Toya hazırlaşanların DİQQƏTİNƏ:
Ramazan ayı boyunca toylara verilən fasilə artıq başa çatıb və şadlıq saraylarında yenidən canlanma müşahidə olunur. Lakin qarşıdan Məhərrəm ayı gəlir. Bu səbəbdən şadlıq evlərində yenidən durğunluq yaşanacağı gözlənilir.
Medianews.az xəbər verir ki, vətəndaşların böyük qismi toy mərasimlərini Məhərrəm ayından sonraya planlaşdırır.
Bəs bu məqam menyuların qiymətinə təsir göstərə bilərmi? Baku TV bunu öyrənmək üçün bir neçə restoranla əlaqə saxlayıb.
“Martın sonu, aprel, may və iyunun 15-dək olan günlər üçün toy sifarişlərimiz var. Aprelin 16-dan etibarən Məhərrəm ayı başlayır. Ondan sonra sifarişlər yavaş-yavaş yazılır. Adətən Məhərrəmlik ərəfəsində gəlib tarix götürürlər. Qiymət artımı isə bizdən asılı deyil. Əgər bazarda artım olmasa, biz də qiymətləri artırmayacağıq. Bazarda ciddi bahalaşma olarsa, bizdə də 3-5 manat fərq yarana bilər”, – administratorlardan biri deyib.
“Ramazan bayramından sonra toylarımız yaxşı gedir. Qiymətlərdə artım yoxdur. Məhərrəm ayından sonrakı tarixlər üçün də sifarişlər yazılır və qiymətlərdə yenə dəyişiklik yoxdur. Bazarda bahalaşma olsa da, hazırda qiymətlər eyni qalır”, – digər administrator bildirib.
Görünən odur ki, hələlik qiymət artımı gözlənilmir. Lakin bazarda məhsulların qiymətində artım olarsa, vəziyyət dəyişə bilər.
Qeyd edək ki, hazırda şadlıq saraylarında menyu qiymətləri minimum 45-50 manatdan başlayır. Bəzi restoranlarda isə bu rəqəm 100 manat və daha yuxarı məbləğdə təklif olunur.

ATTENTION to those preparing for the wedding:
The break given to weddings during the month of Ramadan has now ended, and there is a revival being observed in the banquet halls. However, the month of Muharram is approaching. For this reason, a slowdown is expected to occur again in the banquet halls.
Medianews.az reports that the majority of citizens are planning their wedding ceremonies after the month of Muharram.
But can this situation affect the prices of menus? Baku TV contacted several restaurants to find out.
“We have wedding orders for the days from the end of March to April, May, and up to June 15. Starting from April 16, the month of Muharram begins. After that, orders are slowly being made. Usually, they come and reserve dates on the eve of Muharram. The price increase does not depend on us. If there is no increase in the market, we will not raise prices either. If there is a significant increase in the market, there might be a difference of 3-5 manats with us,” said one of the administrators.
“Our weddings are going well after the Ramadan holiday. There is no increase in prices. Orders are also being taken for dates after the month of Muharram and there is still no change in prices. Although there is an increase in the market, prices remain the same for now,” said another administrator.
It appears that a price increase is not expected at this time. However, the situation could change if there is an increase in product prices in the market.
It should be noted that currently, menu prices in banquet halls start from a minimum of 45-50 manats. In some restaurants, this figure is offered at 100 manats or more.