Azərbaycanda tək yeyilmir, ancaq xərçəngdən qoruyur, qaraciyəri təmizləyir
Türkiyənin tanınmış kardioloqu və dietoloqu Canan Karatay gündəlik qidalanmada sumağın istifadəsini artırmağı tövsiyə edib.
Demokrat.az xəbər verir ki, həkimin sözlərinə görə bir yemək qaşığı sumaq isti suya qatılaraq içildikdə bağırsaqların və qaraciyərin təmizlənməsinə kömək edə bilər.
Karatay bildirir ki, sumaq qatıqla birlikdə yeyildikdə və ya çay kimi dəmlənərək içildikdə təsiri daha da güclənir. Onun sözlərinə görə, sumaq antioksidantlarla zəngindir, iltihabı azaldır, həzmi yaxşılaşdırır, qan şəkərinin tənzimlənməsinə kömək edir və ürək-damar sağlamlığını dəstəkləyir.
Həkim qeyd edir ki, sumaq antibakterial və antifungal xüsusiyyətlərə də malikdir. Bəzi hallarda xərçəng hüceyrələrinin inkişafını ləngidə biləcəyi ilə bağlı araşdırmalar da mövcuddur. Bununla belə, həddindən artıq istifadə tövsiyə olunmur və xroniki xəstəlikləri olan şəxslərin əvvəlcə həkimlə məsləhətləşməsi vacib sayılır.

Известный турецкий кардиолог и диетолог Джанан Каратай рекомендовала увеличить использование сумаха в повседневном питании.
Как сообщает Demokrat.az, по словам врача, одна столовая ложка сумаха, растворённая в горячей воде и выпитая, может помочь очистить кишечник и печень.
Каратай отмечает, что сумах при употреблении вместе с йогуртом или заваренный как чай оказывает ещё более сильное действие. По её словам, сумах богат антиоксидантами, уменьшает воспаление, улучшает пищеварение, способствует регулированию уровня сахара в крови и поддерживает здоровье сердечно-сосудистой системы.
Врач отмечает, что сумах также обладает антибактериальными и противогрибковыми свойствами. Имеются исследования, указывающие на то, что в некоторых случаях он может замедлять развитие раковых клеток. Тем не менее, чрезмерное употребление не рекомендуется, а людям с хроническими заболеваниями важно предварительно проконсультироваться с врачом.