4cec44a7-a09b-476a-879d-ab7c9c11e2de.jpg (23 KB)
Biz UEFA-nın Şvabeyə bənzər qərəzli hakimin ədalətsizliyinə münasibət bildirəcəyini gözlədiyimiz halda, bəs bu, nə ədalətsizlikdir öz ölkəmizdə?! “Qarabağ” – “İmişli” qarşılaşmasının ikinci hissəsində Kadiyə verilən qırmızı vərəqəni hakim nə ilə əsaslandırır, görəsən? İki rəqib oyunçunun adi mübarizəsi idi, uzağı qayda pozuntusu, cərimə zərbəsi təyin edilə bilərdi, ya da hər iki oyunçuya şifahi xəbərdarlıq. Yoxsa qırmızı vərəqə? Özü də Kadiyə qarşı zorakılıq edən, onu hücum vəziyyətində tutub saxlamaq istəyən rəqibə yox, “Qarabağ”ın oyunçusuna...
Hakimlər: Cavid Cəlilov, Kamran Bayramov, Müslüm Əliyev, Alik Yunusov, VAR: Əliyar Ağayev, AVAR: Vüqar Həsənli, hakim-inspektor: Ramil Diniyev...Doğrudanmı bizim hakimlər hamısı bu qərarı ədalətli saydı? Adam heyrətlənir. Əgər Qurban Qurbanovu da dilə gətirirlərsə, demək çox şeylər yerində deyil və “Qarabağ”a qarşı nələrsə olur... Çox böyük təəssüf doğurur belə vəziyyət. Torpaqlarımız işğalda olarkən “Qarabağ” təkcə futbol oynamayıb, həm də Azərbaycanın Qarabağ davasını aparıb.Bu kluba daim minnətdar olmalıyıq! Yoxsa...
c0ced3c8-25f1-4e6c-ad79-2795cfd3effe.jpg (122 KB)
Düzdür, İmişli təmsilçisi 19 xalla 9-cu pillədə qərarlaşırdı və hər xala ciddi ehtiyacı var idi. Eynilə 42 xalla ikinci pillədə olan “Qarabağ” “Sabah”ı “taxt”dan salmaq üçün bu qarşılaşmaya xüsusi önəm verirdi. Amma ciddi əsas olmadan Ağdam klubunu bir nəfər azlıqda qoymaq, söz tapmaq mümkün deyil. Yoxsa bizim hakimlər də istəyir dövlət rəhbərliyi onlardan AFFA-ya tədbir görülməsi barədə ismarıcını çatdırsın?..
Ümumiyyətlə, olmazdımı “İmişli” ilə oyun elə klubun məşqlərə çıxdığı Bakıdakı meydançalardan birində keçirilsin? Qışın bu “oğlan” çağı Quba ideyasını kim irəli sürüb? Bəlkə də arzulayırmışlar ki, dizəcən qar yağsın, Qurban Qurbanov da Şamaxıdakı kimi, əlinə kürək alıb, meydanın qarını təmizləsin, sonra da oyunçuları “Nyukasl”la mühüm qarşılaşma qabağı “xokkey” oynasınlar?
Qubadan Şamaxıya “gedək”. Azərbaycan Kubokunun 1/4 final mərhələsində “Şamaxı” “Qarabağ”ı qarşıladı və “dumandan göz-gözü görməyən meydançada 2:1 hesablı qələbə qazandı. Deyək ki, dumandır, təbiət hadisəsidir, olan işdir. Amma ardınca Misli Premyer Liqasının 19-cu turunda “Şamaxı” yenə də “Qarabağ” ı qəbul etdi. Bu dəfə qarlı havada və Qurban hoca qar təmizləməklə nümunəvi baş məşqçi oldu. Bu dəfə “Qarabağ” son anda 2:1 hesablı qələbəsini təmin etdi. Amma diqqət edin: dumanlı meydança, qarlı meydan və Qubadakı acınacaqlı mənzərə...
da50ff11-2762-4d64-b2ef-b292194fe071.jpg (16 KB)
Qurban Qurbanov görün nə deyir: “Mən bu oyunla “Nyukasl”la matça necə hazırlaşacağam? Gəl indi 3-4 gün futbolçulara bərpa məşqi ver. İkiqat yükləndilər oyunçular. Həddindən çox müzakirə olunası mövzudur. Bütün komandalar burdan şikayət edir. Buna nə isə etmək olmaz? Oturub gözləyirik ki, futbolçular nə zaman zədədən qurtaracaqlar? Biri orada ayağın tutur yıxılır, biri burada. Futboldan başqa nə desən, var idi”. Yaxud: “Hakimlər də yəqin ondan sonra ehtiyat edirlər ki, onlara söz gəlməsin. Çox danışmaq istəmirəm bu mövzuda. Amma meydançanı nəzərə almaq lazımdır. Hakimlər federasiyaya deməlidirlər ki, burada oyun oynamaq olmaz. Belə şey olar? Hansı əsrdə yaşayırıq? 25 ildir ki, futbolumuzun inkişaf etməsindən danışırıq. Amma bu cür meydançada yox”.
“Qarabağ”ın baş məşqçisinin dedikləri xüsusi araşdırma tələb edir. Kimdir “Qarabağ”ın, bütövlükdə Azərbaycanın əl – ayağına dolaşanlar? Azərbaycan Prezidenti “Qarabağ”ın hər qələbəsinə sevinir, pul mükafatı ayırır, şəxsən zəng edib, ürək sözlərini çatdırır, paylaşım edir, milyonlarla azərbaycanlının sevincinə Türk dünyası da qoşulub, hətta əcnəbilər də “Qarabağ” möcüzəsindən bəhs edirlər. Ən bahalı transferimiz Nəriman Axundzadənin səsi ABŞ klubundan gəlir, digər oyunçularımıza təkliflər gəlməkdədir. Bunu Qurban Qurbanov və “Qarabağ” bacardı. Amma onun uğurlarına mane olmaq? Buna nə ad vermək olar?
Başqa bir detalı da xatırladaq: Ağdam klubunun “Neftçi” ilə qarşılaşmasının tarixini dəyişmək xahişi ilə hətta klubun prezidenti Tahir Gözəl xahiş etməli oldu, geniş ictimai müzakirəyə çıxarıldı bu mövzu. Ən nəhayət, müsbət cavab gəldi. Niyə axı? Məgər “Qarabağ” ancaq özü üçün çalışır? Axı, Azərbaycan klubudur! “Kayrat” klubunun azarkeşləri belə, uğursuz nəticələrinin qarşılığında “Qarabağ” və “Qalatasaray”la təskinlik tapırlar! Bəs bizim içimizdə niyə bu qədər qısqanclıq var? Bu klubu Avroliqanın çox mühüm qarşıdurması ərəfəsində ruhdan salmaqda məqsədiniz nədir?
“Qarabağ” klubunun oyunçularının ayaqlarını qırmağa çalışan milli rəqiblər gərək ağdamlıların “futbolka”larını əldə etmək üçün növbəyə dursunlar. Çünki Qurban Qurbanov və “Qarabağ” həm də Azərbaycandır, Azərbaycan üçün çalışırlar, qaçırlar, onları iki oyunda 4 oyunluq enerji sərf etməyə vadar etmək, “Nyukasl”a açıq dəstək verməkdir. Çox təəssüf! İnanırıq ki, “Qarabağ” bütün bu maneələri yenə də dəf edəcək, toparlanacaq və ingilis klubu ilə 18 fevral qarşıdurmasında qalib gələcək!
Hamımız “Qarabağ”lıyıq!!!