Masallıda vəzifəli şəxslərə hökm
Külli miqdarda dövlət vəsaitini talamaqda təqsirləndirilən Məhərrəm Əliyev, Qurbanxan İsgəndərov və Yaşar Heydərov cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi yekunlaşıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Lənkəran Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Ayşən Vəliyevanın sədrliyi ilə keçirilən prosesdə hökm oxunub.
Hökmə əsasən, Məhərrəm Əliyev 2 il sınaq müddəti təyin olunmaqla şərti, Qurbanxan İsgəndərov 2 il 1ay 5 gün həbs, Yaşar Heydərov 2 il 6 ay müddətinə azadlığın məhdudlaşdırılması cəzasına məhkum edilib.
Qurbanxan İsgəndərov barəsində cəza ev dustağlığı müddətindən hesablanıb və cəzası çəkilmiş hesab edilib. Onun barəsində ev dustaqlığı qətimkan tədbiri ləğv edilib və hökm qanuni qüvvəyə minənədək “başqa yerə getməmək haqqında iltizam” qətimkan tədbiri seçilib.
Bildirilib ki, təqsirləndirilən şəxslərin dövlətə vurduğu ziyanın böyük hissəsi ödənilib.
İş üzrə dəymiş ümumi ziyan 66472,17 manat hesablanıb.
İstintaqla Məhərrəm Əliyevin 24.08.2022-ci il tarixdən 31.10.2023-cü il tarixədək Masallı rayon MKTİB-nin rəisi vəzifəsində işlədiyi müddətdə qurumun baş mühasibi Qurbanxan İsgəndərov ilə qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında öz qulluq mövqeyindən istifadə edərək ona etibar edilmiş 73 min manatdan artıq büdcə vəsaitini “Məhəmməd-2022” MMC-nin direktoru Yaşar Heydərovun köməkliyi ilə mənimsəməsinə, habelə vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə edərək rəsmi sənədlərə tamah niyyəti ilə bilə-bilə yalan məlumatları daxil etməklə vəzifə saxtakarlığı törətməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Toplanmış sübutlar əsasında Məhərrəm Əliyevə Cinayət Məcəlləsinin 179.3.2 (külli miqdarda törədilməklə mənimsəmə), 308.1 (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə), 313-cü (vəzifə saxtakarlığı), Qurbanxan İsgəndərova və Yaşar Heydərova isə həmin Məcəllənin 32.5, 179.2.3, 32.5, 179.2.4, (qulluq mövqeyindən istifadə etməklə və xeyli miqdarda ziyan vurmaqla mənimsəmədə köməkçi) 308.1, 313-cü və digər maddələri ilə ittiham edilib. (APA)

Завершился судебный процесс по уголовному делу в отношении Махеррима Алиева, Курбанхана Искендерова и Яшара Гейдарова, обвиняемых в хищении крупной суммы государственных средств.
Как сообщает Medianews.az, в Ленкаранском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Айшен Велиевой было оглашено решение.
Согласно приговору, Махеррим Алиев приговорён к условному сроку с испытательным сроком в 2 года, Курбанхан Искендеров — к 2 годам 1 месяцу и 5 дням лишения свободы, Яшар Гейдаров — к 2 годам и 6 месяцам ограничения свободы.
Срок содержания в заключении Искендерова засчитан в наказание, и он считается отбыт. Мера пресечения в виде домашнего ареста в отношении него отменена, до вступления приговора в законную силу в качестве меры пресечения избрано обязательство о невыезде.
Сообщается, что значительная часть ущерба, причинённого государству обвиняемыми, возмещена.
Общий ущерб по делу составил 66 472,17 манатов.
В ходе следствия установлено, что Махеррим Алиев, занимавший с 24.08.2022 по 31.10.2023 должность начальника отдела по исполнению наказаний Масалинского района, совместно с главным бухгалтером Курбанханом Искендеровым и группой лиц, используя служебное положение, присвоил свыше 73 тысяч манатов бюджетных средств, выделенных ему, с помощью директора ООО «Мəhəmməd-2022» Яшара Гейдарова, а также злоупотреблял должностными полномочиями и с корыстным умыслом умышленно вносил заведомо ложные сведения в официальные документы, совершив служебное фальсифицирование.
На основании собранных доказательств Махеррим Алиев обвиняется по статьям 179.3.2 (присвоение в особо крупном размере), 308.1 (злоупотребление должностными полномочиями), 313 (служебное подлог) Уголовного кодекса, а Курбанхан Искендеров и Яшар Гейдаров — по статьям 32.5, 179.2.3, 32.5, 179.2.4 (содействие в присвоении с использованием служебного положения и нанесением значительного ущерба), 308.1, 313 и другим статьям того же Кодекса. (АПА)