Əhalisi ən çox yatan ölkələr –
Modern.az xəbər verir ki, qlobal məlumat platformalarının son statistikası dünyada ən çox yatan ölkələri üzə çıxarıb.
Araşdırmaya görə, bəzi ölkələrdə "siesta" kimi gündüz yuxusu ənənələri ümumi yuxu müddətini artırır. Digər ölkələrdə isə gec saatlara qədər davam edən sosial həyat gecə yuxusunun azalmasına səbəb olur. Mütəxəssislər bildirir ki, yuxu müddəti təkcə bioloji ehtiyac deyil, eyni zamanda mədəni və sosial faktorlarla da sıx bağlıdır.
Statistikaya əsasən, dünyanın ən çox yatan ölkələri bunlardır:
Niderland - təxminən 8 saat 5 dəqiqə
Yeni Zelandiya - təxminən 8 saat 4 dəqiqə
Fransa - təxminən 8 saat 3 dəqiqə
Avstraliya - təxminən 8 saat 1 dəqiqə
Belçika - təxminən 8 saat 1 dəqiqə
Kanada - təxminən 7 saat 58 dəqiqə
Birləşmiş Krallıq - 7 saat 54 dəqiqə
ABŞ - təxminən 7 saat 52 dəqiqə
Yaponiya - təxminən 7 saat 30 dəqiqə
Sinqapur - təxminən 7 saat 24 dəqiqə
Rəsmi məlumatlara əsasən, Türkiyədə orta yuxu müddəti 6,8 saat təşkil edir. Bu göstərici ilə Türkiyə dünya üzrə yuxu reytinqində 20-25-ci yerlər arasında qərarlaşıb.
Mütəxəssislər xəbərdarlıq edir ki, uzunmüddətli yuxu azlığı həm fiziki, həm də psixoloji sağlamlıq üçün risk yarada bilər.

Countries with the Most Sleeping Population –
Modern.az reports that recent statistics from global information platforms have revealed the countries with the most sleep worldwide.
According to the research, in some countries, traditions like the "siesta" daytime nap increase the total sleep duration. In other countries, social life that continues until late hours leads to a decrease in nighttime sleep. Experts state that sleep duration is not only a biological necessity but also closely related to cultural and social factors.
Based on the statistics, the countries with the most sleep in the world are:
Netherlands - approximately 8 hours 5 minutes
New Zealand - approximately 8 hours 4 minutes
France - approximately 8 hours 3 minutes
Australia - approximately 8 hours 1 minute
Belgium - approximately 8 hours 1 minute
Canada - approximately 7 hours 58 minutes
United Kingdom - 7 hours 54 minutes
USA - approximately 7 hours 52 minutes
Japan - approximately 7 hours 30 minutes
Singapore - approximately 7 hours 24 minutes
According to official data, the average sleep duration in Turkey is 6.8 hours. With this indicator, Turkey ranks between 20th and 25th places in the global sleep rating.
Experts warn that long-term sleep deprivation can pose risks for both physical and psychological health.