İbrahimovların milyonluq borcu:
ATV kanalının sabiq prezidenti, hazırda həbsdə olan Tağı İbrahimova məxsus olduğu bildirilən "Bakı Ağac Emalı” ASC-nin dövlət büdcəsinə 316 min 96 manat 75 qəpik vergi borcu yaranıb.
Medianews.az xəbər verir ki, nizamnamə kapitalı 679 min 574 manat olan ASC-nin qanuni təmsilçisi İbrahimov Nəriman Həsən oğludur.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin yanvar ayında "Bakı Ağac Emalı” ASC-nin ərazisində yerləşən mebel emalatxanalarında 10 nəfərin ölümü, 23 nəfərin xəsarət alması ilə nəticələnən partlayış baş verib. Bir ildən çox davam edən istintaqdan sonra "Bakı Ağac Emalı” ASC-nin faktiki sahibi olan Tağı İbrahimov 6 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Tağı İbrahimov tanınmış iş adamı Hacı İbrahim Nehrəmlinin və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin keçmiş sədri Nazim İbrahimovun qardaşıdır.
Onu da qeyd edək ki, Tağı İbrahimovun başqa bir qardaşı Sahib İbrahimov da 2022-ci ildə Cinayət Məcəlləsinin 178.3.2-ci (Dələduzluq, külli miqdarda törədildikdə) maddəsi ilə ittiham olunub və ona 6 il 9 ay azadlıqdan məhrum edilmə cəzası verilib.
Uzun illər Hacı İbrahim Nehrəmlinin (İbrahimov İbrahim Hüseyn oğlu) rəhbərlik etdiyi "Avesta Konserni” MMC-nin (VÖEN– 0200020201) isə hazırda dövlət büdcəsinə böyük həcmdə – 774 min 794 manat 96 qəpik vergi borcu var. 1996-cı ildən fəaliyyət göstərən "Avesta Konserni” şirkətinin hazırda qanuni təmsilçisi Nadirov Araz Ələsgər oğludur.
"Avesta Konserni” MMC ilə eyni ünvanda – Nərimanov rayonu, Teymur Əliyev, ev. Məhəllə 1104-də yerləşən və faktiki sahibi olan Sahib İbrahimov olan "Sahil-D Kompani” MMC-nin (VÖEN– 1300006451) isə dövlət büdcəsinə 11 min 112 manat 46 qəpik vergi borcu var. Yeniavaz.com

"Bakı Ağac Emalı” JSC, reportedly owned by Tağı İbrahimov, the former president of ATV channel who is currently in custody, has a tax debt of 316,096.75 AZN to the state budget.
Medianews.az reports that the authorized capital of the JSC is 679,574 AZN, and its legal representative is Nariman Hasan oglu Ibrahimov.
It should be noted that in January 2024, an explosion at furniture workshops located on the territory of "Bakı Ağac Emalı” JSC resulted in the deaths of 10 people and injuries to 23 others. After an investigation lasting more than a year, Tağı İbrahimov, the actual owner of "Bakı Ağac Emalı” JSC, was sentenced to 6 years of imprisonment.
Tağı İbrahimov is the brother of well-known businessman Hacı İbrahim Nehrəmli and former Chairman of the State Committee for Work with Diaspora, Nazim İbrahimov.
It is also worth mentioning that another brother of Tağı İbrahimov, Sahib İbrahimov, was charged under Article 178.3.2 of the Criminal Code (Fraud committed in large amounts) in 2022 and was sentenced to 6 years and 9 months of imprisonment.
For many years, the company "Avesta Konzerni” LLC (TIN – 0200020201), led by Hacı İbrahim Nehrəmli (Ibrahimov Ibrahim Huseyn oglu), currently has a large tax debt of 774,794.96 AZN to the state budget. Established in 1996, "Avesta Konzerni”'s current legal representative is Araz Alasgar oglu Nadirov.
"Sahil-D Kompani” LLC (TIN – 1300006451), located at the same address as "Avesta Konzerni” LLC – Narimanov district, Teymur Aliyev, house. Neighborhood 1104, and owned by Sahib İbrahimov, has a tax debt of 11,112.46 AZN to the state budget. NewAvaz.com