ABŞ Prezidenti Donald Tramp İranın son hərbi qarşıdurma zamanı ciddi itkilərə məruz qaldığını bildirib.
Onun sözlərinə görə, zənginləşdirilmiş material ehtiyatlarının ölkədən çıxarılması ilə bağlı texniki danışıqlara yaxın zamanda start veriləcək.
Tramp qeyd edib ki, İranın yenidən qurulmasına yönələcək iqtisadi dəstək və investisiyalar rəsmi Tehranın gələcək addımlarından asılı olacaq.
ABŞ lideri iddia edib ki, müharibə nəticəsində İrana 1 trilyon dollardan artıq ziyan dəyib və ölkənin əvvəlki potensialını bərpa etməsi uzun müddət tələb edəcək.
“İranın mövcud imkanlarını yenidən formalaşdırması üçün təxminən 15-20 il lazım ola bilər. Gələcək proseslər onların atacağı addımlardan asılıdır”, – deyə Tramp bildirib.

Президент США Дональд Трамп заявил, что Иран понес серьезные потери в ходе последнего военного столкновения.
По его словам, в ближайшее время будут запущены технические переговоры по вывозу обогащенного материала из страны.
Трамп отметил, что экономическая поддержка и инвестиции, направленные на восстановление Ирана, будут зависеть от будущих шагов официального Тегерана.
Лидер США утверждал, что в результате войны Иран понес ущерб свыше 1 триллиона долларов, и восстановление прежнего потенциала страны займет много времени.
«На восстановление текущих возможностей Ирана может потребоваться примерно 15-20 лет. Будущие процессы зависят от их шагов», - заявил Трамп.