Parlamentdə çalışmaq istəməyən deputatlar cəbhəyə xidmətə getməlidirlər -
İstefa vermək istəyən parlament üzvləri ya Ukrayna Ali Radasında çalışmalı, ya da cəbhədə xidmət etməyə getməlidirlər.
Medianews.az AZƏRTAC-a istinadla xəbər verir ki, bunu Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski jurnalistlərlə görüşündə bildirib.
Onun sözlərinə görə, bəzi parlament üzvləri tammiqyaslı işğalın başlanğıcından bəri mandatlarından imtina etmək istəyiblər. Lakin hərbi vəziyyət dövründə Ukrayna parlamenti tam fəaliyyət göstərməyə davam etməlidir.
"Onlara qarşı fərqli istəklər və münasibətlər ola bilər, amma biz hərbi vəziyyət şəraitindəyik və dövlətimizi müdafiə etməliyik. Buna görə də parlament üzvləri ya Ukrayna qanunlarına uyğun olaraq parlamentdə xidmət etməli olacaqlar, ya da mən parlament üzvlərinin cəbhəyə gedə bilmələri üçün səfərbərlikdə dəyişikliklər haqqında qanunu müzakirə etməyə hazıram. Əgər dövlətə parlamentdə xidmət etmirsinizsə, onda cəbhədə xidmət edin. Mənim yanaşmam budur”, - deyə Zelenski bildirib.
Zelenski parlament üzvlərinin hərbi xidmətə qoşulmalarına imkan verəcək səfərbərlik qanunvericiliyinə mümkün dəyişiklikləri parlamentlə müzakirə etməyə hazır olduğunu vurğulayaraq deyib ki, müharibə dövründə seçkilərin keçirilməsi mümkün deyil.

Депутаты, не желающие работать в парламенте, должны идти на службу на фронт.
Члены парламента, желающие подать в отставку, должны либо работать в Верховной Раде Украины, либо идти служить на фронт.
Medianews.az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ сообщает, что об этом заявил Президент Украины Владимир Зеленский во время встречи с журналистами.
По его словам, некоторые члены парламента с начала полномасштабного вторжения хотели отказаться от своих мандатов. Однако в условиях военного положения украинский парламент должен продолжать полноценную работу.
«К ним могут быть разные требования и отношения, но мы находимся в условиях военного положения и должны защищать наше государство. Поэтому члены парламента должны либо служить в парламенте в соответствии с законодательством Украины, либо, я готов обсудить с парламентом изменения в закон о мобилизации, чтобы члены парламента могли идти на фронт. Если вы не служите государству в парламенте, то служите на фронте. Вот мой подход», — отметил Зеленский.
Зеленский подчеркнул, что готов обсуждать с парламентом возможные изменения в законодательстве о мобилизации, которые позволят членам парламента присоединяться к военной службе, и отметил, что в период войны проведение выборов невозможно.