İran Azərabaycana təşəkkür etdi
Aprelin 3-də Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin (QMİ) sədri Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə İran İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Müctəba Dəmirçilunu qəbul edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə QMİ məlumat yayıb.
Bildirilib ki, səfiri səmimi salamlayan Şeyxülislam həzrətləri son vaxtlar dost və qardaş ölkədə baş verən hadisələr zamanı dinc əhali, xüsusi ilə qız məktəbi şagirdləri arasında çoxsaylı insan tələfatı ilə bağlı ölkə dindarları adından dərin hüznlə başsağlığı verib, yaralıların tezliklə sağalması üçün dualar etdiyini bildirib.
QMİ sədrinin sözlərinə görə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev dəfələrlə bəyan edib ki, ölkəmizin ərazisindən qonşu ölkələrə, o cümlədən İrana qarşı istifadəyə icazə verilməyəcək və bu prinsipial mövqe dəyişməz olaraq qalır.
Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə qeyd edib ki, hər iki dövlət başçıları İlham Əliyevlə Məsud Pezeşkianın səmimi münasibətləri ölkələrimiz arasında əlaqələrin davamlı inkişafına, regionda sülhün, sabitliyin qorunmasına xidmət edir.
İran İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Müctəba Dəmirçilu başsağlığına görə Şeyxülislam həzrətlərinə minnətdarlığını bildirib, ölkəsinin bu ağır günlərində dost Azərbaycan dövlətinin və xalqının mənəvi dəstəyini, o cümlədən göstərilən humanitar yardımları yüksək qiymətləndirib. Səfir sülhlə və sabitliyə yönələn qətiyyətli mövqeyinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə təşəkkür edib.

3 апреля председатель Управления мусульман Кавказа (УМК) шейхульислам Аллахшукюр Пашазаде принял чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран в Азербайджанской Республике Муджтеба Демирчилу.
Как сообщает Medianews.az, об этом сообщили в УМК.
Отмечается, что шейхульислам, искренне приветствуя посла, выразил глубокие соболезнования от имени верующих страны по поводу многочисленных человеческих жертв среди мирного населения, особенно учениц девичьей школы, в ходе недавних событий в дружественной и братской стране, и помолился о скорейшем выздоровлении раненых.
По словам председателя УМК, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев неоднократно заявлял, что использование территории нашей страны против соседних государств, в том числе против Ирана, не будет разрешено, и эта принципиальная позиция остается неизменной.
Шейхульислам Аллахшукюр Пашазаде отметил, что искренние отношения между главами двух государств — Ильхамом Алиевым и Масудом Пезешкианом способствуют устойчивому развитию связей между нашими странами, служат укреплению мира и стабильности в регионе.
Чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Иран в Азербайджанской Республике Муджтеба Демирчилу поблагодарил шейхульислама за соболезнования, высоко оценил духовную поддержку со стороны дружественного азербайджанского государства и народа в эти трудные дни своей страны, в том числе оказанную гуманитарную помощь. Посол также поблагодарил Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева за решительную позицию в пользу мира и стабильности.
Во время встречи был проведен обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.//Trend