Bu gün Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Günüdür.
1918-ci il iyunun 26-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Nazirlər Şurasının qərarı ilə ilk nizami hərbi hissə - Əlahiddə Korpus yaradılıb. O dövrdə təşkil olunan Hərbi Nazirlik və onun rəhbər heyətində təmsil olunan Səməd bəy Mehmandarov, Əliağa Şıxlinski və başqa sərkərdələr Azərbaycanda ordu quruculuğunda mühüm islahatlar həyata keçiriblər.
Azərbaycan dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra ölkə hərbi sahədə ciddi böhranla üzləşdi. Nizami orduya malik olmayan Azərbaycanın qarşısında duran əsas iş Qarabağ uğrunda gedən döyüşlərdə vəziyyəti nəzarət altına almaq idi ki, bu da çox çətinliklə həyata keçirilirdi. Ordunun maddi-texniki təminatı problemlərlə müşayiət edilirdi.
Ancaq tədricən müharibədəki məğlubiyyətlərin qarşısını almaq üçün ölkənin bütün imkanları milli ordu quruculuğuna səfərbər edildi. Könüllü batalyonlardan nizami orduya doğru ilk ciddi addımlar atıldı. Qismən hərbi səfərbərlik və orduya çağırış işi yoluna qoyuldu. 1992-ci il oktyabrın 9-da Bakıda keçirilən hərbi parad orduya olan inam və marağı, eləcə də vətənpərvərlik ruhunun artırılması üçün atılan addım oldu.
Ölkədə peşəkar ordu quruculuğunun əsası isə 1993-cü ilin sonlarında qoyuldu. Azərbaycanda qeyri-qanuni silahlı birləşmələr ləğv edildi, vahid komandanlıq yaradıldı, hərc-mərcliyə son qoyuldu və nizami ordu formalaşdırıldı. Ali Baş Komandan Heydər Əliyevin cəbhə bölgələrinə səfərləri də ordu quruculuğunda mühüm mərhələdir.
1994-cü ilin mayında Ermənistanla atəşkəsin əldə olunmasından sonra isə müasir ordu quruculuğu fundamental əsaslarla inkişaf etməyə başlayıb.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 1998-ci il 22 mayda imzaladığı fərmanla Milli Ordu quruculuğunda varislik ənənələrinin bərpasında mühüm addım atılıb və 26 İyun - Silahlı Qüvvələr Günü elan olunub.
Ordu quruculuğu sahəsində ulu öndərin strateji siyasətini uğurla həyata keçirən Prezident İlham Əliyevin fərman və sərəncamları ilə ölkədə müasir hərbi sənaye kompleksinin yaradılması, Silahlı Qüvvələr üçün kadr hazırlığının təkmilləşdirilməsi prosesi uğurla həyata keçirilir.
2020-ci ilin sentyabrın 27-də Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusunun işğal altında olan torpaqlarımızın azadlığı uğrunda başlatdığı əks-hücum əməliyyatları nəticəsində düşmən üzərində qələbə qazanıldı. Beləliklə, 44 gün davam edən İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə - Vətən Müharibəsi adı ilə yazıldı. Döyüş tapşırıqlarını və xidməti vəzifələrini ləyaqətlə yerinə yetirən Azərbaycan əsgərinin döyüş meydanında göstərdiyi cəsarət, fədakarlıq, habelə təşəbbüskar və qətiyyəti sayəsində işğal altında torpaqlarımız azad olundu və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü təmin edildi.
2023-cü il sentyabrın 19-da üçtərəfli bəyanatın müddəalarının təmin olunması, Qarabağ iqtisadi rayonunda törədilən genişmiqyaslı təxribatların qarşısının alınması, Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin tərk-silah edilərək ərazilərimizdən çıxarılması, onların hərbi infrastrukturunun zərərsizləşdirilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdan dinc əhali, habelə bərpa-quruculuq işlərinə cəlb olunmuş mülki işçilər və hərbi qulluqçularımızın təhlükəsizliyinin təmin olunması və Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya quruluşunun bərpa edilməsi məqsədilə bölgədə lokal xarakterli antiterror tədbirlərinə başlanılıb.
23 saatdan bir qədər çox davam edən tədbirlər çərçivəsində Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin ön xətt və dərinlikdə olan mövqeləri və uzunmüddətli atəş nöqtələri, eləcə də döyüş vasitələri və hərbi təyinatlı obyektləri yüksək dəqiqlikli silahların tətbiqi ilə sıradan çıxarılıb. Düşmən ağ bayraq qaldıraraq təslim olub. Bununla da Azərbaycanın bütün ərazilərində Konstitusiya quruluşu bərpa edilib.
Azərbaycan əsgəri 30 ilə yaxın bir müddət ərzində düşmən tapdağı altında olan torpaqları işğaldan azad etməklə xalqa öz qanı və canı hesabına böyük qələbə yaşadıb. Azərbaycan xalqının, dövlətinin və əsgərinin birlikdə qazandığı böyük qələbə uzun illər ordu quruculuğu istiqamətində aparılan islahatların nəticəsidir. Azərbaycanın qazandığı bu qələbə nəyi, necə və nə zaman etməyi gözəl bilən Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin uğurlu siyasətinin, güclü iradəsinin və qətiyyətinin nəticəsidir.

Сегодня День Вооружённых Сил Азербайджанской Республики.
26 июня 1918 года решением Совета Министров Азербайджанской Народной Республики было создано первое регулярное военное подразделение – Особый корпус. В то время созданное Военное министерство и его руководящий состав, в который входили Самед-бек Мехмандаров, Алияга Шихлинский и другие командиры, осуществили важные реформы в строительстве армии в Азербайджане.
После восстановления государственной независимости Азербайджана страна столкнулась с серьёзным кризисом в военной сфере. Основной задачей для Азербайджана, не имевшего регулярной армии, было взять под контроль ситуацию в ходе боёв за Карабах, что осуществлялось с большим трудом. Материально-техническое обеспечение армии сопровождалось проблемами.
Однако постепенно все ресурсы страны были мобилизованы для строительства национальной армии, чтобы предотвратить поражения в войне. От добровольческих батальонов были сделаны первые серьёзные шаги к созданию регулярной армии. Частично была введена военная мобилизация и призыв в армию. Военный парад, проведённый 9 октября 1992 года в Баку, стал шагом на пути укрепления доверия и интереса к армии, а также повышения духа патриотизма.
Основы профессионального строительства армии были заложены в конце 1993 года. В Азербайджане были ликвидированы незаконные вооружённые формирования, создано единое командование, положен конец хаосу и сформирована регулярная армия. Поездки Верховного Главнокомандующего Гейдара Алиева в фронтовые регионы также стали важным этапом в строительстве армии.
После достижения перемирия с Арменией в мае 1994 года современное строительство армии начало развиваться на фундаментальных основах.
Указом Общенационального Лидера Гейдара Алиева от 22 мая 1998 года был сделан важный шаг по восстановлению традиций преемственности в строительстве Национальной армии, и был объявлен 26 июня – День Вооружённых Сил.
С помощью указов и распоряжений Президента Ильхама Алиева, успешно реализующего стратегическую политику великого лидера в сфере строительства армии, в стране создаётся современный военный промышленный комплекс, успешно развивается процесс совершенствования подготовки кадров для Вооружённых Сил.
27 сентября 2020 года под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего отважная Азербайджанская армия начала контрнаступательные операции за освобождение оккупированных территорий, в результате чего была одержана победа над врагом. Таким образом, Вторая Карабахская война, длившаяся 44 дня, была в золотых буквах вписана в историю Азербайджана под названием Отечественной войны. За мужество, самопожертвование, инициативу и решимость, проявленные азербайджанским солдатом на поле боя при выполнении боевых и служебных обязанностей, были освобождены оккупированные земли и обеспечена территориальная целостность Азербайджана.
19 сентября 2023 года начаты локальные антитеррористические мероприятия в регионе с целью обеспечения выполнения положений трехстороннего заявления, предотвращения масштабных провокаций в Карабахском экономическом районе, разоружения и выведения подразделений вооружённых сил Армении с наших территорий, нейтрализации их военной инфраструктуры, обеспечения безопасности мирного населения, возвращающегося в освобождённые территории, а также гражданских рабочих и военнослужащих, участвующих в восстановительных работах, и восстановления конституционного строя Азербайджанской Республики.
В течение более чем 23 часов в рамках этих мероприятий позиции и долговременные огневые точки соединений вооружённых сил Армении на переднем крае и в глубине, а также боевые средства и военно-оборонные объекты были уничтожены с применением высокоточного оружия. Враг поднял белый флаг и сдался. Таким образом, конституционный строй был восстановлен на всей территории Азербайджана.
Азербайджанский солдат, освободив территории, находившиеся под вражеской оккупацией почти 30 лет, одержал великую победу для народа ценой своей крови и жизни. Великая победа, одержанная азербайджанским народом, государством и солдатом, является результатом многолетних реформ в области строительства армии. Эта победа Азербайджана – результат успешной политики, сильной воли и решительности Победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, который прекрасно знает что, как и когда делать.