Sosial mediada yaş senzi –
Avstriya hökuməti 14 yaşdan kiçik uşaqların bu cür platformalardan istifadəsinin "mənfi nəticələrindən qorunması" üçün onların sosial mediaya çıxışını qadağan etmək niyyətindədir.
Medianews.az Musavat.com-a istinadla xəbər verir ki, Avstriyanın vitse-kansleri Andreas Babler bu barədə danışaraq bildirib: "Uşaqları və gəncləri gələcəkdə sosial medianın mənfi nəticələrindən qətiyyətlə qoruyacağıq. Artıq bu platformaların asılılığa çevrildiyini və tez-tez uşaqlarımızda xəstəliklərə səbəb olduğunu seyr etməyəcəyik... Onların istifadəsi ilə bağlı risklər çoxdan nəzərə alınmayıb; indi hərəkətə keçməyin vaxtıdır".
Bablerin sözlərinə görə, qadağanı tətbiq edən qanun layihəsi iyun ayının sonuna qədər hazırlanacaq. O qeyd edib ki, hökumət sənəddə fərdi platformaları sadalamayacaq, lakin qərarlarını onların alqoritmlərinin nə qədər asılılıq yaradacağına və "cinsi zorakılıq" kimi məzmunun olub-olmadığına əsaslandıracaq.
Xatırladaq ki, 2025-ci ilin dekabr ayında Avstraliya dünyada 16 yaşdan kiçik şəxslər üçün sosial media istifadəsinə tamamilə qadağa qoyan ilk ölkə olub. Oxşar tədbirlər Böyük Britaniya, Fransa, İspaniya və Danimarka da daxil olmaqla bir neçə ölkədə nəzərdən keçirilir.
Bundan başqa, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Fondu (UNICEF) bildirib ki, təkcə yaş məhdudiyyətləri uşaqları onlayn platformalardan qorumaq üçün kifayət deyil. Təşkilat bu cür qadağaların əks-təsir göstərə biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib və daha geniş strategiyaya çağırıb.

Age limit on social media –
The Austrian government intends to ban children under 14 from accessing social media on such platforms in order to "protect them from the negative consequences" of using them.
Medianews.az, citing Musavat.com, reports that Austria's Vice-Chancellor Andreas Babler spoke about this, stating: "We will decisively protect children and young people from the negative consequences of social media in the future. We will no longer watch as these platforms become addictive and often cause illnesses in our children... The risks associated with their use have long been ignored; now is the time to take action."
According to Babler, the draft law implementing the ban will be prepared by the end of June. He noted that the government will not list individual platforms in the document but will base its decisions on how addictive their algorithms are and whether they contain content such as "sexual violence."
It should be recalled that in December 2025, Australia became the first country in the world to completely ban social media use for individuals under 16. Similar measures are being considered in several countries, including the United Kingdom, France, Spain, and Denmark.
Additionally, the United Nations Children's Fund (UNICEF) has stated that age restrictions alone are not sufficient to protect children from online platforms. The organization has warned that such bans could have counterproductive effects and called for a broader strategy.