Oksford aliml Vitamin D qripdən qoruyur
Alimlərin yeni araşdırmasına görə, orqanizmdə kifayət qədər vitamin D səviyyəsi qrip və digər tənəffüs yolu infeksiyalarından qorunmağa kömək edir.
AZƏRTAC “The Telegraph”a istinadla xəbər verir ki, ağır vitamin D çatışmazlığı olan şəxslər tənəffüs yolu infeksiyası səbəbindən xəstəxanaya yerləşdirilmə riski baxımından normal səviyyədə vitamin D qəbul edənlərlə müqayisədə 33 faiz daha yüksək risk altındadır.
Araşdırma Surrey, Oksford və Readinq Universitetlərinin alimləri tərəfindən aparılıb. Tədqiqat çərçivəsində Böyük Britaniyada yaşayan 36 min yetkin şəxsin məlumatları təhlil olunaraq, orqanizmdə vitamin D səviyyəsi ilə tənəffüs yolu infeksiyalarına görə xəstəxanaya yerləşdirilmə halları arasındakı əlaqə araşdırılıb.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, vitamin D kalsium və fosfor səviyyəsinin tənzimlənməsində mühüm rol oynayır. Bu da sümük və əzələ sağlamlığı üçün vacibdir. Eyni zamanda, vitaminin antiviral xüsusiyyətlərə malik ola biləcəyi ehtimal olunur.
Qeyd edək ki, Böyük Britaniyada qış aylarında günəş işığının az olması səbəbindən vitamin D çatışmazlığı daha çox müşahidə olunur. Bu səbəbdən səhiyyə işçiləri tərəfindən qış mövsümündə hamıya vitamin D əlavəsinin qəbul edilməsi tövsiyə olunur.

According to a new study by scientists, adequate levels of vitamin D in the body help protect against flu and other respiratory infections.
AZERTAC reports, citing "The Telegraph," that individuals with severe vitamin D deficiency have a 33 percent higher risk of being hospitalized due to respiratory infections compared to those with normal vitamin D levels.
The study was conducted by scientists from Surrey, Oxford, and Reading Universities. Within the framework of the research, data from 36,000 adults living in the United Kingdom were analyzed to investigate the relationship between vitamin D levels in the body and hospitalizations due to respiratory infections.
Experts state that vitamin D plays an important role in regulating calcium and phosphorus levels. This is essential for bone and muscle health. At the same time, it is assumed that the vitamin may have antiviral properties.
It should be noted that in the United Kingdom, due to the lack of sunlight during winter months, vitamin D deficiency is more commonly observed. For this reason, healthcare workers recommend vitamin D supplementation for everyone during the winter season.