İrandan FIFA-ya sərt tələb:
İranın milli yığması 2026-cı il dünya çempionatının qrup mərhələsinin 3-cü turu çərçivəsində Misir seçməsi ilə keçiriləcək matç zamanı LGBT atributlarından istifadə edilməməsi və bununla bağlı mərasimlərin keçirilməməsi üçün FIFA-ya rəsmi müraciət ünvanlayıb.
Medianews.az Oxu.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə "RMC Sport" nəşri məlumat yayıb.
"İran İslam Respublikasının Futbol Federasiyası bu məsələyə olduqca ciddi yanaşır və öz qəti mövqeyini FIFA rəhbərliyinə çatdırıb. İran və Misir dərin mədəni və dini bağları bölüşən iki müsəlman dövlətidir. Hər iki federasiyanın ifadə etdiyi baxışlar bu ölkələrin əhalisinin ortaq dəyər və inanclarını özündə əks etdirir. Bizim prinsipial mövqeyimiz ondan ibarətdir ki, stadionda sözügedən hərəkatla bağlı hər hansı mərasim və ya reklam xarakterli tədbirlər təşkil olunmamalıdır", - deyə nəşr İran yığmasının adının açıqlanmasını istəməyən nümayəndəsinin sözlərini sitat gətirib.
Qeyd edək ki, bu qarşılaşma gələn şənbə günü Sietldə yerləşən "Lümen Fild" stadionunda baş tutacaq. Matçın start fiti Bakı vaxtı ilə saat 07:00-da səslənəcək.

Сборная Ирана официально обратилась в FIFA с просьбой не использовать ЛГБТ-атрибутику и не проводить связанные с этим мероприятия во время матча с национальной сборной Египта в 3-м туре группового этапа чемпионата мира 2026 года.
Medianews.az ссылаясь на Oxu.az сообщает, что об этом пишет издание "RMC Sport".
"Федерация футбола Исламской Республики Иран относится к этому вопросу крайне серьезно и довела свою твердую позицию до руководства FIFA. Иран и Египет — две мусульманские страны с глубокими культурными и религиозными связями. Взгляды, выраженные обеими федерациями, отражают общие ценности и убеждения населения этих стран. Наша принципиальная позиция состоит в том, что в стадионе не должны проводиться никакие церемонии или рекламные мероприятия, связанные с указанным движением", — цитирует издание слова представителя, который не пожелал называть имя иранской сборной.
Отметим, что эта встреча пройдет в следующую субботу на стадионе "Lumen Field" в Сиэтле. Матч начнется в 07:00 по бакинскому времени.