Ermənistanda kritik 10 gün BAŞLADI –
Bu gün – aprelin 13-dən etibarən Ermənistan Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK) 7 iyun parlament seçkilərində iştirak üçün siyasi partiyalardan və bloklardan sənədlərin qəbuluna başlayır. Son tarix 23 aprel saat 18:00-dəkdir.
Bu, o deməkdir ki, qarşıdakı 10 gündə MSK hazırda ev dustaqlığında olan erməni əsilli rusiyalı milyarder, Kremlin “desant”ı sayılan Samvel Karapetyanın “Güclü Ermənistan” blokundan baş nazirliyə namizədliyini qeydə alıb-almayacağı haqda da qərar çıxarmalıdır. “Gellup”ın son rəy sorğularına görə, hazırda ən böyük ictimai dəstəyə hakim “Mülki Müqavilə” partiyası malik olsa da (23.4%), onun ardınca 13.4%-lə məhz Karapetyanın bloku gəlir...
Sirr deyil ki, Ermənistan kimi kasıb və azad seçki ənənəsi olmayan ölkədə müəyyən seçici səslərini pulla almaq mümkündür. Ona da böyük məmnuniyyətlə Rusiyaya bağlı Karapetyan və komandası gedəcək. Hakimiyyət üçün belə bir başağrısı da ola bilər.
O səbəbə MSK-nın, daha dəqiqi, Paşinyanın Karapetyana münasibətdə Rusiyanın iqtisadi təzyiqləri də nəzərə alınmaqla, son dərəcə ölçülü-biçili qərar verəcəyini gözləmək olar. Bəs hakimiyyət “Güclü Ermənistan”ı seçkilərdən kənarlaşdıra bilsə, onun seçiciləri sabiq prezident, Xocalı hərbi canisi və Putinin seçkilərdəki başqa bir namizədi Robert Koçəryanın “Ermənistan” bloku tərəfə keçə bilərmi? Bu məsələ də var (“Ermənistan” son rəy sorğularda 5.5% səs alıb). O halda Köçəryanın blokunun seçki baryerini aşmaq şansı da artmış olacaq.
Bəllidir ki, Samvel Karapetyan həm də Rusiya vətəndaşıdır. Lakin az öncə məlumat yayıldı ki, guya o, artıq ikili vətəndaşlıqdan imtina edib. Ancaq hələ ki, rəsmi təsdiq yoxdur...
Bu yerdə maraqlı fakt yada düşür. Vaxtilə Ermənistanın parlamentdə seçilmiş prezident Armen Sərkisyanın (2018-2022) xeyli sonra Böyük Britaniyanın vətəndaşı olduğu üzə çıxmışdı. Onun 5 illik müddət bitmədən istefaya getməsinin bir səbəbi də bu olub.
Amma Sərkisyan sələfi Vaaqn Xaçatryan kimi formal prezident idi. Yəni, geniş səlahiyyətlərə malik deyildi. Karapetyanın iddia elədiyi baş nazirlik isə dövlətin 1 nömrəli postu sayılır.
Belə bir acı “təcrübə” ortada ikən, onu Paşinyan hökuməti mütləq ciddiyə alacaq. Hər halda, Putinlə Kremldə 1 aprel görüşü zamanı o, Rusiya vətəndaşı (təbəəsi) olan ermənilərin seçkilərə qatılmasının mümkünsüzlüyü barədə Moskvanı xəbərdar edib. Gözləyək görək, Nikol Vovayeviç hara qədər iradə göstərə biləcək...
Hələliksə Baş nazir seçki adıyla olmasa da, - təbliğat kampaniyası hələ başlamayıb, - bölgələrdə sakinlərlə görüşləri, daha dəqiqi, “nəbz yoxlanışını” davam etdirir. Həmin görüşlərdən birində, Kotaykda yaşlı vətəndaş yaxınlaşaraq ona görün nə deyib. “Mən qarabağlıyam, həyatımda sizin kimi birini görməmişəm, ölkəyə çox yaxşı rəhbərlik edirsiniz, bu insanları məyus etməyin, Allah sizə cansağlığı versin ki, xidmət etməyə, işləməyə davam edə biləsiniz”, - sakin söyləyib və sülhə görə Paşinyana təşəkkür edib.
Əslində o, tərifdən çox, gerçəyi dilə gətirib. Çünki Nikol Paşinyan həqiqətən, ermənilərin sonuncu şansı və xilaskarı qismindədir. Ağılları olsa, ondan möhkəm yapışar, axıradək ardınca gedərlər. Hər halda, Paşinyanın digər namizədlərdən yeganə fərqi səmimi şəkildə Azərbaycan və Türkiyə ilə sülhə və barışığa can atması, yeni müharibəni Ermənistandan uzaqlaşdırmaq istəməsidir. Əgər bədnam qonşular özlərinə bunun əksini, yəni, İNTİHAR arzu edirlərsə, o zaman buyursunlar 7 iyunda Karapetyanı və ya Köçəryanı qalib eləsinlər...

The critical 10 days HAVE STARTED in Armenia –
Starting today – April 13 – the Central Election Commission (CEC) of Armenia begins accepting documents from political parties and blocs to participate in the parliamentary elections on June 7. The deadline is April 23 at 18:00.
This means that within the next 10 days, the CEC must decide whether or not to register the candidacy of Samvel Karapetyan, an Armenian-origin Russian billionaire currently under house arrest and considered a Kremlin “paratrooper,” from the “Strong Armenia” bloc for the prime ministership. According to the latest public opinion polls by “Gellup,” the ruling “Civil Contract” party currently holds the greatest public support (23.4%), but immediately after it comes Karapetyan’s bloc with 13.4%...
It is no secret that in a poor country like Armenia with no strong tradition of free elections, it is possible to buy certain voters’ votes with money. Karapetyan and his team, who are closely tied to Russia, would be very pleased with that. This could also be a headache for the authorities.
For this reason, it can be expected that the CEC, or more precisely, Pashinyan, taking into account Russia’s economic pressures regarding Karapetyan, will make an extremely measured and measured decision. But if the authorities manage to exclude “Strong Armenia” from the elections, will its voters switch to the “Armenia” bloc of former president, Khojaly war criminal, and another Kremlin candidate, Robert Kocharyan? This issue also exists (“Armenia” received 5.5% support in recent opinion polls). In that case, Kocharyan’s bloc’s chances of crossing the election threshold would also increase.
It is well known that Samvel Karapetyan is also a Russian citizen. However, recently it was reported that he allegedly renounced his dual citizenship. Yet there is no official confirmation so far...
An interesting fact comes to mind here. It was revealed long after that Armenia’s elected president in parliament Armen Sarkisian (2018-2022) was a British citizen. One reason for his resignation before the end of his 5-year term was this fact.
However, Sarkisian, like his predecessor Vahagn Khachaturyan, was a formal president. That is, he did not have broad powers. The prime ministership, which Karapetyan claims, is regarded as the number one position in the state.
With such a bitter “experience” in mind, the Pashinyan government will certainly take this seriously. In any case, during the April 1 meeting with Putin in the Kremlin, he warned Moscow about the impossibility of Armenians who are Russian citizens participating in the elections. Let us wait and see how long Nikol Vovayevich will be able to show willpower...
For now, although not under the name of election, the prime minister continues his meetings with residents in the regions, more precisely, “checking the pulse,” continuing the pre-election campaign, which has yet to officially begin. At one of these meetings, an elderly resident in Kotayk approached and said to him, “I am from Karabakh, in my life I have never seen anyone like you; you are leading the country very well, do not disappoint the people, may God grant you health to continue serving and working,” the resident said, and thanked Pashinyan for peace.
In fact, he expressed the truth more than praise. Because Nikol Pashinyan really represents the last chance and savior of the Armenians. If they are wise, they will hold on to him firmly and follow him to the end. In any case, Pashinyan’s only difference from other candidates is his sincere pursuit of peace and reconciliation with Azerbaijan and Turkey, and his desire to keep a new war away from Armenia. If the notorious neighbors wish the opposite, namely SUICIDE, then let them make Karapetyan or Kocharyan the winner on June 7...