Dikdaban geyinən qadınların nəzərinə! - Həkimdən xəbərdarlıq
Ayaqda yaranan "şiş" adətən zərərsiz görünsə də, zamanla ciddi ağrılar və hərəkət çətinliyi yarada bilər.
Milli.Az xəbər verir ki, bunu travmatoloq-ortoped Elişer Zoxirov bildirib.
Həkimin sözlərinə görə bu hal adətən baş barmaq hissəsində sümük çıxıntısı ilə müşahidə olunur və əsas səbəblərdən biri genetik meyillilikdir.
Populyar hallux valgus problemi çox vaxt qadınlarda müşahidə olunur. Bunun başlıca səbəbi hündürdaban və dar burunlu ayaqqabılardır. Belə ayaqqabılar addım zamanı yükün bərabər paylanmasına mane olur və sümüklərin deformasiyasına gətirib çıxarır. Nəticədə barmaq tədricən yana əyilir və çıxıntı əmələ gəlir.
Zoxirov deyib ki, bu vəziyyət yalnız qadınlarda deyil, ayaqlarına mütəmadi yük düşən peşə sahiblərində, məsələn, rəqqasələrdə də tez-tez rast gəlinir. O, xəbərdarlıq edib ki, problemin təkcə görünüşü pozmadığını, həm də güclü ağrı və ayaqqabı geyinməkdə çətinlik yaratdığını.
Həkim bildirib ki, ortopedik içliklər yalnız deformasiyanın irəliləməsini ləngidə bilər, lakin mövcud sümük çıxıntısını aradan qaldıra bilməz. Ağrılar gücləndikdə yeganə çıxış yolu cərrahi əməliyyatdır. Müasir ortopediya əməliyyatla sümüyün düzəldilməsi və düzgün forma qazandırılması imkanlarını təklif edir.
Zoxirov əlavə edib ki, əməliyyatdan sonra bərpa dövrünü asanlaşdırmaq üçün pasiyentlərə xüsusi ortopedik ayaqqabı geyinmək tövsiyə olunur. Onun sözlərinə görə, bu üsul yükün bərabər paylanmasına kömək edir və xəstələr cəmi bir neçə həftə ərzində ağrısız yeriməyə başlayır.

Образующаяся на ноге "шишка" обычно кажется безвредной, но со временем может вызывать сильные боли и затруднения в движении.
Об этом сообщает Milli.Az со ссылкой на травматолога-ортопеда Элишера Зохирова.
По словам врача, это состояние обычно наблюдается в области большого пальца и связано с костным выступом, а одной из основных причин является генетическая предрасположенность.
Распространённая проблема hallux valgus часто встречается у женщин. Главной причиной являются обувь на высоком каблуке и с узким носком. Такая обувь мешает равномерному распределению нагрузки при ходьбе и приводит к деформации костей. В результате палец постепенно отклоняется в сторону, образуется выступ.
Зохиров отметил, что эта проблема встречается не только у женщин, но и у тех, чьи ноги постоянно испытывают нагрузку, например, у танцоров. Он предупредил, что проблема не только портит внешний вид, но и вызывает сильные боли и затрудняет ношение обуви.
Врач сообщил, что ортопедические стельки лишь могут замедлить прогрессирование деформации, но не способны устранить уже существующий костный выступ. При усилении болей единственным выходом является хирургическая операция. Современная ортопедия предлагает возможности хирургического выравнивания и придания правильной формы кости.
Зохиров добавил, что после операции для облегчения восстановления пациентам рекомендуется носить специальную ортопедическую обувь. По его словам, этот метод помогает равномерному распределению нагрузки, и пациенты уже через несколько недель начинают ходить без боли.