Bəzi hallarda yöndəmsiz hərəkətlər, səntirləmək bədxassəli şişin əlamətidir.
Xərçəng simptomlarının klassik triadasına gözlənilməz çəki itkisi, zəiflədici yorğunluq və şişkinlik daxildir. Lakin həkimlər qeyd edirlər ki, xərçəng asanlıqla digər xəstəliklər və ya pozğunluqlarla qarışdırıla bilən simptomlara səbəb ola bilər.
Mayo Klinikasının mütəxəssislərinin fikrincə, xüsusən də motor və nitq koordinasiyasına təsir edən ataksiya xərçəngin əlaməti ola bilər.
"Qazanılmış ataksiyanın beyin şişləri və digər xərçənglər də daxil olmaqla geniş potensial səbəbləri ola bilər."
Onların sözlərinə görə, bu sindromlu insanlarda əzələ nəzarəti zəifdir, bu da hərəkətlərini yöndəmsiz və idarəolunmaz edir. Adətən, ataksiya yeriməkdə, tarazlığı qorumaqda, həmçinin qol hərəkətləri və udmaqda çətinlik çəkərkən inkişaf edir.
Həkimlər qeyd ediblər ki, bu cür dəyişikliklərə səbəb olan bədxassəli yenitörəmələrə ginekoloji xərçəng, həmçinin döş və ya ağciyər xərçəngi və Hockin limfoması daxil ola bilər. Bundan əlavə, ataksiyanın uşaqlıq xərçəngi ilə baş verə biləcəyinə dair dəlillər var.
Buna görə də, insanın yerişində qəfil dəyişikliklər narahatlıq doğurmalıdır, onlar vurğulayıblar. (Medicina.az)

In some cases, clumsy movements and stumbling are signs of a malignant tumor.
The classic triad of cancer symptoms includes unexpected weight loss, debilitating fatigue, and swelling. However, doctors note that cancer can cause symptoms that are easily confused with other diseases or disorders.
According to specialists at the Mayo Clinic, ataxia, especially affecting motor and speech coordination, may be a sign of cancer.
"Acquired ataxia can have a wide range of potential causes, including brain tumors and other cancers."
According to them, people with this syndrome have poor muscle control, which makes their movements clumsy and uncontrollable. Typically, ataxia develops when walking, maintaining balance, as well as arm movements and swallowing become difficult.
Doctors have noted that malignant neoplasms causing such changes may include gynecologic cancer, as well as breast or lung cancer, and Hodgkin lymphoma. In addition, there is evidence that ataxia can occur with uterine cancer.
Therefore, sudden changes in a person's gait should be a cause for concern, they emphasized. (Medicina.az)