ABŞ Prezidenti Donald Tramp İranın son hərbi qarşıdurma zamanı ciddi itkilərə məruz qaldığını bildirib.
Onun sözlərinə görə, zənginləşdirilmiş material ehtiyatlarının ölkədən çıxarılması ilə bağlı texniki danışıqlara yaxın zamanda start veriləcək.
Tramp qeyd edib ki, İranın yenidən qurulmasına yönələcək iqtisadi dəstək və investisiyalar rəsmi Tehranın gələcək addımlarından asılı olacaq.
ABŞ lideri iddia edib ki, müharibə nəticəsində İrana 1 trilyon dollardan artıq ziyan dəyib və ölkənin əvvəlki potensialını bərpa etməsi uzun müddət tələb edəcək.
“İranın mövcud imkanlarını yenidən formalaşdırması üçün təxminən 15-20 il lazım ola bilər. Gələcək proseslər onların atacağı addımlardan asılıdır”, – deyə Tramp bildirib.

According to him, technical talks regarding the removal of enriched material reserves from the country will start soon.
Trump noted that economic support and investments aimed at rebuilding Iran will depend on the future actions of official Tehran.
The US leader claimed that the war caused damage to Iran exceeding 1 trillion dollars and that restoring the country's former potential will take a long time.
"It may take approximately 15-20 years for Iran to rebuild its current capabilities. Future processes depend on the steps they will take," Trump said.