Medianın İnkişafı Agentliyi
Medianews.az xəbər verir ki, bəyanatda deyilir ki, Avropa Şurasının Jurnalistikanın Müdafiəsi və Jurnalistlərin Təhlükəsizliyinin Təşviqi Platforması tərəfindən dərc olunmuş Avropada mətbuat azadlığının vəziyyətinə dair 2025-ci il üzrə illik hesabatda Azərbaycanın media mühiti ilə bağlı birtərəfli, qərəzli mülahizələrə yer verilib.
Xüsusilə, “Media haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa 2025-ci ildə edilmiş dəyişikliklərlə bağlı hesabatda əks olunan yanaşmalar spekulyativ xarakter daşıyır.
Vurğulanıb ki, “Media haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa edilən dəyişikliklər cəmiyyətin və media ictimaiyyətinin tövsiyələri, istək və təklifləri əsas götürülməklə irəli sürülmüşdür ki, burada əsas məqsəd ölkəmizin informasiya mühitinin qorunaraq sağlamlaşdırılması, media brendinin möhkəmləndirilməsi və peşəkar jurnalistin nüfuzunun gücləndirilməsi, cəmiyyətin tələblərini nəzərə alaraq informasiya məkanında bu və ya digər neqativ hallara qarşı mübarizə kontekstində dövlət tənzimlənməsində həssaslığın artırılması, çevikliyin təmin olunmasıdır.
"Bu tip spekulyativ yanaşmalardan biri də çap mediası subyektlərinə dair fikirlərdə təzahür edir. Halbuki hesabatda göstərilənlərdən fərqli olaraq müvafiq dəyişikliklərdə ümumən media subyektlərinin adlarında ictimai qaydaya, mənəviyyata və əxlaqa zidd olan, istifadəçiləri yanılda bilən ifadələrdən istifadənin yol verilməzliyi ilə bağlı müddəa yer alır, bu da xarici və beynəlxalq təcrübədə geniş tətbiq olunan, istifadəçilərin subyektdən gözləntilərinə dair hüquqlarının, həmçinin media subyektlərinin marka dəyərinin qorunmasına xidmət edir.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda jurnalistlərin peşə fəaliyyətinə görə hər hansı məhdudiyyət mövcud deyildir və ölkədə ifadə azadlığı hüquqi və praktiki olaraq tam təmin edilmişdir.
Eyni zamanda vurğulayırıq ki, Azərbaycan Respublikasında irqi, dini, mənşə, cinsi, etnik, habelə peşə mənsubiyyətindən asılı olmayaraq bütün vətəndaşlar qanun qarşısında bərabər məsuliyyət daşıyır. Hesabatda adı hallanan konkret şəxslərlə bağlı məsələ üzrə isə bildiririk ki, ictimaiyyətə açıq olan iş materiallarının təfərrüatlarından həmin şəxslərin peşə fəaliyyətləri ilə onlara qarşı irəli sürülmüş cinayət və inzibati ittihamlar arasında heç bir əlaqənin olmadığı, müvafiq iddiaların sadəcə uğursuz manipulyasiya cəhdlərini ifadə etdiyi aydın görünür.
Bununla yanaşı qeyd edirik ki, media subyektlərinin müvafiq qaydada qeydiyyata alınması və Media Reyestrinə daxil edilməsi ilə bağlı tələb Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən bütün media subyektlərinə, o cümlədən xarici media subyektlərinin filial və nümayəndəliklərinə münasibətdə tətbiq edilir və bu istiqamətdəki yeni yanaşmalar mahiyyət etibarilə yalnız texniki-təşkilati baxımdan səmərələşdirici xarakter daşıyır.
Media subyektlərinin Reyestrə informasiya agentliyi kimi daxil edilməsi üçün nəzərdə tutulan tələblər formalaşdırılarkən mövcud praktikanın təhlilinin nəticələri əsas götürülmüş, həmçinin informasiya agentliklərinin mahiyyət etibarilə yalnız istehlakçıların deyil, eyni zamanda digər peşəkar media subyektlərinin də məzmunla təmin edilməsi sahəsindəki müstəsna fəaliyyəti diqqətə alınmışdır.
Hesabatda istinad olunan ölkəmizdə diffamasiya ilə bağlı qanunvericiliyin mövcud vəziyyətinə dair 2024-cü ildə Platformada dərc olunmuş müvafiq materialla əlaqədar xatırlatmaq istərdik ki, həmin materialda əksini tapan iddialara münasibətdə mövqeyimiz eyni ildə qarşı tərəfə rəsmi şəkildə bildirilmişdir.
Azərbaycanla bağlı belə hesabatlar hazırlanarkən rəsmi mövqeyin nəzərə alınmaması, faktların deyil, ehtimalların, subyektiv rəy və mülahizələrin əsas götürülməsi təəssüf doğurur", - bəyanatda bildirib.

Агентство по развитию медиа Азербайджанской Республики выпустило заявление.
Как сообщает Medianews.az, в заявлении говорится, что в ежегодном отчете за 2025 год о ситуации с свободой прессы в Европе, опубликованном Платформой Совета Европы по защите журналистики и поощрению безопасности журналистов, представлены односторонние, предвзятые суждения относительно медийной среды Азербайджана.
В частности, подходы, отражённые в отчете о внесенных в 2025 году изменениях в Закон Азербайджанской Республики «О СМИ», носят спекулятивный характер.
Отмечается, что изменения в Закон «О СМИ» Азербайджанской Республики были предложены с учетом рекомендаций, пожеланий и предложений общества и медиа-сообщества, и главная цель этих изменений заключается в сохранении и оздоровлении информационной среды страны, укреплении медиа-бренда и повышения авторитета профессионального журналиста, а также в повышении чувствительности государственного регулирования и обеспечении гибкости в контексте борьбы с различными негативными явлениями в информационном пространстве с учетом требований общества.
«Одним из таких спекулятивных подходов является выражение мнений, касающихся субъектов печатных СМИ. Хотя, в отличие от того, что указано в отчете, соответствующими изменениями предусмотрено неиспользование в названиях СМИ выражений, противоречащих общественному порядку, морали и этике, которые могут вводить пользователей в заблуждение, что является широко применяемой практикой в зарубежном и международном опыте и служит защите прав пользователей в отношении их ожиданий от субъекта, а также охране брендовой стоимости медиа субъектов.
Отметим, что в Азербайджане не существует каких-либо ограничений для профессиональной деятельности журналистов, и в стране свобода выражения мнений гарантирована законодательно и фактически в полной мере.
В то же время подчеркиваем, что в Азербайджанской Республике все граждане, независимо от расы, религии, происхождения, пола, этнической и профессиональной принадлежности несут равную ответственность перед законом. Что касается конкретных лиц, упомянутых в отчете, хотел бы сообщить, что из материалов дела, доступных общественности, явно следует отсутствие какой-либо связи между их профессиональной деятельностью и предъявленными им уголовными и административными обвинениями, и соответствующие утверждения являются лишь неудачными попытками манипуляции.
Кроме того, отмечаем, что требование о регистрации медиа-субъектов в надлежащем порядке и включении их в Медиа-реестр применяется ко всем медиа-субъектам, действующим в Азербайджане, включая филиалы и представительства иностранных медиа-субъектов, и новые подходы в этом направлении в основном носят лишь техническо-организационный характер, направленный на повышение эффективности.
Требования, предусмотренные для включения медиа-субъектов в Реестр в качестве информационного агентства, сформированы на основе анализа существующей практики, при этом особое внимание уделено исключительной роли информационных агентств не только в обеспечении потребителей, но и других профессиональных медиа-субъектов контентом.
В связи с опубликованным в 2024 году на Платформе материалом о действующем в нашей стране законодательстве по вопросам клеветы хотели бы напомнить, что по поводу претензий, отраженных в данном материале, наша позиция была официально доведена до противоположной стороны в том же году.
«Жаль, что при подготовке таких отчетов о Азербайджане не учитывается официальная позиция, а основой служат не факты, а предположения, субъективные мнения и суждения», – говорится в заявлении.