Məşhur texnologiya şirkəti əməkdaşlarının 40 faizini ixtisar edir:
“Square”, “Cash App” və “Afterpay” platformalarının sahibi olan, ödəniş texnologiyaları üzrə fəaliyyət göstərən “Block” şirkəti işçi heyətinin təxminən 40 faizini ixtisar edir.
Medianews.az CCN-ə istinadən xəbər verir ki, şirkətin həmtəsisçisi Cek Dorsi səhmdarlara ünvanladığı məktubda qərarın səbəbini “intellekt alətləri”nin sürətli inkişafı ilə əlaqələndirib.
İxtisar nəticəsində 4 mindən çox əməkdaş işdən çıxarılacaq və şirkətdə çalışanların sayı 6 minə yaxınlaşacaq. Dorsi bildirib ki, daha kiçik və peşəkar komandalar süni intellekt vasitəsilə daha səmərəli işləyə bilər.
Maliyyə direktoru Amrita Ahuja da açıqlamasında qeyd edib ki, süni intellektin tətbiqi işlərin avtomatlaşdırılmasına və daha çevik idarəetməyə imkan yaradır.
Dorsi sosial şəbəkə hesabında ixtisarların maliyyə çətinliyi ilə bağlı olmadığını vurğulayıb və şirkətin mənfəətinin artdığını bildirib. Onun fikrincə, yaxın bir il ərzində əksər şirkətlər oxşar struktur dəyişikliklərinə gedəcək.
Son dövrdə texnologiya sektorunda süni intellektin təsiri ilə bağlı narahatlıqlar artıb. “Amazon”, “Meta”, “Microsoft” və “Verizon” da ötən il genişmiqyaslı ixtisarlar həyata keçirib.
Qərardan sonra “Block”un səhmləri 24 faizədək bahalaşıb. Şirkət işdən çıxarılan əməkdaşlara kompensasiya və tibbi sığorta paketi təqdim edəcəyini açıqlayıb.

Компания «Block», владеющая платформами «Square», «Cash App» и «Afterpay» и работающая в области платежных технологий, сокращает около 40 процентов своего персонала.
Medianews.az, ссылаясь на CCN, сообщает, что соучредитель компании Джек Дорси в письме акционерам объяснил причину решения быстрым развитием «интеллектуальных инструментов».
В результате сокращений будет уволено более 4 тысяч сотрудников, и число работников компании приблизится к 6 тысячам. Дорси отметил, что более маленькие и профессиональные команды могут работать эффективнее с помощью искусственного интеллекта.
Финансовый директор Амрита Ахуджа также в своем заявлении отметила, что применение искусственного интеллекта позволяет автоматизировать работу и обеспечивает более гибкое управление.
Дорси подчеркнул в своем аккаунте в социальной сети, что сокращения не связаны с финансовыми трудностями и что прибыль компании растет. По его мнению, в течение ближайшего года большинство компаний произойдут подобные структурные изменения.
В последнее время в технологическом секторе возросли опасения, связанные с влиянием искусственного интеллекта. Компании «Amazon», «Meta», «Microsoft» и «Verizon» также провели масштабные сокращения в прошлом году.
После объявления решения акции «Block» подорожали почти на 24 процента. Компания заявила, что предоставит уволенным сотрудникам компенсацию и медицинский страховочный пакет.