Oksford aliml Vitamin D qripdən qoruyur
Alimlərin yeni araşdırmasına görə, orqanizmdə kifayət qədər vitamin D səviyyəsi qrip və digər tənəffüs yolu infeksiyalarından qorunmağa kömək edir.
AZƏRTAC “The Telegraph”a istinadla xəbər verir ki, ağır vitamin D çatışmazlığı olan şəxslər tənəffüs yolu infeksiyası səbəbindən xəstəxanaya yerləşdirilmə riski baxımından normal səviyyədə vitamin D qəbul edənlərlə müqayisədə 33 faiz daha yüksək risk altındadır.
Araşdırma Surrey, Oksford və Readinq Universitetlərinin alimləri tərəfindən aparılıb. Tədqiqat çərçivəsində Böyük Britaniyada yaşayan 36 min yetkin şəxsin məlumatları təhlil olunaraq, orqanizmdə vitamin D səviyyəsi ilə tənəffüs yolu infeksiyalarına görə xəstəxanaya yerləşdirilmə halları arasındakı əlaqə araşdırılıb.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, vitamin D kalsium və fosfor səviyyəsinin tənzimlənməsində mühüm rol oynayır. Bu da sümük və əzələ sağlamlığı üçün vacibdir. Eyni zamanda, vitaminin antiviral xüsusiyyətlərə malik ola biləcəyi ehtimal olunur.
Qeyd edək ki, Böyük Britaniyada qış aylarında günəş işığının az olması səbəbindən vitamin D çatışmazlığı daha çox müşahidə olunur. Bu səbəbdən səhiyyə işçiləri tərəfindən qış mövsümündə hamıya vitamin D əlavəsinin qəbul edilməsi tövsiyə olunur.

Учёные Оксфорда Витамин D защищает от гриппа
По новому исследованию ученых, достаточный уровень витамина D в организме помогает защититься от гриппа и других респираторных инфекций.
АЗЕРТАДЖ со ссылкой на «The Telegraph» сообщает, что у людей с тяжелым дефицитом витамина D риск госпитализации из-за респираторной инфекции на 33 процента выше по сравнению с теми, кто принимает витамин D в нормальном количестве.
Исследование было проведено учеными Университетов Суррея, Оксфорда и Рединга. В рамках исследования были проанализированы данные 36 тысяч взрослых жителей Великобритании, чтобы изучить связь между уровнем витамина D в организме и случаями госпитализации из-за респираторных инфекций.
Специалисты отмечают, что витамин D играет важную роль в регулировании уровня кальция и фосфора. Это важно для здоровья костей и мышц. Также предполагается, что витамин может обладать противовирусными свойствами.
Отметим, что в Великобритании дефицит витамина D чаще наблюдается в зимние месяцы из-за меньшего количества солнечного света. В связи с этим медицинские работники рекомендуют всем принимать добавки витамина D в зимний период.
В исследование включены заболевания вирусного и бактериального происхождения, такие как грипп, пневмония и бронхит.