Dünyanın ən təhlükəli ölkələri açıqlandı –
Qlobal cinayət statistikası platforması Numbeo 2026-cı il üzrə “Cinayət İndeksi” hesabatını yayımlayıb. Araşdırmada oğurluq, soyğun, zorakılıq və narkotiklə bağlı məlumatlar əsasında dünyanın ən təhlükəli ölkələri müəyyən edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, siyahıda əsasən Latın Amerikası və Afrika ölkələri üstünlük təşkil edir.
2026-cı ilin ən təhlükəli 10 ölkəsi:
1. Papua Yeni Qvineya – 80.9
2. Venesuela – 80.4
3. Haiti – 80.1
4. Əfqanıstan – 74.8
5. Cənubi Afrika Respublikası – 74.5
6. Honduras – 71.9
7. Trinidad və Tobaqo – 71.2
8. Suriya – 67.5
9. Yamayka – 67.4
10. Qayana – 66.9
Hesabata görə, siyahının ilk yerlərində yer alan ölkələrdə təhlükəsizlik problemləri əsasən siyasi qeyri-sabitlik, iqtisadi böhran, silahlı qruplar və təşkilatlanmış cinayətkarlıqla əlaqələndirilir.
Qeyd edək ki, Numbeonun cinayət indeksi müxtəlif ölkələrdə yaşayan insanların təhlükəsizlik hissi, zorakılıq və mülkiyyət cinayətləri ilə bağlı müşahidələri əsasında hazırlanır və 0-100 bal şkalası ilə qiymətləndirilir.

The world’s most dangerous countries have been revealed –
The global crime statistics platform Numbeo has released the "Crime Index" report for 2026. The study identified the most dangerous countries in the world based on data related to theft, robbery, violence, and drugs.
Medianews.az reports that the list is predominantly dominated by Latin American and African countries.
The 10 most dangerous countries of 2026:
1. Papua New Guinea – 80.9
2. Venezuela – 80.4
3. Haiti – 80.1
4. Afghanistan – 74.8
5. South Africa – 74.5
6. Honduras – 71.9
7. Trinidad and Tobago – 71.2
8. Syria – 67.5
9. Jamaica – 67.4
10. Guyana – 66.9
According to the report, the security problems in the countries at the top of the list are mainly associated with political instability, economic crisis, armed groups, and organized crime.
It should be noted that Numbeo's crime index is prepared based on the sense of security, violence, and property crime observations of people living in different countries, and is evaluated on a scale of 0-100 points.