Pakistanda müharibəyə görə məktəblər bağlandı, iş rejimi evə köçürüldü
ABŞ və İsrailin eyni vaxtda İrana hücum etməsi ilə başlayan müharibənin təsiri özünü göstərməyə başlayıb. Müharibə səbəbindən neft qiymətlərinin artması fonunda Pakistanın Baş naziri Şahbaz Şərif yanacaq istehlakını azaltmaq tədbirləri çərçivəsində məktəblərin iki həftəlik bağlanacağını və dövlət işlərinin onlayn formata keçiriləcəyini elan edib.
Milli.Az xəbər verir ki, Pakistanda bütün ibtidai və orta məktəblər iki həftəlik tətilə göndərilib.
Dövlət qurumlarında iş həftəsi 4 günə endirilib və işçilərin 50%-nin evdən işləməsi məcburi hala gətirilib.
Dövlət avtomobillərinə ayrılan yanacaq limitləri iki ay müddətinə yarıbayarı azaldılıb.
Pakistanın Baş naziri Şahbaz Şərif bazar ertəsi xalqa müraciətində Yaxın Şərqdə alovlanan müharibənin qlobal neft qiymətlərini rekord həddə çatdırması ilə əlaqədar radikal enerji qənaəti paketi açıqlayıb. Baş nazir ölkə daxilində məktəblərin bağlanacağını və dövlət işçiləri üçün hibrid iş modelinə keçiləcəyini bəyan edib.
Yaxın Şərqdəki müharibənin Hörmüz boğazı vasitəsilə neft daşınmasını ləngitməsi Pakistanda yanacağın litrinin qiymətində tarixi artımlara səbəb olub. İqtisadi yükü yüngülləşdirmək məqsədilə qəbul edilən qərarlar çərçivəsində:
Bütün ibtidai və orta məktəblər iki həftəlik tətil edib. Universitetlər isə nəqliyyat xərclərini sıfırlamaq üçün tamamilə onlayn təhsilə keçib.
Dövlət müəssisələrində (banklar istisna olmaqla) iş həftəsi 4 günə endirilib, personalın yarısının evdən işləməsi tələb olunub.
Təcili xidmətlər xaricində, rəsmi avtomobillərin 60%-nin hərəkətinə qadağa qoyulub.
Baş nazir Şahbaz Şərif açıqlamasında bildirib:
"Qlobal müharibənin alovlandırdığı bu enerji böhranı qarşısında iqtisadiyyatımızı sabitləşdirmək üçün çətin qərarlar qəbul etməli idik. Məqsədimiz valyuta ehtiyatlarımızı qorumaq və xalqımızın üzərindəki inflyasiya yükünü minimuma endirməkdir."
Hökumət həmçinin nazirlərin maaşlarından imtina etməsi, lüks istehlakın dayandırılması və dövlət idarələrində kondisioner istifadəsinə məhdudiyyət qoyulması kimi əlavə qənaət tədbirlərini də qüvvəyə mindirib.

Due to the war in Pakistan, schools were closed and the work regime was moved to home.
The impact of the war that began with the simultaneous attack of the US and Israel on Iran has started to manifest itself. Against the backdrop of rising oil prices due to the war, Pakistan's Prime Minister Shahbaz Sharif has announced that schools will be closed for two weeks and government work will be moved online as part of measures to reduce fuel consumption.
Milli.Az reports that all primary and secondary schools in Pakistan have been sent on a two-week vacation.
The workweek in government institutions has been reduced to 4 days, and it has become mandatory for 50% of employees to work from home.
Fuel quotas allocated to government vehicles have been halved for a period of two months.
Pakistan's Prime Minister Shahbaz Sharif announced a radical energy-saving package on Monday in an address to the nation due to the Middle East war igniting and pushing global oil prices to a record level. The Prime Minister stated that schools across the country will be closed and that a hybrid work model will be implemented for government employees.
The war in the Middle East slowing down oil transportation via the Strait of Hormuz has caused historic increases in fuel prices per liter in Pakistan. As part of the decisions made to alleviate the economic burden:
All primary and secondary schools have been closed for two weeks. Universities have switched entirely to online education to eliminate transportation costs.
The workweek in government institutions (except banks) has been reduced to 4 days, requiring half of the staff to work from home.
Except for emergency services, 60% of official vehicles have been banned from operation.
Prime Minister Shahbaz Sharif stated in his announcement:
"In the face of this energy crisis fueled by the global war, we had to make tough decisions to stabilize our economy. Our goal is to protect our foreign exchange reserves and minimize the inflation burden on our people."
The government has also implemented additional saving measures such as ministers foregoing their salaries, stopping luxury consumption, and imposing restrictions on air conditioning use in government offices.