ÜST: Ebola ilə bağlı yeni açıqlama –
Medianews.az -ın məlumatına görə, qurumun baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus bildirib ki, virusun yayılma riski milli və regional səviyyədə yüksək, qlobal səviyyədə isə aşağı qiymətləndirilir.
Onun sözlərinə görə, hazırda Konqo Demokratik Respublikasında 51 yoluxma faktı təsdiqlənib, lakin real sayın daha yüksək olduğu ehtimal edilir. Uqandada isə Konqodan gələn iki nəfərdə virus aşkarlanıb, onlardan biri həyatını itirib. Eyni zamanda bir ABŞ vətəndaşının da yoluxduğu və Almaniyaya təxliyə edildiyi bildirilir.
ÜST rəsmisi əlavə edib ki, təxminən 600 şübhəli yoluxma və 139 şübhəli ölüm qeydə alınıb. Xəstəliyin artıq şəhər ərazilərinə yayıldığı, tibb işçiləri arasında ölüm hallarının olduğu qeyd edilib. Bölgədə silahlı toqquşmaların artması nəticəsində 100 mindən çox insanın evlərini tərk etdiyi də vurğulanıb.
Qebreyesus bildirib ki, epidemiyaya qarşı təsdiqlənmiş peyvənd və müalicə yoxdur və virus Bundibugyo növü Ebola ilə bağlıdır.
ÜST həmçinin Uqanda hökumətinin kütləvi tədbiri təhlükəsizlik səbəbilə təxirə salmasını alqışlayıb və mübarizəni gücləndirmək üçün əlavə 3,9 milyon dollar vəsait ayırdığını açıqlayıb.

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) опубликовала новую информацию о вспышке эпидемии Эболы в Африке.
Medianews.az - согласно информации, глава организации Тедрос Адханом Гебрейесус заявил, что риск распространения вируса оценивается как высокий на национальном и региональном уровне, и низкий на глобальном.
По его словам, в настоящее время в Демократической Республике Конго подтверждено 51 случай заражения, однако предполагается, что реальное число выше. В Уганде у двух человек, прибывших из Конго, был выявлен вирус, один из них скончался. Также сообщается, что заражён один гражданин США, который был эвакуирован в Германию.
Официальный представитель ВОЗ добавил, что зарегистрировано около 600 подозрительных случаев заражения и 139 подозрительных смертей. Отмечено, что заболевание уже распространилось в городских районах, зарегистрированы случаи смерти среди медицинских работников. Также подчеркнуто, что из-за роста вооружённых столкновений в регионе более 100 тысяч человек покинули свои дома.
Гебрейесус сообщил, что не существует подтвержденной вакцины и лечения для эпидемии, вирус относится к виду Эбола Bundibugyo.
ВОЗ также похвалила решение правительства Уганды отложить массовое мероприятие по соображениям безопасности и объявила о выделении дополнительно 3,9 миллиона долларов для усиления борьбы с эпидемией.