Macarıstan: rəy sorğusu kimi önə çıxarır?
Macarıstanda aprelin 12-də keçiriləcək parlament seçkisi öncəsi rəy sorğusunun nəticələri açıqlanıb.
Medianews.az bildirir ki, Kompas İnstitutunun martın 31-dən aprelin 4-dək 1000 seçici arasında apardığı telefon sorğusunda əsas müxalif qüvvə - Peter Madyarın liderlik etdiyi sağ mərkəzçi Hörmət və Azadlıq Partiyası 51 faizlə önə çıxıb.
Baş nazir Viktor Orbanın liderlik etdiyi sağ təmayüllü hakim Macar Vətəndaş İttifaqına dəstək (müttəfiqi və koalisiya ortağı Xristian Demokrat Xalq Partiyası ilə birgə) 40 faiz həddində göstərilir.
Qalan qüvvələrin mümkün səsi 5 faizə çatmır.
199 nəfərlik parlamentin 106 üzvü majoritar sistemlə (dairələr üzrə), 93 üzvü proporsional sistemlə (partiya siyahıları üzrə) seçilir. Hökumət qurmaq üçün 100 mandat almaq gərəkdir.
1963-cü il təvəllüdlü Viktor Orban 1998-2002-ci illərdə baş nazir olub. 2010-cu ildən eyni postu tutur. Onun əsas rəqibi - 1981-ci il təvəllüdlü Peter Madyar 2002-2024-cü illərdə Macar Vətəndaş İttifaqının üzvü olub. Viktor Orbanla yolları ayrılandan sonra Peter Madyar Hörmət və Azadlıq Partiyasına qoşularaq 2024-cü il iyulun 22-də qurumun lideri seçilib.

Перед парламентскими выборами, которые пройдут в Венгрии 12 апреля, обнародованы результаты опроса общественного мнения.
Medianews.az сообщает, что по результатам телефонного опроса института Kompas, проведённого с 31 марта по 4 апреля среди 1000 избирателей, основная оппозиционная сила — правоцентристская Партия Чести и Свободы под руководством Петра Мадьяра — набирает 51 процент.
Поддержка правоориентированной правящей Венгерской гражданской коалиции во главе с премьер-министром Виктором Орбаном (вместе с союзной и коалиционной партией Христианско-демократическая Народная партия) составляет около 40 процентов.
Вероятный голос остальных сил не достигает 5 процентов.
Парламент из 199 членов избирается: 106 по мажоритарной системе (по округам), 93 по пропорциональной системе (по партийным спискам). Для формирования правительства необходимо получить 100 мандатов.
Виктор Орбан, родившийся в 1963 году, был премьер-министром в 1998-2002 годах. С 2010 года занимает тот же пост. Его основным соперником является Пётр Мадьяр, родившийся в 1981 году, который с 2002 по 2024 год был членом Венгерской гражданской коалиции. После того как пути Виктора Орбана и Петра Мадьяра разошлись, Пётр Мадьяр присоединился к Партии Чести и Свободы и 22 июля 2024 года был избран лидером этой структуры.