İrandan FIFA-ya sərt tələb:
İranın milli yığması 2026-cı il dünya çempionatının qrup mərhələsinin 3-cü turu çərçivəsində Misir seçməsi ilə keçiriləcək matç zamanı LGBT atributlarından istifadə edilməməsi və bununla bağlı mərasimlərin keçirilməməsi üçün FIFA-ya rəsmi müraciət ünvanlayıb.
Medianews.az Oxu.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə "RMC Sport" nəşri məlumat yayıb.
"İran İslam Respublikasının Futbol Federasiyası bu məsələyə olduqca ciddi yanaşır və öz qəti mövqeyini FIFA rəhbərliyinə çatdırıb. İran və Misir dərin mədəni və dini bağları bölüşən iki müsəlman dövlətidir. Hər iki federasiyanın ifadə etdiyi baxışlar bu ölkələrin əhalisinin ortaq dəyər və inanclarını özündə əks etdirir. Bizim prinsipial mövqeyimiz ondan ibarətdir ki, stadionda sözügedən hərəkatla bağlı hər hansı mərasim və ya reklam xarakterli tədbirlər təşkil olunmamalıdır", - deyə nəşr İran yığmasının adının açıqlanmasını istəməyən nümayəndəsinin sözlərini sitat gətirib.
Qeyd edək ki, bu qarşılaşma gələn şənbə günü Sietldə yerləşən "Lümen Fild" stadionunda baş tutacaq. Matçın start fiti Bakı vaxtı ilə saat 07:00-da səslənəcək.

The Iranian national team has officially appealed to FIFA to prohibit the use of LGBT attributes and the holding of related ceremonies during the match against the Egyptian team in the 3rd round of the group stage of the 2026 World Cup.
Medianews.az citing Oxu.az reports that the publication "RMC Sport" has provided information about this.
"The Football Federation of the Islamic Republic of Iran takes this issue very seriously and has conveyed its firm position to FIFA leadership. Iran and Egypt are two Muslim countries sharing deep cultural and religious ties. The views expressed by both federations reflect the common values and beliefs of the populations of these countries. Our principled position is that no ceremonies or advertising events related to the mentioned movement should be organized in the stadium," the publication cited a representative, who preferred not to disclose the name of the Iranian team.
It should be noted that this match will take place next Saturday at the "Lumen Field" stadium in Seattle. The kickoff whistle will sound at 07:00 Baku time.