Süni intellektdən istifadə edən uşaqlarda ciddi risklər üzə çıxdı
Süni intellekt həm uşaqlar üçün öyrənmə aləti, həm də onların davranışlarını müşahidə edən texnoloji "tərəfdaş"a çevrilib. Mütəxəssislər bildirirlər ki, süni intellekt real istifadəçi davranışlarını, sual tiplərini və ünsiyyət formalarını izləyərək inkişaf edir. Bu prosesdə uşaqlar həm öncül istifadəçilər, həm də sınaq obyektləri rolunu oynayırlar.
Milli.Az xəbər verir ki, ABŞ-da aparılan müşahidələr yeniyetmələrin evdə və məktəbdə valideynlərindən daha çox süni intellektə müraciət etdiyini göstərir. Onlar ev tapşırıqlarında, ünsiyyətdə və gündəlik suallarda süni intellektdən  geniş istifadə edirlər.
Tədqiqatlar göstərir ki, süni intellektdən kömək alan şagirdlərin beyin fəallığı azalır və onlar yazdıqları mətnləri daha zəif yadda saxlayırlar. Alimlər bunun uzunmüddətli öyrənmə prosesinə mənfi təsir edə biləcəyini qeyd edirlər.
Süni intellekt uşaqların ev həyatını və əyləncə modelini də dəyişir. Yeniyetmələr arasında "Aİ dostları" sürətlə populyarlaşır. Bəzi uşaqlar şəxsi mövzuları real insanlardan daha çox süni intelleklə bölüşürlər. Bu tendensiya psixoloqlar arasında narahatlıq yaradır.
Bundan başqa, ABŞ-də test mərhələsində olan bəzi süni intellekt oyuncaqlarının uşaqlarla qeyri-münasib dialoqlara girdiyi məlum olub. Bu hallar təhlükəsizlik və etik standartların gücləndirilməsi zərurətini gündəmə gətirib. məhdudiyyətlər hazırlayır.

Искусственный интеллект стал как инструментом обучения для детей, так и технологическим "партнером", наблюдающим за их поведением. Эксперты отмечают, что искусственный интеллект развивается, отслеживая реальное поведение пользователей, типы вопросов и формы общения. В этом процессе дети выступают как пионерами-пользователями, так и объектами испытаний.
Как сообщает Milli.Az, наблюдения в США показывают, что подростки обращаются к искусственному интеллекту дома и в школе чаще, чем к родителям. Они широко используют искусственный интеллект для выполнения домашних заданий, общения и повседневных вопросов.
Исследования показывают, что у учащихся, пользующихся помощью искусственного интеллекта, снижается активность мозга, и они хуже запоминают написанные тексты. Ученые отмечают, что это может негативно сказаться на долгосрочном учебном процессе.
Искусственный интеллект также меняет домашний быт и модель развлечений детей. Среди подростков быстро набирают популярность «ИИ-друзи». Некоторые дети делятся личными темами с искусственным интеллектом больше, чем с реальными людьми. Эта тенденция вызывает обеспокоенность среди психологов.
Кроме того, в США выявлено, что некоторые игрушки с искусственным интеллектом, находящиеся на стадии тестирования, вступают с детьми в неподобающие диалоги. Эти случаи поставили вопрос о необходимости усиления безопасности и этических стандартов, а также разработки ограничений.