Maşın almaq istəyənlərə PİS XƏBƏR:
Azərbaycan Qiymətləndiricilər Palatası (AQP) 2026-cı ilin aprel ayı üzrə avtomobil bazarında qiymət indekslərini açıqlayıb.
Medianews.az-ın məlumatına görə, palatadan Oxu.Az-a bildirilib ki, bahalaşma davam etsə də, əvvəlki aylarla müqayisədə artım tempində zəifləmə müşahidə olunub.
Hesabata əsasən, 2025-ci ilin dekabr ayının baza dövrü kimi qəbul edildiyi indeks üzrə ümumi bazar göstəricisi aprel ayında 105.8 bəndə yüksələrək baza dövrü ilə müqayisədə 5.8%, mart ayı ilə müqayisədə isə 1.3% artıb. Bu isə bazarda yüksəliş trendinin davam etdiyini, lakin qiymət artımının daha sabit mərhələyə keçdiyini göstərir.
Palatanın təhlillərinə görə, bazarda əsas hərəkətverici qüvvə yenə də ikinci əl avtomobillər seqmenti olub. İkinci əl avtomobillər üzrə indeks aprel ayında 108.2 bənd təşkil edib ki, bu da dekabr ayı ilə müqayisədə 8.2%, mart ayı ilə müqayisədə isə 2.1% artım deməkdir. Yeni avtomobillər seqmentində isə artım daha zəif olub. Belə ki, yeni avtomobillər indeksi baza dövrü ilə müqayisədə 3.5%, mart ayı ilə müqayisədə isə 0.8% yüksəlib.

Bad news for those who want to buy a car:
The Azerbaijan Appraisers Chamber (AQP) has announced the price indices in the automobile market for April 2026.
According to Medianews.az, the Chamber informed Oxu.Az that although the price increase continues, a slowdown in the growth rate has been observed compared to previous months.
According to the report, with December 2025 accepted as the base period, the overall market indicator rose to 105.8 points in April, marking a 5.8% increase compared to the base period and a 1.3% increase compared to March. This indicates that the upward trend in the market continues, but the price growth has entered a more stable phase.
According to the Chamber's analysis, the main driving force in the market remains the used car segment. The used car index stood at 108.2 points in April, an increase of 8.2% compared to December and 2.1% compared to March. In the new car segment, the increase was weaker. Specifically, the new car index rose by 3.5% compared to the base period and by 0.8% compared to March.