Pakistanda müharibəyə görə məktəblər bağlandı, iş rejimi evə köçürüldü
ABŞ və İsrailin eyni vaxtda İrana hücum etməsi ilə başlayan müharibənin təsiri özünü göstərməyə başlayıb. Müharibə səbəbindən neft qiymətlərinin artması fonunda Pakistanın Baş naziri Şahbaz Şərif yanacaq istehlakını azaltmaq tədbirləri çərçivəsində məktəblərin iki həftəlik bağlanacağını və dövlət işlərinin onlayn formata keçiriləcəyini elan edib.
Milli.Az xəbər verir ki, Pakistanda bütün ibtidai və orta məktəblər iki həftəlik tətilə göndərilib.
Dövlət qurumlarında iş həftəsi 4 günə endirilib və işçilərin 50%-nin evdən işləməsi məcburi hala gətirilib.
Dövlət avtomobillərinə ayrılan yanacaq limitləri iki ay müddətinə yarıbayarı azaldılıb.
Pakistanın Baş naziri Şahbaz Şərif bazar ertəsi xalqa müraciətində Yaxın Şərqdə alovlanan müharibənin qlobal neft qiymətlərini rekord həddə çatdırması ilə əlaqədar radikal enerji qənaəti paketi açıqlayıb. Baş nazir ölkə daxilində məktəblərin bağlanacağını və dövlət işçiləri üçün hibrid iş modelinə keçiləcəyini bəyan edib.
Yaxın Şərqdəki müharibənin Hörmüz boğazı vasitəsilə neft daşınmasını ləngitməsi Pakistanda yanacağın litrinin qiymətində tarixi artımlara səbəb olub. İqtisadi yükü yüngülləşdirmək məqsədilə qəbul edilən qərarlar çərçivəsində:
Bütün ibtidai və orta məktəblər iki həftəlik tətil edib. Universitetlər isə nəqliyyat xərclərini sıfırlamaq üçün tamamilə onlayn təhsilə keçib.
Dövlət müəssisələrində (banklar istisna olmaqla) iş həftəsi 4 günə endirilib, personalın yarısının evdən işləməsi tələb olunub.
Təcili xidmətlər xaricində, rəsmi avtomobillərin 60%-nin hərəkətinə qadağa qoyulub.
Baş nazir Şahbaz Şərif açıqlamasında bildirib:
"Qlobal müharibənin alovlandırdığı bu enerji böhranı qarşısında iqtisadiyyatımızı sabitləşdirmək üçün çətin qərarlar qəbul etməli idik. Məqsədimiz valyuta ehtiyatlarımızı qorumaq və xalqımızın üzərindəki inflyasiya yükünü minimuma endirməkdir."
Hökumət həmçinin nazirlərin maaşlarından imtina etməsi, lüks istehlakın dayandırılması və dövlət idarələrində kondisioner istifadəsinə məhdudiyyət qoyulması kimi əlavə qənaət tədbirlərini də qüvvəyə mindirib.

Война, начавшаяся с одновременного нападения США и Израиля на Иран, начала проявлять свои последствия. В связи с ростом цен на нефть из-за войны премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф объявил о закрытии школ на две недели и переходе государственных учреждений на онлайн-работу в рамках мер по снижению потребления топлива.
Как сообщает Milli.Az, во всех начальных и средних школах Пакистана объявлены двухнедельные каникулы.
Рабочая неделя в государственных учреждениях сокращена до 4 дней, а 50% сотрудников обязаны работать из дома.
Лимиты на топливо для государственных автомобилей сокращены вдвое на срок в два месяца.
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф в понедельник в обращении к народу объявил о радикальном пакете мер по экономии энергии в связи с войной на Ближнем Востоке, из-за которой мировые цены на нефть достигли рекордных показателей. Премьер-министр заявил о закрытии школ по стране и переходе государственных служащих на гибридную модель работы.
Задержки в перевозке нефти через Ормузский пролив из-за войны на Ближнем Востоке вызвали исторический рост цен на топливо в Пакистане за литр. В рамках принятых решений для облегчения экономической нагрузки:
Все начальные и средние школы отправлены на двухнедельные каникулы. Университеты полностью перешли на онлайн-обучение для устранения транспортных расходов.
В государственных учреждениях (кроме банков) рабочая неделя сокращена до 4 дней, и требуется, чтобы половина персонала работала из дома.
За исключением служб экстренной помощи, 60% официальных автомобилей запрещено использовать.
В своем заявлении премьер-министр Шахбаз Шариф отметил:
«В условиях этого энергетического кризиса, вызванного глобальной войной, нам пришлось принимать трудные решения, чтобы стабилизировать нашу экономику. Наша цель — сохранить валютные резервы и минимизировать инфляционную нагрузку на наш народ.»
Правительство также ввело дополнительные меры экономии, включая отказ министров от заработной платы, прекращение роскошного потребления и ограничения на использование кондиционеров в государственных учреждениях.