Azərbaycanın mədəniyyət və incəsənət tarixində elə tanınmış simalar olub ki, onların qəfil və faciəli ölümü həm sənət cameəsini, həm də pərəstişkarlarını sarsıdıb. Qəza, infarkt, ağır xəstəlik və gözlənilməz hadisələr nəticəsində həyatını itirən bu məşhurlar yaradıcılıqları ilə yadda qalsalar da, yarımçıq qalan ömürləri ilə də uzun illər unudulmayıblar.
Demokrat.az Lent.az-a istinadən həmin məşhurlar barədə siyahını təqdim edir:
Nəzakət Məmmədova
28 fevral 1944-cü ildə Gəncədə anadan olan və Azərbaycan opera və muğam sənətində silinməz iz qoyan Nəzakət Məmmədovanın taleyi faciəvi sonluqla bitib. Müğənni Soçi şəhərində plastik əməliyyatlarla lisenziyasız məşğul olan Karol Anatoli İvanoviç adlı birinə müraciət edərək boynundakı qırışlardan azad olmaq istədiyini deyir. Əməliyyat zamanı bıçağın boğazındakı şah damarı kəsməsi ilə müğənni həyatını itirir. Nəzakət Məmmədova qanaxma nəticəsində dünyasını dəyişir. Həkimin əslən erməni olması isə bu ölümün planlı olduğu ehtimallarını özündə saxlayır. Bundan sonra həkim Karol törətdiyi əmələ görə 9 il azadlıqdan məhrum edilir
Vaqif Mustafazadə
Bəstəkar, pianoçu, caz-muğam üslubunun banisi, Azərbaycan SSR əməkdar artisti Vaqif Mustafazadə 16 mart 1940-cı ildə Bakı şəhərində anadan olub. Yardıcılığı ilə təkcə Azərbaycanda deyil, xarici ölkələrdə də sevilən Mustafazadənin ölümü isə erkən və gözlənilməz olur. Belə ki, o, 16 dekabr 1979-cu ildə Daçkənddə konsert zamanı səhnədə "Əzizəni gözləyərkən" kompozisiyanı ifa edərkən ürək tutmasından vəfat edir.
Şəfa Hüseynova
1975-ci ildə Qaraqoyunlu mahalının Qaraqaya kəndində ziyalı ailəsində anadan olan Şəfanın həyatı da faciə ilə sonalnıb. Qısa ömür yaşayan müğənni ölümünü əvvəldən hiss edib. Ailəsinin narazılıqlarına baxmayaraq, müğənni olan Hüseynova mahnılarının çoxunu evlənib boşandığı həyat yoldaşına yazıb.
Onun ölümünə səbəb olan qəza 2005-ci ilin dekabrında baş verib. Saatlıdan Bakıya qayıdarkən baş verən qəzada Şəfanın içində olduğu avtomobil "Kamaz"a çırpılıb. Bunun nəticəsində müğənninin anası vəfat edib, Şəfa isə üç gün komada qaldıqdan sonra dünyasını dəyişib. Qəzada yaralanan qardaşı Səxavət isə 46 gün komada qaldıqdan sonra ayılıb.
Aslan Hüseynov
1967-ci il mayın 17-də Qazaxıstanda anadan olan müğənni gənc yaşlarında Azərbaycana köçüb. "Reyhan", "İgidlər", "Bulaq suyu, dağ havası" və "Of dədə" kimi mahnıları ilə ölkəmizdə populyarlıq qazanıb. Aslan Hüseynov 4 may 2021-ci ildə Bakı-Qazax yolunun 60 kilometrliyində "BMW" markalı minik avtomobili ilə "KamAZ" markalı yük maşınının toqquşması nəticəsinə dünyasını dəyişib. Məlumata görə, o, yeni vəfat edən (26 aprel) anasının məzarını ziyarətə gedib qayıtdıqdan sonra bu qəzaya düşüb.
Xanım Qafarova
Azərbaycanın əməkdar artisti, teatr və kino aktrisası, Xanım Qafarova 1967-ci ildə Bakıda anadan olub. 47 illik həyatını kasıblıq içində keçirən aktrisanın dəmir qarajda yaşaması, ömrünün son illərini xəstəliklə keçirməsi çoxlarının yadındadır. "Kənddən gələn var", "Adam ol", "Yuxu", "Qaynana" kimi film və tamaşalarla izləyiclərin sevimlisinə çevirilən aktrisanın ailə həyatı da kifayət qədər uğurlu olmayıb. O, həyat yoldaşının ikinci ailəsi olduğunu uzun müddət yaxınlarından da gizlədib. Aktrisanın bu evlilikdən Gövhər adında qızı var.
Xərçəngdən əziyyət çəkən Xanım Qafarova 11 iyul 2014-cü ildə həmin kiçik daxmada da dünyasını dəyişib.
Arif Quliyev
O, 16 may 1950-ci ildə Əli-Bayramlı şəhərində anadan olub. Sənətlə tanışlığı Mingəçevir Dövlət Dram Teatrındakı təyinatı ilə başlayan aktyorun həm həyat hekayəsi, həm də ölümü insanları bu gün də kədərləndirir.
Uşaq evində böyüyən Arif Quliyevə sonrakı illərdə 19 nəfər anaası olduğunu deyərək müraciət edir. Arif Quliyev onların heç birinin könlünə dəymir, lakin onların anası olmadığını da bilir.
Gülzar adlı xanımla evlənən aktyorun öncə həyat yoldaşı ağır xəstəliyə düçar olur, daha sonra isə oğlu Fəridi vərəm xəstəliyindən itirir. Arif Quliyev 7 may 2021-ci ildə koronavirus xəstəliyindən dünyasını dəyişir.
Tünzalə Əliyeva
Çoxlarının ağlında "Toppuş bacı" olaraq qalan Tünzalə Ağayeva 1973-cü il fevralın 15-də Gəncədə anadan olub. Atası fəhlə, anası isə tibb bacısı işləyən Tünzalə 1990-cı ildə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin “Dram və kino aktyorluğu” fakültəsində təhsil alıb. Daha sonra elə bu sahə üzrə də fəaliyyətini davam etdirib.
Onun həyat hekayəsinin çətin dövrü isə 2018-ci ildə başlayır. Xərçəng xəstəliyinə tutulan aktrisa bir neçə dəfə əməliyyat olunur, 60-dan çox kimyaterapiya etdirir. Hətta müalicəyə dözə bilmədiyi üçün intihar etmək fikrinə də düşür. O, 22 yanvar 2023-cü ildə Milli Onkologiya Mərkəzində 49 yaşında dünyasını dəyişir. Aktrisanın ölümü bir müddət azyaşlı qızından gizlədilir.
Cabir İmanov
Azərbaycanın tanınmış aktyoru, komediya ustası və "Parni iz Baku" KVN komandasının üzvlərindən biri olan Cabir İmanov, 22 iyun 1976-cı ildə Bakıda anadan olub. İmanov uzun illər həm sənət, həm də dövlət qulluğunda fəaliyyət göstərib.
Cabir İmanov tamaşaçıların yaddaşında xüsusilə "Məhəllə"dəki rolu ilə qalıb. Uzun illər insanların üzündə gülüş yaradan aktyor gözlənilməz ölümü ilə hər kəsi kədərləndirib. Cabir İmanov 29 sentyabr 2025-ci ildə, 49 yaşında idman zalında məşq zamanı keçirdiyi infarkt nəticəsində vəfat edib.

В истории культуры и искусства Азербайджана были такие известные личности, чья внезапная и трагическая смерть потрясла как творческое сообщество, так и их поклонников. Хотя эти знаменитости, погибшие в результате аварий, инфарктов, тяжелых болезней и неожиданных событий, остались в памяти благодаря своему творчеству, годы их незавершённой жизни также не забываются.
Demokrat.az, ссылаясь на Lent.az, представляет список этих знаменитостей:
Незакет Мамедова
Родившаяся 28 февраля 1944 года в Гяндже, Незакет Мамедова оставила незабываемый след в азербайджанском оперном и мугамском искусстве, однако её судьба оборвалась трагическим образом. Певица обратилась в городе Сочи к Каролу Анатолию Ивановичу, который занимался нелицензированной пластической хирургией, желая избавиться от морщин на шее. Во время операции скальпель повредил сонную артерию, что привело к её смерти от кровотечения. Тот факт, что врач был армянином по происхождению, вызвал предположения о преднамеренном характере смерти. Позже хирург Карол был приговорён к 9 годам лишения свободы за совершённое преступление.
Вагиф Мустафазаде
Композитор, пианист, основатель стиля джаз-мугам, заслуженный артист Азербайджанской ССР Вагиф Мустафазаде родился 16 марта 1940 года в Баку. Благодаря его таланту он был любим не только в Азербайджане, но и за рубежом. Его смерть была ранней и неожиданной: 16 декабря 1979 года в Дагестане во время концерта, исполняя композицию "Ожидая Эзизе", он умер от сердечного приступа прямо на сцене.
Шафа Гусейнова
Родившаяся в 1975 году в селе Каракая Каракойунлу, в интеллигентной семье, жизнь Шафы также закончилась трагически. Прожив непродолжительную жизнь, певица предварительно предчувствовала свою смерть. Несмотря на возражения семьи, певица писала большую часть своих песен бывшему мужу, с которым развелась.
Авария, ставшая причиной её смерти, произошла в декабре 2005 года. Возвращаясь из Саатлы в Баку, автомобиль с Шафой столкнулся с "КамАЗом". В результате аварии мать певицы погибла, а сама Шафа скончалась спустя три дня в коме. Брат Сахават, получивший травмы, пробыл в коме 46 дней и потом пришёл в сознание.
Аслан Гусейнов
Родившийся 17 мая 1967 года в Казахстане певец в молодом возрасте переехал в Азербайджан. Он приобрёл популярность в стране благодаря песням "Рейхан", "Игирлер", "Колодезная вода, горный воздух" и "Ой, деда". Аслан Гусейнов погиб 4 мая 2021 года на 60-м километре дороги Баку-Гянджа в результате столкновения легкового автомобиля марки "BMW" с грузовиком "КамАЗ". Согласно информации, он возвращался после посещения могилы недавно умершей (26 апреля) матери.
Ханум Гафарова
Заслуженная артистка Азербайджана, актриса театра и кино, Ханум Гафарова родилась в 1967 году в Баку. Многие помнят, что актриса прожила 47 лет в нищете, жила в железном гараже и последние годы жизни провела в болезни. Благодаря фильмам и спектаклям, таким как "Пришел из села", "Будь человеком", "Сон", "Свекровь", актриса стала любимицей зрителей. Её семейная жизнь также была не слишком успешной: она долго скрывала от близких, что является вторым браком мужа. От этого брака у актрисы есть дочь по имени Гяхвер.
Страдающая от рака Ханум Гафарова погибла 11 июля 2014 года в том самом маленьком помещении.
Ариф Гулиев
Он родился 16 мая 1950 года в городе Али-Байрамлы. Актёр, чья знакомство с искусством началось с назначения в Государственном драматическом театре в Мингячевире, его жизнь и смерть по сей день огорчают людей.
В детдоме выросший Ариф Гулиев впоследствии получил обращения от 19 женщин, называющих себя его матерями. Он не обижал ни одну из них, но также понимал, что они не являются его настоящими матерями.
Актёр женился на женщине по имени Гюльзар; сначала его жена тяжело заболела, а позже он потерял сына Фарида от туберкулёза. Ариф Гулиев скончался 7 мая 2021 года от коронавируса.
Тюнзале Алиева
Многие запомнили её как "Топпуш бады" — Тюнзале Агаева родилась 15 февраля 1973 года в Гяндже. Отец был рабочим, мать — медсестрой. В 1990 году Тюнзале поступила на факультет "Актёрское мастерство драмы и кино" Азербайджанского государственного университета культуры и искусств и продолжила деятельность в этой области.
Трудный период её жизни начался в 2018 году: актриса была больна раком, перенесла несколько операций и более 60 курсов химиотерапии. Она настолько страдала от лечения, что даже задумывалась о самоубийстве. 22 января 2023 года, в возрасте 49 лет, она скончалась в Национальном онкологическом центре. Смерть актрисы некоторое время скрывали от её малолетней дочери.
Джабир Имонов
Известный азербайджанский актёр, мастер комедии и один из членов команды КВН "Парни из Баку", Джабир Имонов родился 22 июня 1976 года в Баку. Он долгое время работал как в искусстве, так и в государственной службе.
Джабир Имонов остался в памяти зрителей особенно благодаря роли в сериале "Махалле". Актёр, который долгое время вызывал улыбки на лицах людей, огорчил всех своей внезапной смертью: 29 сентября 2025 года, в 49 лет, он умер от инфаркта во время тренировки в спортзале.