Müharibə qiymətləri –
“Biznes təyyarəsi üçün onlayn sifariş platforması olan GetJet-in məlumatına görə, Omandan Moskvaya uçuşun qiyməti bir yer üçün 20 min avroya çatıb. Bu, 2 martda yola düşən RA-64053 çarter reysi ilə uçan Tu-204 təyyarəsindəki bir yerin qiymətidir”. Bunu Medianews.az-a iqtisadçı ekspert İlham Şaban deyib.
Onun sözlərinə görə, həmin təyyarənin dövlətə məxsus "Roskosmos"un strukturuna daxil olan Kosmonavt Təlim Mərkəzinin balansında olduğu aydınlaşıb: “Oradan isə Rusiyanın RBK kanalına bildiriblər ki, onlara məxsus biznes-jet rəsmi məqsədlər üçün istifadə edilmədikdə kommersiya məqsədli icarəyə verilir.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində hazırda 50 minə yaxın Rusiya vətəndaşının olduğu bildirilir. Təkcə fevralın 28-də 8 min adam Körfəz ölkələrinin səması uçuşlar üçün bağlandığından Rusiyaya gələ bilməyib. Martın 1-də onların sayı 2 dəfə artıb.

«По данным GetJet, онлайн-платформы для заказа бизнес-авиации, стоимость перелёта из Омана в Москву достигла 20 тысяч евро за одно место. Это цена одного места на чартерном рейсе RA-64053, вылетевшем 2 марта на самолёте Ту-204», — сообщил Medianews.az экономист-эксперт Ильхам Шабан.
По его словам, было установлено, что указанный самолёт находится на балансе Центра подготовки космонавтов, входящего в структуру «Роскосмоса», который принадлежит государству: «Оттуда сообщили каналу РБК в России, что их бизнес-джет сдают в коммерческую аренду, если он не используется для официальных целей.
Сообщается, что в Объединённых Арабских Эмиратах сейчас находится около 50 тысяч российских граждан. Только 28 февраля около 8 тысяч человек не смогли попасть в Россию из-за закрытия воздушного пространства стран Залива для перелётов. 1 марта их число увеличилось вдвое.