Məşhur texnologiya şirkəti əməkdaşlarının 40 faizini ixtisar edir:
“Square”, “Cash App” və “Afterpay” platformalarının sahibi olan, ödəniş texnologiyaları üzrə fəaliyyət göstərən “Block” şirkəti işçi heyətinin təxminən 40 faizini ixtisar edir.
Medianews.az CCN-ə istinadən xəbər verir ki, şirkətin həmtəsisçisi Cek Dorsi səhmdarlara ünvanladığı məktubda qərarın səbəbini “intellekt alətləri”nin sürətli inkişafı ilə əlaqələndirib.
İxtisar nəticəsində 4 mindən çox əməkdaş işdən çıxarılacaq və şirkətdə çalışanların sayı 6 minə yaxınlaşacaq. Dorsi bildirib ki, daha kiçik və peşəkar komandalar süni intellekt vasitəsilə daha səmərəli işləyə bilər.
Maliyyə direktoru Amrita Ahuja da açıqlamasında qeyd edib ki, süni intellektin tətbiqi işlərin avtomatlaşdırılmasına və daha çevik idarəetməyə imkan yaradır.
Dorsi sosial şəbəkə hesabında ixtisarların maliyyə çətinliyi ilə bağlı olmadığını vurğulayıb və şirkətin mənfəətinin artdığını bildirib. Onun fikrincə, yaxın bir il ərzində əksər şirkətlər oxşar struktur dəyişikliklərinə gedəcək.
Son dövrdə texnologiya sektorunda süni intellektin təsiri ilə bağlı narahatlıqlar artıb. “Amazon”, “Meta”, “Microsoft” və “Verizon” da ötən il genişmiqyaslı ixtisarlar həyata keçirib.
Qərardan sonra “Block”un səhmləri 24 faizədək bahalaşıb. Şirkət işdən çıxarılan əməkdaşlara kompensasiya və tibbi sığorta paketi təqdim edəcəyini açıqlayıb.

The famous technology company is laying off 40 percent of its employees:
The famous technology company is laying off 40 percent of its employees: The reason is artificial intelligence.
“Block”, the company operating in payment technologies and owner of the platforms “Square,” “Cash App,” and “Afterpay,” is cutting approximately 40 percent of its workforce.
Medianews.az reports, citing CCN, that the company's co-founder Jack Dorsey linked the decision to the rapid development of “intelligent tools” in a letter addressed to shareholders.
As a result of the layoffs, more than 4,000 employees will be dismissed, and the number of employees at the company will approach 6,000. Dorsey stated that smaller and professional teams can work more efficiently through artificial intelligence.
Chief Financial Officer Amrita Ahuja also noted in her statement that the application of artificial intelligence enables automation of tasks and more flexible management.
Dorsey emphasized on his social media account that the layoffs are not related to financial difficulties and stated that the company's profits are increasing. According to him, most companies will undergo similar structural changes within the next year.
Recently, concerns have increased regarding the impact of artificial intelligence in the technology sector. “Amazon,” “Meta,” “Microsoft,” and “Verizon” also carried out large-scale layoffs last year.
Following the decision, “Block's” shares rose up to 24 percent. The company announced that it will provide compensation and medical insurance packages to the dismissed employees.