Ən zəngin 4 azərbaycanlı
Dünyanın ən zəngin iş adamlarının siyahısı açıqlanıb. Belə ki, siyahıda azərbaycanəsilli milyarderlər də yer alır.
Medianews.az-ın məlumatına görə, reytinqə əsasən, dünyanın ən varlı iş adamları sırasında Vahid Ələkbərov 81-ci pillədə qərarlaşıb və onun sərvəti 29,5 milyard dollardır. Vahid Ələkbərovun uğur yolu sadə işçi kimi başlayıb. O, əvvəlcə Xəzər dənizində neft platformasında işləyib, daha sonra Sovet dövründə neft sənayesinə rəhbərlik edən qurumda nazir müavini vəzifəsinə qədər yüksəlib. 1991-ci ildə o, üç böyük neft yatağını birləşdirərək Lukoil şirkətini yaradıb. Bu gün şirkət Rusiyanın ən iri müstəqil neft istehsalçılarından biridir. Ələkbərov uzun illər bu şirkətə rəhbərlik edib və onun təxminən 30 faizinə sahib olub. 2014-cü ildə Lukoil ABŞ sanksiyalarına məruz qalıb. 2022-ci ildə isə Böyük Britaniya tərəfindən sanksiya tətbiq olunduqdan sonra Ələkbərov şirkət prezidenti vəzifəsindən ayrılıb. Həmin il o, Niderlanddakı Heesen Yachts zavodundakı payını da fonda ötürüb.
837 və 838-ci yerlərdə isə Qod Nisanov  Zarah İliyev yer alır. Onların hər birinin sərvəti 5,1 milyard dollardır.
Qod Nisanov və Zarah İliyev Rusiyanın paytaxtı Moskvada ən böyük daşınmaz əmlak sahiblərindən hesab olunurlar. Azərbaycandan köçən tərəfdaşlar burada iri ticarət mərkəzləri, hotellər və yaşayış kompleksləri tikiblər. Onların ümumi daşınmaz əmlak portfeli təxminən 14 milyon kvadrat metr təşkil edir. Sahibkarlar Moskvada böyük topdansatış mərkəzi - “Food City”ni yaradıblar və şəhər ətrafında bir sıra iri ticarət obyektlərinə sahibdirlər. Zarah İliyev həmçinin məşhur “Radisson Royal Moscow” otelinin ortaq sahibidir. Bu hotel 2018-ci ildə keçirilən futbol üzrə dünya çempionatı zamanı FIFA-nın əsas qərargahlarından biri kimi istifadə olunub.
Siyahının 2386-cı pilləsində isə Fərhad Əhmədov qərarlaşıb və onun sərvəti 1,7 milyard dollar təşkil edir. Fərhad Əhmədov biznes fəaliyyətinə Londonda xəz satışı ilə başlayıb. 1987-ci ildə o, qaz sənayesi üçün avadanlıq təmin edən şirkət yaradıb. Daha sonra Sibirdə fəaliyyət göstərən “Nortgas” şirkətində pay alaraq enerji sektorunda mövqeyini gücləndirib. 1998-ci ildə şirkətdə əsas pay sahiblərindən birinə çevrilən F.Əhmədov 2012-ci ildə bu payını 1,4 milyard dollara satıb. Onun adı daha çox Böyük Britaniyada keçmiş həyat yoldaşı ilə bağlı uzunmüddətli məhkəmə çəkişməsi ilə gündəmə gəlib. Məhkəmə ona 454 milyon funt sterlinq ödəmək qərarı çıxarsa da, bu mübahisə yalnız 2021-ci ildə razılaşma ilə başa çatıb. 2022-ci ildə o da Avropa İttifaqı və Böyük Britaniya tərəfindən sanksiyaya məruz qalıb. Həmin ilin yayında onun “Luna” adlı lüks yaxtası Almaniyada dondurulub. Lakin 2023-cü ilin sentyabrında Avropa İttifaqı Əhmədova qarşı sanksiyaları ləğv edib./Modern.az

Опубликован список самых богатых бизнесменов мира. В этом списке также представлены миллиардеры азербайджанского происхождения.
По информации Medianews.az, согласно рейтингу, среди самых состоятельных бизнесменов мира Вахид Алекперов занимает 81-е место, а его состояние составляет 29,5 миллиарда долларов. Путь Вахида Алекперова к успеху начался с простой работы. Сначала он работал на нефтяной платформе в Каспийском море, затем в советский период поднимался по службе до заместителя министра в ведомстве, отвечавшем за нефтяную промышленность. В 1991 году он объединил три крупных нефтяных месторождения и создал компанию ЛУКОЙЛ. Сегодня эта компания является одним из крупнейших независимых нефтепроизводителей России. Алекперов долгие годы возглавлял эту компанию и владел примерно 30% её акций. В 2014 году ЛУКОЙЛ подвергся санкциям США. В 2022 году после введения санкций Великобританией Алекперов покинул пост президента компании. В том же году он передал свою долю на верфях Heesen Yachts в Нидерландах в фонд.
На 837 и 838 местах расположились Год Нисанов и Зарах Илиев. Каждый из них обладает состоянием в 5,1 миллиарда долларов.
Год Нисанов и Зарах Илиев считаются одними из крупнейших владельцев недвижимости в столице России, Москве. Партнёры, переехавшие из Азербайджана, построили здесь крупные торговые центры, отели и жилые комплексы. Их общий портфель недвижимости составляет около 14 миллионов квадратных метров. Бизнесмены основали в Москве большой оптовый центр – «Food City» и владеют рядом крупных торговых объектов в пригороде города. Зарах Илиев также является совладельцем известного отеля «Radisson Royal Moscow». В 2018 году во время чемпионата мира по футболу этот отель использовался в качестве одной из главных штаб-квартир FIFA.
На 2386 месте списка находится Фархад Ахмедов со состоянием в 1,7 миллиарда долларов. Фархад Ахмедов начал свою бизнес-деятельность с торговли мехами в Лондоне. В 1987 году он создал компанию, обеспечивающую оборудование для газовой промышленности. Позже он укрепил свои позиции в энергетическом секторе, приобретя долю в компании «Nortgas», работающей в Сибири. В 1998 году Ахмедов стал одним из основных владельцев компании, а в 2012 году продал свою долю за 1,4 миллиарда долларов. Его имя чаще всего связывают с длительным судебным процессом в Великобритании с бывшей супругой. Суд постановил выплатить ей 454 миллиона фунтов стерлингов, но спор завершился лишь в 2021 году соглашением. В 2022 году он также был подвергнут санкциям Европейского союза и Великобритании. Летом того же года его роскошная яхта «Luna» была заморожена в Германии. Однако в сентябре 2023 года Европейский союз отменил санкции против Ахмедова./Modern.az