Macarıstan: rəy sorğusu kimi önə çıxarır?
Macarıstanda aprelin 12-də keçiriləcək parlament seçkisi öncəsi rəy sorğusunun nəticələri açıqlanıb.
Medianews.az bildirir ki, Kompas İnstitutunun martın 31-dən aprelin 4-dək 1000 seçici arasında apardığı telefon sorğusunda əsas müxalif qüvvə - Peter Madyarın liderlik etdiyi sağ mərkəzçi Hörmət və Azadlıq Partiyası 51 faizlə önə çıxıb.
Baş nazir Viktor Orbanın liderlik etdiyi sağ təmayüllü hakim Macar Vətəndaş İttifaqına dəstək (müttəfiqi və koalisiya ortağı Xristian Demokrat Xalq Partiyası ilə birgə) 40 faiz həddində göstərilir.
Qalan qüvvələrin mümkün səsi 5 faizə çatmır.
199 nəfərlik parlamentin 106 üzvü majoritar sistemlə (dairələr üzrə), 93 üzvü proporsional sistemlə (partiya siyahıları üzrə) seçilir. Hökumət qurmaq üçün 100 mandat almaq gərəkdir.
1963-cü il təvəllüdlü Viktor Orban 1998-2002-ci illərdə baş nazir olub. 2010-cu ildən eyni postu tutur. Onun əsas rəqibi - 1981-ci il təvəllüdlü Peter Madyar 2002-2024-cü illərdə Macar Vətəndaş İttifaqının üzvü olub. Viktor Orbanla yolları ayrılandan sonra Peter Madyar Hörmət və Azadlıq Partiyasına qoşularaq 2024-cü il iyulun 22-də qurumun lideri seçilib.

Before the parliamentary election to be held in Hungary on April 12, the results of a public opinion survey have been announced.
Medianews.az reports that in a telephone survey conducted by the Kompas Institute between March 31 and April 4 among 1000 voters, the main opposition force - the right-centrist Respect and Freedom Party led by Peter Madyar - has taken the lead with 51 percent.
Support for the right-leaning ruling Hungarian Civic Alliance led by Prime Minister Viktor Orban (together with its ally and coalition partner the Christian Democratic People's Party) is shown to be around 40 percent.
The potential share of the remaining forces does not reach 5 percent.
Out of the 199-member parliament, 106 members are elected by a majoritarian system (by districts), and 93 members by a proportional system (by party lists). To form a government, 100 mandates are required.
Born in 1963, Viktor Orban served as Prime Minister from 1998 to 2002. He has held the same post since 2010. His main rival - Peter Madyar, born in 1981, was a member of the Hungarian Civic Alliance from 2002 to 2024. After parting ways with Viktor Orban, Peter Madyar joined the Respect and Freedom Party and was elected its leader on July 22, 2024.