Meteoroloqlardan narıncı xəbərdarlıq -
Fransa 2003-cü ilin yayında qeydə alınan rekord göstəriciləri geridə qoya biləcək anomal isti dalğasına hazırlaşır.
Medianews.az “El Mundo” qəzetinə istinadla xəbər verir ki, bu barədə Fransanın Milli Meteorologiya Xidmətinin direktoru Sofi Voirin bildirib.
Meteoroloqların proqnozlarına görə, gələn həftənin əvvəlində ölkədə rekord səviyyədə yüksək temperatur müşahidə oluna bilər. Artıq bu həftə sonu Fransanın 60 departamentində narıncı xəbərdarlıq səviyyəsi elan edilib və temperatur 40°C-ni keçib. Bu, yayın əvvəli üçün xarakterik olan normadan 10-15°C yüksəkdir.
Anomal istilər səbəbindən 70-dən çox qatar reysi ləğv edilib, cümə günü 100-dən çox məktəbdə dərslər dayandırılıb və açıq havada keçirilməsi nəzərdə tutulan onlarla tədbir qadağan olunub. Yaranmış vəziyyətlə əlaqədar Fransanın Baş naziri səhiyyə, daxili işlər, nəqliyyat, mədəniyyət və təhsil nazirliklərinin fəaliyyətini əlaqələndirmək üçün nazirliklərarası böhran mərkəzi yaradıb./Publika.az

Франция готовится к аномальной тепловой волне, которая может превзойти рекордные показатели, зарегистрированные летом 2003 года.
Medianews.az со ссылкой на газету «El Mundo» сообщает, что об этом заявила директор Национальной метеорологической службы Франции Софи Вуарен.
По прогнозам метеорологов, в начале следующей недели в стране может наблюдаться рекордно высокий уровень температуры. Уже в эти выходные во 60 департаментах Франции объявлен оранжевый уровень предупреждения, и температура превышает 40°C. Это на 10-15°C выше нормы, характерной для начала лета.
Из-за аномальной жары отменено более 70 поездов, в пятницу занятия приостановлены более чем в 100 школах, а десятки мероприятий на открытом воздухе запрещены. В связи с возникшей ситуацией премьер-министр Франции создал межведомственный кризисный центр для координации работы министерств здравоохранения, внутренних дел, транспорта, культуры и образования./Publika.az