İbrahimovların milyonluq borcu:
ATV kanalının sabiq prezidenti, hazırda həbsdə olan Tağı İbrahimova məxsus olduğu bildirilən "Bakı Ağac Emalı” ASC-nin dövlət büdcəsinə 316 min 96 manat 75 qəpik vergi borcu yaranıb.
Medianews.az xəbər verir ki, nizamnamə kapitalı 679 min 574 manat olan ASC-nin qanuni təmsilçisi İbrahimov Nəriman Həsən oğludur.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin yanvar ayında "Bakı Ağac Emalı” ASC-nin ərazisində yerləşən mebel emalatxanalarında 10 nəfərin ölümü, 23 nəfərin xəsarət alması ilə nəticələnən partlayış baş verib. Bir ildən çox davam edən istintaqdan sonra "Bakı Ağac Emalı” ASC-nin faktiki sahibi olan Tağı İbrahimov 6 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Tağı İbrahimov tanınmış iş adamı Hacı İbrahim Nehrəmlinin və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin keçmiş sədri Nazim İbrahimovun qardaşıdır.
Onu da qeyd edək ki, Tağı İbrahimovun başqa bir qardaşı Sahib İbrahimov da 2022-ci ildə Cinayət Məcəlləsinin 178.3.2-ci (Dələduzluq, külli miqdarda törədildikdə) maddəsi ilə ittiham olunub və ona 6 il 9 ay azadlıqdan məhrum edilmə cəzası verilib.
Uzun illər Hacı İbrahim Nehrəmlinin (İbrahimov İbrahim Hüseyn oğlu) rəhbərlik etdiyi "Avesta Konserni” MMC-nin (VÖEN– 0200020201) isə hazırda dövlət büdcəsinə böyük həcmdə – 774 min 794 manat 96 qəpik vergi borcu var. 1996-cı ildən fəaliyyət göstərən "Avesta Konserni” şirkətinin hazırda qanuni təmsilçisi Nadirov Araz Ələsgər oğludur.
"Avesta Konserni” MMC ilə eyni ünvanda – Nərimanov rayonu, Teymur Əliyev, ev. Məhəllə 1104-də yerləşən və faktiki sahibi olan Sahib İbrahimov olan "Sahil-D Kompani” MMC-nin (VÖEN– 1300006451) isə dövlət büdcəsinə 11 min 112 manat 46 qəpik vergi borcu var. Yeniavaz.com

У дочернего общества с ограниченной ответственностью «Бакинская деревообработка», принадлежащего бывшему президенту канала ATV, ныне находящемуся под стражей Тага Ибрагимову, образовалась налоговая задолженность перед государственным бюджетом в размере 316 тысяч 96 манатов 75 гяпиков.
По сообщению Medianews.az, у ООО уставный капитал составляет 679 тысяч 574 маната, законным представителем является Ибрагимов Нариман Гасан оглы.
Отметим, что в январе 2024 года на территории ООО «Бакинская деревообработка» в мебельных мастерских произошёл взрыв, в результате которого погибли 10 человек и получили ранения 23 человека. После расследования, которое длилось более года, фактический владелец ООО «Бакинская деревообработка» Таги Ибрагимов был приговорён к 6 годам лишения свободы.
Таги Ибрагимов является братом известного бизнесмена Хаджи Ибрагима Нехремли и бывшего председателя Государственного комитета по делам диаспоры Назима Ибрагимова.
Также отметим, что другой брат Тага Ибрагимова, Саиб Ибрагимов, в 2022 году был обвинён по статье 178.3.2 Уголовного кодекса (мошенничество в крупном размере) и приговорён к 6 годам и 9 месяцам лишения свободы.
У дочернего общества с ограниченной ответственностью «Авеста Концерн», которым долгие годы руководил Хаджи Ибрагим Нехремли (Ибрагимов Ибрагим Гусейн оглы) (ИНН – 0200020201), в настоящее время имеется крупная налоговая задолженность перед государственным бюджетом в размере 774 тысяч 794 манатов 96 гяпиков. Компания «Авеста Концерн», действующая с 1996 года, на данный момент имеет законного представителя - Надирова Араза Аляскяр оглы.
По тому же адресу — Наримановский район, улица Теймур Алиев, дом Махалля 1104 — расположен ООО «Сахил-Д Компани» (ИНН – 1300006451), фактическим владельцем которого является Саиб Ибрагимов; у этого общества также имеется налоговая задолженность перед государственным бюджетом в размере 11 тысяч 112 манатов 46 гяпиков. Источник: Yeniavaz.com