad. As new films are made in our country, foreign audiences should also be introduced to these films. For screening in cinemas, commercial interest of distribution companies worldwide must exist. We cannot force them to show our films. However, within the framework of Azerbaijani cinema days, we can organize non-commercial presentations and film ceremonies. Funds should be allocated for this work as well. The Cinematographers' Union would also like to participate in such works and show its support.”
According to Ali Isa Jabbarov, the last time Azerbaijani cinema days were held was in February 2022 at the “Illuzion” cinema in Moscow within a project jointly with the Ministry of Culture of Azerbaijan: “At that time, 19 screen works filmed at various periods in Azerbaijan were shown in “Illuzion” over several days. It was a very interesting and resonant event. It was widely covered in the press. The same step should be taken in France, Italy, Germany, and other countries as well. Azerbaijani cinematographers individually represent our cinema worldwide. But fundamental promotion requires special cinema days. There are options that incur high costs as well as low-budget variants.”
Ali Isa Jabbarov believes that there should be thematic diversity at cinema days and screen works on different subjects should be presented: “It is important to attract the attention of world cinema experts. For example, we have created the Kinoyazar.az website, which also has an English version. Anyone wishing to obtain information about Azerbaijani cinema anywhere in the world can gather information here in English. If the topic is interesting, they can also watch the film itself. Therefore, conceptual work must be done in this area. If the quality of films is not good, world cinema will not be interested in us. The quality of films, thematic diversity and the director’s style must be skillfully constructed for the world to be interested in us.”
Stating that every work needs promotion, Ali Isa Jabbarov emphasized once again that there is no conceptual approach to promoting our cinema: “Azerbaijani cinema days should be included in the list of cultural events organized abroad, and our films should be shown in world capitals. Our music is luckier in this area. More funds are allocated to it. Azerbaijani music is occasionally heard in European concert halls and on TV channels. Indeed, our music is at world level. But if our cinema receives more attention, promotion, and support, it can find a place in the European cinema family to some extent. We need promotional events in this regard.
I can say that private producers are taking initial steps in the film market. For example, currently the “Kinobiz” company under the leadership of Ramil Alakbarov participates in the film market in the United Arab Emirates. Several Azerbaijani films have been put up for sale there. Relevant bodies should also support such initiatives. For example, support should be provided for their trips as well. Active participation in the film market helps Azerbaijani films reach the world.”
Director, screenwriter, and producer Valeh Ahmadov told Medianews.az that there are several examples of our films being broadcast abroad: “Of course, these are great successes. But for the process to become an established industry, other works must be done; this is also a process that requires more time. I think systematic works are already being done in this direction. Both in the Ministry of Culture and in the Film Agency of the Republic of Azerbaijan, there are good plans aimed at the future.”
According to Valeh Ahmadov, one of the most important issues for showing Azerbaijani films abroad is quality dubbing: “Attention is being paid to this work as well. We have many talented directors, screenwriters, actors, and other artists who meet world standards. Considering the work done, I can say that soon Azerbaijani films will truly appear on the world stage. First in the nearby geography, then the field will expand. Many of our films have been successful at festivals. But as I emphasized earlier, it takes time for the process to become industrialized. That time is not far away.”
Regarding series, important work is being done in television, including the “Space” TV where I work. In the future, our series will be broadcast in other regions as well. Serious work is underway in this regard. Within 4-5 years, we will see our films and series on the world stage. Even in the coming months, there are screen works that have a chance to be broadcast abroad within a year or two. I do not want to provide extensive information about this now, but concrete work is being done. What we want is to write understandable and comprehensible stories worldwide, make films, and produce series.”
Note: This article was prepared on the topic “Promotion of the History of Statehood, National Customs and Traditions, Science, and Culture of Azerbaijan” in accordance with the conditions of the competition and with financial support from the Azerbaijan Republic Media Development Agency.