İran müharibəsi: hansı ölkə neçə adam itirib?
Fevralın 28-də ABŞ və İsraillə İran arasında başlanan və region ölkələrini də əhatə edən müharibədə öldürülənlərin sayı ilə bağlı son rəqəmlər açıqlanıb.
Medianews.az CNN kanalına istinadla bildirir ki, İranda təxminən 1300 mülki şəxs, 200-ə yaxın hərbçi həlak olub.
İsraildə azı 12 mülki şəxs öldürülüb. Bundan başqa, Livandakı əməliyyatlarda İsrailin 2 əsgəri həlak olub.
İsrailin zərbələri nəticəsində Livanda azı 570 nəfər öldürülüb.
İraqda İranı dəstəkləyən silahlı qruplaşmanın 18 üzvü, İrana qarşı çıxan kürd silahlı qruplaşmasının isə 3 üzvü öldürülüb. İraqın Kürdüstan Regional Hökumətinin 1 təhlükəsizlik əməkdaşı da həlak olub.
ABŞ 7 əsgər itirib.
Küveytdə 2 hərbçi, 2 təhlükəsizlik əməkdaşı öldürülüb.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində azı 6 nəfər həlak olub, onların arasında Pakistan, Nepal və Banqladeş vətəndaşları da var.
Səudiyyə Ərəbistanında öldürülənlərin sayı 2 nəfərdir.
Bəhreyndə də 2 nəfər həlak olub.
Oman sahilləri yaxınlığında neft tankerinə hücum zamanı gəmidə işləyən 1 Hindistan vətəndaşı həlak olub.
Çin Xarici İşlər Nazirliyi İranda 1 Çin vətəndaşının həlak olduğunu bəyan edib.
Statistika vəziyyəti tam əks etdirmir və müharibədə öldürülənlərin ümumi sayının daha çox olduğu güman edilir.

Iran war: which country has lost how many people?
On February 28, the latest figures regarding the number of people killed in the war that started between the USA and Israel and Iran, involving regional countries, have been announced.
Medianews.az, citing CNN, reports that approximately 1300 civilians and about 200 military personnel have died in Iran.
At least 12 civilians have died in Israel. In addition, 2 Israeli soldiers have died in operations in Lebanon.
As a result of Israel's strikes, at least 570 people have been killed in Lebanon.
In Iraq, 18 members of an Iran-backed armed group and 3 members of a Kurdish armed group opposing Iran have been killed. One security officer of the Kurdistan Regional Government of Iraq has also died.
The USA has lost 7 soldiers.
In Kuwait, 2 military personnel and 2 security officers have died.
At least 6 people have died in the United Arab Emirates, including citizens of Pakistan, Nepal, and Bangladesh.
The number of people killed in Saudi Arabia is 2.
2 people have also died in Bahrain.
Near the shores of Oman, during an attack on an oil tanker, one Indian citizen who worked on the ship died.
China's Ministry of Foreign Affairs has announced that one Chinese citizen has died in Iran.
The statistics do not fully reflect the situation, and it is believed that the total number of those killed in the war is much higher.