Mətbəxdəki gizli təhlükə: Duz qabınızda...
Araşdırmalar göstərir ki, mətbəxdə tez-tez istifadə olunan duz və digər ədviyyat qablarında Salmonella bakteriyası yaşaya bilər.
Milli.Az xəbər verir ki, Rutgers Universitetinin alimləri müəyyən edib ki, bu qablar nadir hallarda yuyulub dezinfeksiya olunur və bu da bakteriyaların yayılmasına şərait yaradır.
Mütəxəssislərə görə, çiy ətlə təmasdan sonra əllər yuyulmadan duz qabına toxunmaq onu çirkləndirə bilər. Tədqiqat zamanı ədviyyat qablarının təxminən yarısında bakteriya izlərinə rast gəlinib.
Qida zəhərlənməsindən qorunmaq üçün mətbəxdəki səthlərin, doğrama taxtalarının və ədviyyat qablarının mütəmadi olaraq yuyulması və dezinfeksiya edilməsi tövsiyə olunur.

Скрытая опасность на вашей кухне: В вашей солонке...
Исследования показывают, что в солонках и других емкостях для специй, часто используемых на кухне, может жить бактерия сальмонеллы.
По сообщению Milli.Az, ученые Университета Рутгерс установили, что эти емкости редко моют и дезинфицируют, что способствует распространению бактерий.
По мнению специалистов, касание солонки грязными руками после контакта с сырым мясом может загрязнить ее. В ходе исследования в примерно половине емкостей для специй были обнаружены следы бактерий.
Для защиты от отравления пищей рекомендуется регулярно мыть и дезинфицировать поверхности на кухне, разделочные доски и емкости для специй.