"Valideynlərim ailə qurub Əlcəzairə gedib. Mən orada doğulmuşam. Bakıya qayıdanda 2 yaşım var idi. Ailəmizdə musiqiçi yoxdur. Musiqiçi olmaq istəyi məndə yarananda hamı qəribə baxırdı. Anam deyirdi ki, pulu necə qazanacaqsan? Bizdə psixologiyada bir şey var ki, pul qazanmaq üçün ancaq toya getməlisən. Opera və digər ciddi sənətdən pul qazanmaq olmur deyə düşüncəmiz var. 1997-ci ildə İtaliyaya getdim. Qərar verdim ki, bu sənətlə ciddi məşğul olmalıyam. Burada isə mümkün deyildi. Getdim və 17 il İtaliyada yaşadım. Hazırda böyük teatrlarla əməkdaşlıq edirəm".
Bu sözləri Xalq artisti Yusif Eyvazov "Life FM" yutub layihəsində deyib. Opera ifaçısı İtaliyada yaşamasından, dünyada tanınmasından söz açıb:
İtaliya mənim ikinci vətənimdir. Bütün xəyallarımın gerçəkləşməsinə səbəb oldu. Mənim çox müqavilələrim var. Ona görə də indi də oraya çox gedirəm. İtaliya tamaşaçısı çox çətindir. Əgər səni qəbul edirsə edir. Almaniyada isə alqışlar var. Çində, Yaponiya və Koreyda da istiqanlı tamaşaçı var. O qədər sevgi göstərirlər ki... Qalxdığın zirvəni saxlamaq çox çətindir. İcazə vermərəm desinlər ki, 2 il əvvəl daha yaxşı idi. Əlbəttə ki, bədən, müğənni qocalır. Operanı təqdim etmək ağır bir ifadır". (Axşam.az)

"My parents got married and went to Algeria. I was born there. When we returned to Baku, I was 2 years old. There is no musician in our family. When the desire to become a musician arose in me, everyone looked at me strangely. My mother used to say, how will you earn money? We have a mentality in psychology that you should only go to weddings to earn money. We think that you can't earn money from opera and other serious arts. I went to Italy in 1997. I decided that I should seriously engage in this art. It was impossible here. I went and lived in Italy for 17 years. Currently, I collaborate with major theaters."
These words were said by People's Artist Yusif Eyvazov in the "Life FM" YouTube project. The opera singer spoke about living in Italy and being recognized worldwide:
Italy is my second homeland. It was the reason for all my dreams to come true. I have many contracts. That is why I still go there often. The Italian audience is very difficult. If they accept you, they accept you. In Germany, there are applause. In China, Japan, and Korea, there are also hospitable audiences. They show so much love... It is very difficult to maintain the peak you have reached. I won't allow them to say that it was better two years ago. Of course, the body, the singer ages. Presenting opera is a difficult performance." (Axşam.az)