Parlamentdə çalışmaq istəməyən deputatlar cəbhəyə xidmətə getməlidirlər -
İstefa vermək istəyən parlament üzvləri ya Ukrayna Ali Radasında çalışmalı, ya da cəbhədə xidmət etməyə getməlidirlər.
Medianews.az AZƏRTAC-a istinadla xəbər verir ki, bunu Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski jurnalistlərlə görüşündə bildirib.
Onun sözlərinə görə, bəzi parlament üzvləri tammiqyaslı işğalın başlanğıcından bəri mandatlarından imtina etmək istəyiblər. Lakin hərbi vəziyyət dövründə Ukrayna parlamenti tam fəaliyyət göstərməyə davam etməlidir.
"Onlara qarşı fərqli istəklər və münasibətlər ola bilər, amma biz hərbi vəziyyət şəraitindəyik və dövlətimizi müdafiə etməliyik. Buna görə də parlament üzvləri ya Ukrayna qanunlarına uyğun olaraq parlamentdə xidmət etməli olacaqlar, ya da mən parlament üzvlərinin cəbhəyə gedə bilmələri üçün səfərbərlikdə dəyişikliklər haqqında qanunu müzakirə etməyə hazıram. Əgər dövlətə parlamentdə xidmət etmirsinizsə, onda cəbhədə xidmət edin. Mənim yanaşmam budur”, - deyə Zelenski bildirib.
Zelenski parlament üzvlərinin hərbi xidmətə qoşulmalarına imkan verəcək səfərbərlik qanunvericiliyinə mümkün dəyişiklikləri parlamentlə müzakirə etməyə hazır olduğunu vurğulayaraq deyib ki, müharibə dövründə seçkilərin keçirilməsi mümkün deyil.

Deputies who do not want to work in the parliament must go to serve on the front lines -
Parliament members who want to resign must either work in the Verkhovna Rada of Ukraine or go to serve at the front.
Medianews.az reports, citing AZERTAC, that this was stated by Ukrainian President Volodymyr Zelensky during a meeting with journalists.
According to him, some parliament members have wanted to renounce their mandates since the beginning of the full-scale invasion. However, during martial law, the Ukrainian parliament must continue to fully function.
"There may be different desires and attitudes towards them, but we are under martial law and must defend our state. Therefore, parliament members must either serve in parliament in accordance with Ukrainian laws, or I am ready to discuss a law with parliament about changes in mobilization so that parliament members can go to the front. If you are not serving the state in parliament, then serve at the front. That is my approach," Zelensky said.
Zelensky emphasized that he is ready to discuss possible changes in mobilization legislation that would allow parliament members to join military service with the parliament, adding that holding elections during wartime is impossible.