İran müharibəsi: hansı ölkə neçə adam itirib?
Fevralın 28-də ABŞ və İsraillə İran arasında başlanan və region ölkələrini də əhatə edən müharibədə öldürülənlərin sayı ilə bağlı son rəqəmlər açıqlanıb.
Medianews.az CNN kanalına istinadla bildirir ki, İranda təxminən 1300 mülki şəxs, 200-ə yaxın hərbçi həlak olub.
İsraildə azı 12 mülki şəxs öldürülüb. Bundan başqa, Livandakı əməliyyatlarda İsrailin 2 əsgəri həlak olub.
İsrailin zərbələri nəticəsində Livanda azı 570 nəfər öldürülüb.
İraqda İranı dəstəkləyən silahlı qruplaşmanın 18 üzvü, İrana qarşı çıxan kürd silahlı qruplaşmasının isə 3 üzvü öldürülüb. İraqın Kürdüstan Regional Hökumətinin 1 təhlükəsizlik əməkdaşı da həlak olub.
ABŞ 7 əsgər itirib.
Küveytdə 2 hərbçi, 2 təhlükəsizlik əməkdaşı öldürülüb.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində azı 6 nəfər həlak olub, onların arasında Pakistan, Nepal və Banqladeş vətəndaşları da var.
Səudiyyə Ərəbistanında öldürülənlərin sayı 2 nəfərdir.
Bəhreyndə də 2 nəfər həlak olub.
Oman sahilləri yaxınlığında neft tankerinə hücum zamanı gəmidə işləyən 1 Hindistan vətəndaşı həlak olub.
Çin Xarici İşlər Nazirliyi İranda 1 Çin vətəndaşının həlak olduğunu bəyan edib.
Statistika vəziyyəti tam əks etdirmir və müharibədə öldürülənlərin ümumi sayının daha çox olduğu güman edilir.

28 февраля были обнародованы последние данные о числе погибших в войне, начавшейся между США, Израилем и Ираном, которая охватила также страны региона.
Medianews.az со ссылкой на канал CNN сообщает, что в Иране погибло около 1300 гражданских лиц и около 200 военнослужащих.
В Израиле погибло как минимум 12 гражданских лиц. Кроме того, в операциях в Ливане погибло 2 израильских солдата.
В результате ударов Израиля в Ливане погибло не менее 570 человек.
В Ираке погибло 18 членов поддерживающей Иран вооружённой группировки, и 3 члена курдской вооружённой группировки, выступающей против Ирана. Также погиб сотрудник службы безопасности Регионального правительства Курдистана Ирака.
США потеряли 7 солдат.
В Кувейте погибли 2 военнослужащих и 2 сотрудника службы безопасности.
В Объединённых Арабских Эмиратах погибло не менее 6 человек, среди них граждане Пакистана, Непала и Бангладеш.
В Саудовской Аравии убиты 2 человека.
В Бахрейне также погибло 2 человека.
При атаке на нефтяной танкер у берегов Омана погиб 1 гражданин Индии, работавший на судне.
Министерство иностранных дел Китая заявило о гибели одного гражданина Китая в Иране.
Статистика не отражает полной картины, и предполагается, что общее число погибших на войне значительно больше.