Xaricdə Azərbaycan kinosuna baxırlarmı?
Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının katibi, kinorejissor Əli İsa Cabbarov Medianews.az-a açıqlamasında vurğulayıb ki, Azərbaycan kinosunun dünya kinosuna inteqrasiyası çox aktual məsələlərdəndir: “İnteqrasiya dedikdə söhbət ilk növbədə beynəlxalq film festivallarında iştirakdan, xarici ölkələrin kinoteatrlarında Azərbaycan filmlərinin nümayiş olunmasından gedir. Festivallarda iştirak çox vacibdir. Kinematoqrafçılar İttifaqı “Kinosəyyah” proqramı həyata keçirir. Bu proqram çərçivəsində biz kinematoqrafçılarımızın xaricə səfərlərini dəstəkləyirik. Eyni işi Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyi də görür. Amma təəssüf ki, aidiyyəti strukturların bu sahədə konseptual fəaliyyəti yoxdur.
Xaricdə Azərbaycan kinosu günləri keçirilməlidir. Ölkəmizdə yeni filmlər çəkildikcə xaricdəki tamaşaçıları da həmin filmlərlə tanış etmək gərəkdir. Kinoteatrlarda nümayiş üçün isə dünyadakı prokat şirkətlərinin kommersiya marağı olmalıdır. Onları bizim filmləri göstərməyə məcbur edə bilmərik. Amma Azərbaycan kinosu günləri çərçivəsində biz qeyri-kommersiya xarakterli təqdimatlar reallaşdıra, film mərasimləri keçirə bilərik. Bu işə də vəsait ayrılmalıdır. Kinematoqrafçılar İttifaqı da belə işlərdə iştirak etmək istəyər, öz dəstəyini göstərər”.
Əli İsa Cabbarovun sözlərinə görə, sonuncu dəfə 2022-ci ilin fevralında Moskvadakı “İllüzion” kinoteatrında Azərbaycanın Mədəniyyət Nazirliyi ilə birgə layihə əsasında Azərbaycan kinosu günləri olub: “O zaman bir neçə gün ərzində müxtəlif dövrlərdə Azərbaycanda çəkilmiş 19 ekran əsəri “İllüzion”da göstərildi. Çox maraqlı, əks-sədalı bir tədbir oldu.  Mətbuatda geniş işıqlandırıldı. Eyni addımı, tutalım, Fransada, İtaliyada, Almaniyada, başqa ölkələrdə də atmaq lazımdır. Azərbaycan kinematoqrafçıları ayrı-ayrılıqda, fərdi qaydada kinomuzu dünyada təmsil edirlər. Amma fundamental təbliğat üçün məxsusi kino günləri keçirilməlidir. Bunun çox xərc aparan variantı olduğu kimi, az büdcə tələb edən variantları da var”.
Əli İsa Cabbarovun fikrincə, kino günlərində mövzu rəngarəngliyi olmalı, fərqli mövzularda ekran əsərləri təqdim edilməlidir: “Dünyanın kino ekspertlərinin diqqətini cəlb etmək vacibdir. Məsələn, biz Kinoyazar.az saytı yaratmışıq, ingilis dilində versiyası da var. Dünyanın hər hansı nöqtəsində Azərbaycan kinosu haqqında bilgi almaq istəyən şəxs ingilis dilində buradan məlumat toplaya bilər. Mövzu maraqlı olduğu halda filmin özünə də baxa bilərlər. Ona görə də bu sahədə konseptual iş aparmaq lazımdır. Filmlərin kefiyyəti olmasa, dünya kinosu bizimlə maraqlanmayacaq. Filmlərin kefiyyətini, mövzuların rəngarəngliyini, rejissor dəst-xəttini ustalıqla qurmaq gərəkdir ki, dünya biziə maraq göstərsin”.
Hər işin təbliğata ehtiyacı olduğunu söyləyən Əli İsa Cabbarov bir daha vurğulayıb ki, kinomuzun təbliğatı işinə konseptual yanaşma yoxdur: “Xaricdə həyata keçirilən mədəniyyət tədbirləri siyahısına Azərbaycan kinosu günləri də salınmalı, filmlərimiz dünya paytaxtlarında göstərilməlidir. Musiqimiz bu sahədə daha şanslıdır. Ona daha çox vasait ayrılır. Vaxtaşırı Avropanın konsert zallarında, telekanallarında Azərbaycan musiqisi eşidilir. Həqiqətən də musiqimiz dünya səviyyəsindədir. Amma kinomuza da daha artıq diqqət, təbliğat, dəstək ayrılsa, müəyyən qədər Avropa kinosu ailəsində özünə yer tuta bilər. Bizim bu cəhətdən təqdimat xarakterli tədbirlərə ehtiyac var.
Deyim ki, özəl prodüserlərimiz kino bazarında ilk addımları atmaqdadır. Məsələn, hazırda Ramil Ələkbərovun rəhbərliyi ilə “Kinobiz” şirkəti Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində kino bazarında iştirak edir. Orada bir neçə Azərbaycan filmi satışa çıxarılıb. Aidiyyəti qurumlar belə təşəbbüsləri də dəstəkləməlidir. Məsələn, onların səfərlərinə dəstək verilməlidir. Kino bazarında aktiv iştirak Azərbaycan filmlərinin dünyaya çıxışına kömək edir”.
Rejissor, ssenarist, prodüser Valeh Əhmədov Medianews.az-a deyib ki, filmlərimizin xaricdə yayımlanmasına dair bir neçə nümunə var: “Bunlar təbii ki, böyük uğurdur. Amma sənaye halına gəlib oturuşması üçün başqa işlər də görülməlidir, bu, həm də daha çox vaxt tələb edən prosesdir. Məncə, bu istiqamətdə artıq sistemli işlər görülür. İstər Mədəniyyət Nazirliyində, istərsə də Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyində gələcəyə hesablanmış yaxşı planlar var”.
Valeh Əhmədovun fikrincə, xaricdə Azərbaycan filmlərinin nümayişi üçün ən vacib məsələlərdən biri keyfiyyətli dublyajdır: “Bu işin də üstünə düşülüb. Bizim dünya standartlarına cavab verən çox istedadlı rejissorlarımız, ssenaristlərimiz, aktyorlarımız və digər sənətçilərimiz var. Görülən işləri nəzərə alaraq deyə bilərəm ki, yaxın gələcəkdə Azəbaycan filmləri həqiqətən dünya arenasına çıxacaq. Öncə yaxın coğrafiyada, daha sonra meydan genişlənəcək. Festivallarda bizim bir çox filmlərimiz uğur qazanıb. Lakin bayaq vurğuladığım kimi prosesin sənaye halına gəlməsi üçün zamana ehtiyac var. O zaman çox da uzaqda deyil.
Seriallara gəlincə, televiziyalarda, elə çalışdığım “Space” televziyasında da bununla bağlı mühüm işlər görülür. Gələcəkdə bizim seriallarımız digər coğrafiyalarda yayımlanacaq. Bununla bağlı ciddi iş gedir. 4-5 il ərzində filmlərimizi, seriallarımızı dünya arenasında görəcəyik. Hətta yaxın aylarda, bir-iki ilə xaricdə yayımlanma şansı olan ekran əsərləri var. İndi bununla bağlı geniş məlumat vermək istəmirəm, amma konkret iş gedir. Bizim də istədiyimiz odur ki, dünyada anlaşılan, başa düşülən hekayələr yazaq, filmlər çəkək, seriallar istehsal edək”.

На азербайджанских телевизорах, в кинотеатрах показываются художественные фильмы и сериалы многих стран мира. А смотрят ли иностранцы азербайджанские фильмы? Показываются ли фильмы Азербайджана на телевидении и в кинотеатрах зарубежных стран? Интегрировано ли азербайджанское кино в мировое кино?
Секретарь Союза кинематографистов Азербайджана, кинорежиссер Али Иса Джаббаров Medianews.az в своем заявлении подчеркнул, что интеграция азербайджанского кино в мировое кино является очень актуальной проблемой: «Под интеграцией в первую очередь понимается участие в международных кинофестивалях, показ азербайджанских фильмов в кинотеатрах зарубежных стран. Участие в фестивалях очень важно. Союз кинематографистов осуществляет программу "Кинопутешественник". В рамках этой программы мы поддерживаем поездки наших кинематографистов за границу. Этим же занимается Киноагентство Азербайджанской Республики. Но, к сожалению, соответствующих структур в этой сфере нет концептуальной деятельности.
За рубежом необходимо проводить дни азербайджанского кино. По мере выхода новых фильмов в нашей стране нужно знакомить зарубежных зрителей и с ними. Для показа в кинотеатрах коммерческий интерес компаний-прокатчиков в мире должен быть. Мы не можем заставить их показывать наши фильмы. Однако в рамках дней азербайджанского кино можно реализовать некоммерческие презентации, проводить киноцеремонии. На это должны выделяться средства. Союз кинематографистов также желает участвовать в таких мероприятиях и оказать свою поддержку».
По словам Али Исы Джаббарова, в последний раз в феврале 2022 года в московском кинотеатре «Иллюзион» по проекту Министерства культуры Азербайджана прошли дни азербайджанского кино: «В течение нескольких дней в «Иллюзионе» было показано 19 художественных произведений, снятых в разные периоды в Азербайджане. Это было очень интересное, резонансное событие. Оно широко освещалось в СМИ. Такую же инициативу нужно реализовать, скажем, во Франции, Италии, Германии и других странах. Азербайджанские кинематографисты по отдельности, индивидуально представляют наше кино в мире. Но для фундаментальной пропаганды необходимо проводить специальные кинодни. Есть варианты, которые требуют больших затрат, а есть и малобюджетные варианты».
На взгляд Али Исы Джаббарова, в дни кино должна быть тематическая разнообразность, необходимо представлять экранные произведения на разные темы: «Важно привлечь внимание мировых киноэкспертов. Например, мы создали сайт Kinoyazar.az, есть и англоязычная версия. Любой человек в любой точке мира, желающий получить информацию об азербайджанском кино, может найти сведения здесь на английском языке. Если тема заинтересует, он также может посмотреть фильм. Поэтому в этой сфере нужно проводить концептуальную работу. Если качество фильмов будет плохим, мировое кино не заинтересуется нами. Надо мастерски строить качество фильмов, разнообразие тем, режиссерскую линию, чтобы мир проявлял к нам интерес».
Говоря о необходимости пропаганды в любой сфере, Али Иса Джаббаров вновь подчеркнул, что у нашего кино нет концептуального подхода в деле его популяризации: «Дни азербайджанского кино должны войти в список культурных мероприятий, проводимых за рубежом, наши фильмы должны показываться в мировых столицах. В музыкальной сфере у нас больше шансов. Ей выделяется больше средств. Время от времени в концертных залах Европы, на телеканалах звучит азербайджанская музыка. На самом деле наша музыка мирового уровня. Но если к нашему кино также будет уделяться больше внимания, пропаганды, поддержки, оно сможет завоевать определённое место в европейской кинофамилии. Нам нужны презентационные мероприятия с этой стороны.
Скажу, что наши частные продюсеры делают первые шаги на кинорынке. Например, сейчас компания "Kinobiz" под руководством Рамиля Алекперова участвует на кинорынке в Объединенных Арабских Эмиратах. Там выставлено на продажу несколько азербайджанских фильмов. Соответствующие органы тоже должны поддерживать такие инициативы. Например, помогать их поездкам. Активное участие на кинорынке помогает выводу азербайджанских фильмов на мировой рынок».
Режиссер, сценарист, продюсер Валех Ахмедов Medianews.az сказал, что есть несколько примеров распространения наших фильмов за рубежом: «Это, конечно, большой успех. Но для того, чтобы это превратилось в индустрию, нужно выполнить другую работу, а это процесс, который требует больше времени. По моему мнению, уже ведутся системные работы в этом направлении. И в Министерстве культуры, и в Киноагентстве Азербайджанской Республики есть хорошие планы, рассчитанные на будущее».
По мнению Валеха Ахмедова, одна из важнейших вещей для показа азербайджанских фильмов за рубежом — это качественный дубляж: «Над этим также работают. У нас есть талантливые режиссеры, сценаристы, актеры и другие деятели искусства мирового уровня. Учитывая проделанную работу, могу сказать, что в ближайшем будущем азербайджанские фильмы действительно выйдут на мировую арену. Сначала — в ближнем зарубежье, затем арена расширится. Наши фильмы на фестивалях добивались успеха. Но, как я уже отметил, процесс становления индустрией требует времени. И это будет не так уж далеко».
Что касается сериалов, то на телевидении, в том числе на канале «Space», где я работаю, ведется важная работа в этом направлении. В будущем наши сериалы будут транслироваться в других регионах. Идут серьезные работы. В течение 4-5 лет мы увидим наши фильмы и сериалы на мировой арене. Есть даже экранные произведения, которые могут быть показаны за рубежом в ближайшие несколько месяцев или год-два. Пока я не хочу давать подробную информацию, но работа ведется конкретная. Мы хотим писать истории, понятные и воспринимаемые во всем мире, снимать фильмы, производить сериалы».
Примечание: статья подготовлена на тему «Продвижение истории государственного строительства Азербайджанской Республики, национальных обычаев, науки и культуры» при финансовой поддержке Агентства развития медиа Азербайджанской Республики и в соответствии с условиями конкурса.