Ermənistanda kritik 10 gün BAŞLADI –
Bu gün – aprelin 13-dən etibarən Ermənistan Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK) 7 iyun parlament seçkilərində iştirak üçün siyasi partiyalardan və bloklardan sənədlərin qəbuluna başlayır. Son tarix 23 aprel saat 18:00-dəkdir.
Bu, o deməkdir ki, qarşıdakı 10 gündə MSK hazırda ev dustaqlığında olan erməni əsilli rusiyalı milyarder, Kremlin “desant”ı sayılan Samvel Karapetyanın “Güclü Ermənistan” blokundan baş nazirliyə namizədliyini qeydə alıb-almayacağı haqda da qərar çıxarmalıdır. “Gellup”ın son rəy sorğularına görə, hazırda ən böyük ictimai dəstəyə hakim “Mülki Müqavilə” partiyası malik olsa da (23.4%), onun ardınca 13.4%-lə məhz Karapetyanın bloku gəlir...
Sirr deyil ki, Ermənistan kimi kasıb və azad seçki ənənəsi olmayan ölkədə müəyyən seçici səslərini pulla almaq mümkündür. Ona da böyük məmnuniyyətlə Rusiyaya bağlı Karapetyan və komandası gedəcək. Hakimiyyət üçün belə bir başağrısı da ola bilər.
O səbəbə MSK-nın, daha dəqiqi, Paşinyanın Karapetyana münasibətdə Rusiyanın iqtisadi təzyiqləri də nəzərə alınmaqla, son dərəcə ölçülü-biçili qərar verəcəyini gözləmək olar. Bəs hakimiyyət “Güclü Ermənistan”ı seçkilərdən kənarlaşdıra bilsə, onun seçiciləri sabiq prezident, Xocalı hərbi canisi və Putinin seçkilərdəki başqa bir namizədi Robert Koçəryanın “Ermənistan” bloku tərəfə keçə bilərmi? Bu məsələ də var (“Ermənistan” son rəy sorğularda 5.5% səs alıb). O halda Köçəryanın blokunun seçki baryerini aşmaq şansı da artmış olacaq.
Bəllidir ki, Samvel Karapetyan həm də Rusiya vətəndaşıdır. Lakin az öncə məlumat yayıldı ki, guya o, artıq ikili vətəndaşlıqdan imtina edib. Ancaq hələ ki, rəsmi təsdiq yoxdur...
Bu yerdə maraqlı fakt yada düşür. Vaxtilə Ermənistanın parlamentdə seçilmiş prezident Armen Sərkisyanın (2018-2022) xeyli sonra Böyük Britaniyanın vətəndaşı olduğu üzə çıxmışdı. Onun 5 illik müddət bitmədən istefaya getməsinin bir səbəbi də bu olub.
Amma Sərkisyan sələfi Vaaqn Xaçatryan kimi formal prezident idi. Yəni, geniş səlahiyyətlərə malik deyildi. Karapetyanın iddia elədiyi baş nazirlik isə dövlətin 1 nömrəli postu sayılır.
Belə bir acı “təcrübə” ortada ikən, onu Paşinyan hökuməti mütləq ciddiyə alacaq. Hər halda, Putinlə Kremldə 1 aprel görüşü zamanı o, Rusiya vətəndaşı (təbəəsi) olan ermənilərin seçkilərə qatılmasının mümkünsüzlüyü barədə Moskvanı xəbərdar edib. Gözləyək görək, Nikol Vovayeviç hara qədər iradə göstərə biləcək...
Hələliksə Baş nazir seçki adıyla olmasa da, - təbliğat kampaniyası hələ başlamayıb, - bölgələrdə sakinlərlə görüşləri, daha dəqiqi, “nəbz yoxlanışını” davam etdirir. Həmin görüşlərdən birində, Kotaykda yaşlı vətəndaş yaxınlaşaraq ona görün nə deyib. “Mən qarabağlıyam, həyatımda sizin kimi birini görməmişəm, ölkəyə çox yaxşı rəhbərlik edirsiniz, bu insanları məyus etməyin, Allah sizə cansağlığı versin ki, xidmət etməyə, işləməyə davam edə biləsiniz”, - sakin söyləyib və sülhə görə Paşinyana təşəkkür edib.
Əslində o, tərifdən çox, gerçəyi dilə gətirib. Çünki Nikol Paşinyan həqiqətən, ermənilərin sonuncu şansı və xilaskarı qismindədir. Ağılları olsa, ondan möhkəm yapışar, axıradək ardınca gedərlər. Hər halda, Paşinyanın digər namizədlərdən yeganə fərqi səmimi şəkildə Azərbaycan və Türkiyə ilə sülhə və barışığa can atması, yeni müharibəni Ermənistandan uzaqlaşdırmaq istəməsidir. Əgər bədnam qonşular özlərinə bunun əksini, yəni, İNTİHAR arzu edirlərsə, o zaman buyursunlar 7 iyunda Karapetyanı və ya Köçəryanı qalib eləsinlər...

В Армении начались критические 10 дней –
Сегодня — начиная с 13 апреля — Центральная избирательная комиссия Армении (ЦИК) начинает прием документов от политических партий и блоков для участия в парламентских выборах 7 июня. Конечный срок — 23 апреля до 18:00.
Это означает, что в ближайшие 10 дней ЦИК должна принять решение о регистрации в качестве кандидата на пост премьер-министра армяно-российского миллиардера, находящегося под домашним арестом и считающегося «десантом» Кремля, Самвела Карапетяна из блока «Сильная Армения». Согласно последним опросам общественного мнения «Гэллап», сейчас, хотя партия «Гражданский договор» имеет наибольшую общественную поддержку (23,4 %), за ней идет блок Карапетяна с 13,4 %...
Не секрет, что в такой бедной стране как Армения и без свободной избирательной традиции, определенные голоса избирателей можно купить за деньги. С большим удовольствием на это пойдут связанный с Россией Карапетян и его команда. Для властей это может стать одной из проблем.
Поэтому можно ожидать, что ЦИК, точнее, Пашинян, учитывая экономическое давление России на Карапетяна, примет крайне взвешенное и осторожное решение. Но если власти сумеют отстранить «Сильную Армению» от выборов, смогут ли тогда ее избиратели перейти к блоку «Армения» бывшего президента, военного преступника Ходжалы и другого кандидата Путина Роберта Кочаряна? Этот вопрос тоже есть (блок «Армения» набирает в последних опросах 5,5 % голосов). В таком случае шансы блока Кочаряна преодолеть избирательный барьер также увеличатся.
Ясно, что Самвел Карапетян также является гражданином России. Однако недавно появилась информация, что он якобы уже отказался от двойного гражданства. Но официального подтверждения пока нет...
Здесь вспоминается интересный факт. Ранее выяснилось, что избранный в парламенте Армении президент Армен Саркисян (2018-2022) спустя некоторое время имел гражданство Великобритании. Это было одной из причин его ухода в отставку до окончания пятилетнего срока.
Но Саркисян, как и его предшественник Ваагн Хачатрян, был формальным президентом, то есть не имел широких полномочий. Премьерство, на которое претендует Карапетян, считается главным государственным постом.
При таком горьком «опыте», правительство Пашиняна наверняка отнесется к этому весьма серьезно. Во всяком случае, на встрече с Путиным в Кремле 1 апреля он предупреждал Москву о невозможности участия в выборах армян с российским гражданством. Посмотрим, насколько далеко сможет проявить волю Никол Вовачевич...
Пока же премьер-министр продолжает встречи с жителями регионов, если не под предлогом избирательной кампании – которая еще не началась, – то как проверку «пульса». На одной из таких встреч в Котайке к нему подошел пожилой гражданин и сказал: «Я карабахец, в жизни не встречал такого человека как вы, вы очень хорошо управляете страной, не расстраивайте этих людей, да благословит вас Бог, чтобы вы могли продолжать служить и работать». Житель еще поблагодарил Пашиняна за мир.
На самом деле он не столько похвалил, сколько высказал истину. Потому что Никол Пашинян действительно является последним шансом и спасителем армян. Если у них есть разум, они крепко за него держались бы и пошли бы за ним до конца. В любом случае, главное отличие Пашиняна от других кандидатов — искреннее стремление к миру и примирению с Азербайджаном и Турцией и желание отдалить новую войну от Армении. Если же злонамеренные соседи желают для себя противоположного, то есть САМОУБИЙСТВА, то тогда пусть 7 июня победят Карапетяна или Кочаряна...