Sosial mediada yaş senzi –
Avstriya hökuməti 14 yaşdan kiçik uşaqların bu cür platformalardan istifadəsinin "mənfi nəticələrindən qorunması" üçün onların sosial mediaya çıxışını qadağan etmək niyyətindədir.
Medianews.az Musavat.com-a istinadla xəbər verir ki, Avstriyanın vitse-kansleri Andreas Babler bu barədə danışaraq bildirib: "Uşaqları və gəncləri gələcəkdə sosial medianın mənfi nəticələrindən qətiyyətlə qoruyacağıq. Artıq bu platformaların asılılığa çevrildiyini və tez-tez uşaqlarımızda xəstəliklərə səbəb olduğunu seyr etməyəcəyik... Onların istifadəsi ilə bağlı risklər çoxdan nəzərə alınmayıb; indi hərəkətə keçməyin vaxtıdır".
Bablerin sözlərinə görə, qadağanı tətbiq edən qanun layihəsi iyun ayının sonuna qədər hazırlanacaq. O qeyd edib ki, hökumət sənəddə fərdi platformaları sadalamayacaq, lakin qərarlarını onların alqoritmlərinin nə qədər asılılıq yaradacağına və "cinsi zorakılıq" kimi məzmunun olub-olmadığına əsaslandıracaq.
Xatırladaq ki, 2025-ci ilin dekabr ayında Avstraliya dünyada 16 yaşdan kiçik şəxslər üçün sosial media istifadəsinə tamamilə qadağa qoyan ilk ölkə olub. Oxşar tədbirlər Böyük Britaniya, Fransa, İspaniya və Danimarka da daxil olmaqla bir neçə ölkədə nəzərdən keçirilir.
Bundan başqa, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Fondu (UNICEF) bildirib ki, təkcə yaş məhdudiyyətləri uşaqları onlayn platformalardan qorumaq üçün kifayət deyil. Təşkilat bu cür qadağaların əks-təsir göstərə biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib və daha geniş strategiyaya çağırıb.

Правительство Австрии намерено запретить доступ детей младше 14 лет к такого рода платформам для «защиты от негативных последствий» использования социальных сетей.
Medianews.az, ссылаясь на Musavat.com, сообщает, что вице-канцлер Австрии Андреас Баблер прокомментировал: «Мы решительно защитим детей и молодежь в будущем от негативных последствий социальных сетей. Мы больше не будем наблюдать, как эти платформы становятся причиной зависимости и вызывают заболевания у наших детей... Риски, связанные с их использованием, давно игнорировались; сейчас настало время действовать».
По словам Баблера, законопроект о введении запрета будет подготовлен к концу июня. Он отметил, что правительство не будет перечислять отдельные платформы в документе, однако свои решения будет основывать на том, насколько алгоритмы вызывают зависимость и присутствует ли контент, связанный с «сексуальным насилием».
Напомним, что в декабре 2025 года Австралия стала первой страной в мире, полностью запретившей использование социальных сетей лицам младше 16 лет. Аналогичные меры рассматриваются в нескольких странах, включая Великобританию, Францию, Испанию и Данию.
Кроме того, Детский фонд Организации Объединенных Наций (UNICEF) заявил, что одних возрастных ограничений недостаточно для защиты детей от онлайн-платформ. Организация предупредила о возможных негативных последствиях таких запретов и призвала к более широкой стратегии.