Toya hazırlaşanların DİQQƏTİNƏ:
Ramazan ayı boyunca toylara verilən fasilə artıq başa çatıb və şadlıq saraylarında yenidən canlanma müşahidə olunur. Lakin qarşıdan Məhərrəm ayı gəlir. Bu səbəbdən şadlıq evlərində yenidən durğunluq yaşanacağı gözlənilir.
Medianews.az xəbər verir ki, vətəndaşların böyük qismi toy mərasimlərini Məhərrəm ayından sonraya planlaşdırır.
Bəs bu məqam menyuların qiymətinə təsir göstərə bilərmi? Baku TV bunu öyrənmək üçün bir neçə restoranla əlaqə saxlayıb.
“Martın sonu, aprel, may və iyunun 15-dək olan günlər üçün toy sifarişlərimiz var. Aprelin 16-dan etibarən Məhərrəm ayı başlayır. Ondan sonra sifarişlər yavaş-yavaş yazılır. Adətən Məhərrəmlik ərəfəsində gəlib tarix götürürlər. Qiymət artımı isə bizdən asılı deyil. Əgər bazarda artım olmasa, biz də qiymətləri artırmayacağıq. Bazarda ciddi bahalaşma olarsa, bizdə də 3-5 manat fərq yarana bilər”, – administratorlardan biri deyib.
“Ramazan bayramından sonra toylarımız yaxşı gedir. Qiymətlərdə artım yoxdur. Məhərrəm ayından sonrakı tarixlər üçün də sifarişlər yazılır və qiymətlərdə yenə dəyişiklik yoxdur. Bazarda bahalaşma olsa da, hazırda qiymətlər eyni qalır”, – digər administrator bildirib.
Görünən odur ki, hələlik qiymət artımı gözlənilmir. Lakin bazarda məhsulların qiymətində artım olarsa, vəziyyət dəyişə bilər.
Qeyd edək ki, hazırda şadlıq saraylarında menyu qiymətləri minimum 45-50 manatdan başlayır. Bəzi restoranlarda isə bu rəqəm 100 manat və daha yuxarı məbləğdə təklif olunur.

Перерыв в свадьбах, сделанный на время месяца Рамазан, уже подходит к концу, и в свадебных дворцах наблюдается оживление. Однако впереди наступает месяц Мухаррам. По этой причине ожидается, что в домах торжеств вновь наступит застой.
По сообщению Medianews.az, большая часть населения планирует свадебные торжества на период после месяца Мухаррам.
Но повлияет ли этот момент на цены в меню? Baku TV связался с несколькими ресторанами, чтобы выяснить это.
«У нас есть заказы на свадьбы на конец марта, апрель, май и до 15 июня. С 16 апреля начинается месяц Мухаррам. После этого заказы постепенно поступают. Обычно накануне Мухаррама заказывают даты. Повышение цен от нас не зависит. Если на рынке не будет роста цен, мы также не будем их повышать. Если же на рынке случится серьезное подорожание, у нас может появиться разница в 3-5 манат», – сказал один из администраторов.
«После праздника Рамазан наши свадьбы идут хорошо. Цены не увеличиваются. Заказы принимаются и на даты после месяца Мухаррам, и цены также не меняются. Несмотря на подорожание на рынке, сейчас цены остаются прежними», – сообщил другой администратор.
Судя по всему, пока увеличение цен не предвидится. Однако ситуация может измениться, если подорожают продукты на рынке.
Отметим, что сейчас цены в меню в свадебных дворцах начинаются от 45-50 манат. В некоторых ресторанах эта сумма предлагается в размере 100 манат и выше.