Meteoroloqlardan narıncı xəbərdarlıq -
Fransa 2003-cü ilin yayında qeydə alınan rekord göstəriciləri geridə qoya biləcək anomal isti dalğasına hazırlaşır.
Medianews.az “El Mundo” qəzetinə istinadla xəbər verir ki, bu barədə Fransanın Milli Meteorologiya Xidmətinin direktoru Sofi Voirin bildirib.
Meteoroloqların proqnozlarına görə, gələn həftənin əvvəlində ölkədə rekord səviyyədə yüksək temperatur müşahidə oluna bilər. Artıq bu həftə sonu Fransanın 60 departamentində narıncı xəbərdarlıq səviyyəsi elan edilib və temperatur 40°C-ni keçib. Bu, yayın əvvəli üçün xarakterik olan normadan 10-15°C yüksəkdir.
Anomal istilər səbəbindən 70-dən çox qatar reysi ləğv edilib, cümə günü 100-dən çox məktəbdə dərslər dayandırılıb və açıq havada keçirilməsi nəzərdə tutulan onlarla tədbir qadağan olunub. Yaranmış vəziyyətlə əlaqədar Fransanın Baş naziri səhiyyə, daxili işlər, nəqliyyat, mədəniyyət və təhsil nazirliklərinin fəaliyyətini əlaqələndirmək üçün nazirliklərarası böhran mərkəzi yaradıb./Publika.az

France is preparing for an anomalous heatwave that could surpass the record levels recorded in the summer of 2003.
Medianews.az reports, citing the newspaper "El Mundo," that Sophie Voirin, director of France's National Meteorology Service, has made this statement.
According to meteorologists' forecasts, record-high temperatures may be observed in the country at the beginning of next week. Already this weekend, the orange alert level was declared in 60 departments of France, and temperatures have exceeded 40°C. This is 10-15°C higher than the norm characteristic for early summer.
Due to the anomalous heat, more than 70 train services have been canceled, classes have been suspended on Friday in more than 100 schools, and dozens of events planned to take place outdoors have been banned. In response to this situation, the Prime Minister of France has established an inter-ministerial crisis center to coordinate the activities of the ministries of health, interior affairs, transport, culture, and education./Publika.az