Hər il 2 milyon insan kolorektal xəstəliyə yoluxur –
Medianews.az xəbər verir ki, hər iki cins üçün ən çox rast gəlinən xərçənglər arasında kolorektal xərçəng üçüncü yerdədir. Bu xəstəlik hər il təxminən 2 milyon insanda aşkarlanır.
Son illərdə 50 yaşdan aşağı gənclər arasında kolorektal xərçəng hallarında artım müşahidə olunur. Genetik faktorlar, ailə tarixi, iltihabi bağırsaq xəstəlikləri, yaş və əvvəlki radiasiya təması dəyişdirilməyən risk faktoru hesab edilir. Qırmızı və emal olunmuş ət, lifsiz qidalanma, piylənmə, fiziki aktivliyin azlığı, alkoqol və siqaret isə dəyişdirilə bilən risk faktorlarıdır.
Xəstəlik erkən mərhələdə simptom verməyə bilər, lakin diqqət edilməli əlamətlər arasında bağırsaq vərdişində dəyişiklik, makatdan qanama, qarın ağrısı, çəki itkisi və anemiya əlamətləri daxildir.
Kolonoskopiya sedasiya altında aparıldığı üçün adətən ağrısızdır və erkən diaqnoz üçün həyati əhəmiyyət kəsb edir. 45 yaşdan sonra (risk qrupunda daha erkən) müntəzəm skrininq həyatı xilas edə bilər.

Март в мире отмечается как «Месяц внимания к колоректальному раку».
По сообщению Medianews.az, колоректальный рак занимает третье место среди самых часто встречающихся видов рака у обоих полов. Это заболевание ежегодно выявляется примерно у 2 миллионов человек.
В последние годы наблюдается рост случаев колоректального рака среди молодых людей моложе 50 лет. Генетические факторы, семейный анамнез, воспалительные заболевания кишечника, возраст и предшествующее облучение считаются неизменяемыми факторами риска. Красное и обработанное мясо, питание с низким содержанием клетчатки, ожирение, недостаток физической активности, алкоголь и курение — это изменяемые факторы риска.
На ранней стадии заболевание может не проявлять симптомов, но на которые следует обратить внимание, входят изменения привычек кишечника, кровотечение из анального отверстия, боли в животе, потеря веса и признаки анемии.
Колоноскопия проводится под седацией, поэтому обычно безболезненна и жизненно важна для ранней диагностики. После 45 лет (или раньше для группы риска) регулярный скрининг может спасти жизнь.