Sökülən obyektlə bağlı qalmaqal yarandı - Tikinti şirkəti vətəndaşın mülkünü dağıdıb
Cəlilabad rayon sakini, 36 yaşlı Nəriman Həsənov ona məxsus qeyri-yaşayış sahəsinin qanunsuz şəkildə dağıdıldığını bildirir.
Baku TV-nin qaynar xəttinə müraciət edən şikayətçinin sözlərinə görə, ərazidə söküntü işləri "Jalilabad Residence" tərəfindən həyata keçirilib.
"Vaxtilə bu binanın tikintisi başlayarkən mənə 75 kvadratmetr sahə ilə əvəzləşmə təklif etmişdilər. Mənim obyektim isə 21.4 kvadratmetrdir, əlavə ölçünün pulunu ödəməli idim. Maddi imkanım olmadığı üçün bu razılaşmadan imtina etdim. Obyekt istifadəyə yararsız olduğu üçün fəaliyyətini dayandırmışdı. Dolanışığım çətindir. Hadisə ilə bağlı müvafiq qurumlara şikayət etmişəm. Rayon icra hakimiyyəti bildirir ki, bu məsələ onların səlahiyyətində deyil. İş üzrə rayon prokurorluğuna müraciət olunub. Bir il altı ay keçəndən sonra prokurorluq məsələni inzibati xəta kimi qiymətləndirib və cinayət tərkibinin olmadığını bildirib. Mən bu qərarla razı deyiləm və işin yenidən araşdırılmasını xahiş edirəm", - deyə N.Həsənov söyləyib.
"Jalilabad Residence"nin əməkdaşı Vüqar Fərəcov isə məsələyə belə münasibət bildirib:
"Köşkün sahibi ilk olaraq bizə müraciət etmişdi. Ərazinin bizə verilməsi ilə bağlı danışıqlar aparıldı. Faktiki olaraq bildirmək istəyirəm ki, həmin köşk altında yerləşən torpaq sahəsi bizə məxsusdur. Alqı-satqı zamanı reyestr xidmətinin koordinatlarına əsasən ərazinin bizim mülkiyyətimizdə olduğu təsdiqlənib. Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində də bu ərazi baş plan üzrə təsdiq olunub. İlkin mərhələdə qarşılıqlı razılıq əldə olunsa da, sonradan narazılıq yarandı və qarşı tərəf hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət etdi. Məsələyə Cəlilabad Rayon Prokurorluğunda baxıldı və iddianın əsassız olduğu qənaətinə gəlindi".

Nariman Hasanov, a 36-year-old resident of Jalilabad district, reports that his non-residential property was unlawfully demolished.
According to the complainant who contacted Baku TV's hotline, the demolition works in the area were carried out by "Jalilabad Residence".
"When the construction of this building began, they initially offered me a replacement area of 75 square meters. However, my property is 21.4 square meters, and I was supposed to pay for the additional space. Since I did not have the financial means, I declined this agreement. The object had ceased operations as it was unusable. My livelihood is difficult. I have filed complaints regarding the incident to the relevant authorities. The district executive power claims that this issue is not within their authority. The case was referred to the district prosecutor's office. After one and a half years, the prosecutor's office assessed the issue as an administrative offense and stated that there was no criminal element. I do not agree with this decision and request a re-investigation of the case," said N. Hasanov.
Meanwhile, Vuqar Farajov, an employee of "Jalilabad Residence," commented on the matter as follows:
"The owner of the kiosk was the first to approach us. Negotiations were held regarding the transfer of the land to us. I want to state factually that the land plot under that kiosk belongs to us. During the purchase and sale, the area’s ownership under us was confirmed based on the registry service coordinates. This area was also approved in the master plan by the City Planning and Architecture Committee. Although mutual agreement was initially reached, dissatisfaction arose later, and the opposing party appealed to law enforcement agencies. The matter was reviewed by the Jalilabad District Prosecutor's Office, which concluded that the claim was unfounded."