Sökülən obyektlə bağlı qalmaqal yarandı - Tikinti şirkəti vətəndaşın mülkünü dağıdıb
Cəlilabad rayon sakini, 36 yaşlı Nəriman Həsənov ona məxsus qeyri-yaşayış sahəsinin qanunsuz şəkildə dağıdıldığını bildirir.
Baku TV-nin qaynar xəttinə müraciət edən şikayətçinin sözlərinə görə, ərazidə söküntü işləri "Jalilabad Residence" tərəfindən həyata keçirilib.
"Vaxtilə bu binanın tikintisi başlayarkən mənə 75 kvadratmetr sahə ilə əvəzləşmə təklif etmişdilər. Mənim obyektim isə 21.4 kvadratmetrdir, əlavə ölçünün pulunu ödəməli idim. Maddi imkanım olmadığı üçün bu razılaşmadan imtina etdim. Obyekt istifadəyə yararsız olduğu üçün fəaliyyətini dayandırmışdı. Dolanışığım çətindir. Hadisə ilə bağlı müvafiq qurumlara şikayət etmişəm. Rayon icra hakimiyyəti bildirir ki, bu məsələ onların səlahiyyətində deyil. İş üzrə rayon prokurorluğuna müraciət olunub. Bir il altı ay keçəndən sonra prokurorluq məsələni inzibati xəta kimi qiymətləndirib və cinayət tərkibinin olmadığını bildirib. Mən bu qərarla razı deyiləm və işin yenidən araşdırılmasını xahiş edirəm", - deyə N.Həsənov söyləyib.
"Jalilabad Residence"nin əməkdaşı Vüqar Fərəcov isə məsələyə belə münasibət bildirib:
"Köşkün sahibi ilk olaraq bizə müraciət etmişdi. Ərazinin bizə verilməsi ilə bağlı danışıqlar aparıldı. Faktiki olaraq bildirmək istəyirəm ki, həmin köşk altında yerləşən torpaq sahəsi bizə məxsusdur. Alqı-satqı zamanı reyestr xidmətinin koordinatlarına əsasən ərazinin bizim mülkiyyətimizdə olduğu təsdiqlənib. Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində də bu ərazi baş plan üzrə təsdiq olunub. İlkin mərhələdə qarşılıqlı razılıq əldə olunsa da, sonradan narazılıq yarandı və qarşı tərəf hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət etdi. Məsələyə Cəlilabad Rayon Prokurorluğunda baxıldı və iddianın əsassız olduğu qənaətinə gəlindi".

Возник скандал по поводу снесённого объекта - Строительная компания разрушила имущество гражданина
Возник скандал по поводу снесённого объекта - Строительная компания разрушила имущество гражданина ВИДЕО
Житель района Джалилабад, 36-летний Нариман Гасанов сообщает, что его нежилое помещение было незаконно снесено.
По словам заявителя, обратившегося на горячую линию Baku TV, демонтажные работы на территории проводились компанией "Jalilabad Residence".
"Ранее, когда начиналось строительство этого здания, мне предлагали замену на площадь 75 квадратных метров. Мое же помещение составляет 21,4 квадратных метра, нужно было платить за дополнительную площадь. Поскольку у меня не было материальных возможностей, я отказался от этого соглашения. Помещение было непригодным для использования, и деятельность была прекращена. Мне трудно обеспечить себя. Я жаловался в соответствующие органы по этому поводу. Исполнительная власть района заявляет, что этот вопрос не входит в их компетенцию. По делу было обращение в районную прокуратуру. Спустя один год и шесть месяцев прокуратура квалифицировала дело как административное правонарушение и заявила об отсутствии состава преступления. Я не согласен с этим решением и прошу провести новое расследование", - сообщил Н. Гасанов.
Сотрудник "Jalilabad Residence" Вугар Фараджов так прокомментировал ситуацию:
"Владелец ларька вначале обратился к нам. Были переговоры о передаче территории нам. Фактически хочу сказать, что земельный участок под этим ларьком принадлежит нам. При купле-продаже по координатам регистрационной службы было подтверждено, что территория находится в нашей собственности. В Комитете по градостроительству и архитектуре эта территория также утверждена согласно генеральному плану. На начальном этапе было достигнуто взаимное соглашение, но впоследствии возникли разногласия, и противоположная сторона обратилась в правоохранительные органы. Рассмотрением вопроса занималась прокуратура района Джалилабад, которая пришла к выводу, что претензия необоснованна".