Bu yolla vətəndaşların məlumatlarının ələ keçirilməsi hədəflənir -
Son günlərdə fişinq xarakterli müxtəlif saxta domenlər yaradılaraq sosial şəbəkələr və messengerlər vasitəsilə əhali arasında dövlət tərəfindən ünvanlı sosial yardımların verilməsi ilə bağlı dezinformasiya yayılmaqdadır.
Bildirilib ki, xüsusilə Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin və tabeliyində fəaliyyət göstərən İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi PHŞ-yə məxsus “myGov” portalının adından istifadə olunmaqla saxtalaşdırılmış saytlar yaradılaraq vətəndaşların fərdi məlumatlarının ələ keçirilməsi hədəflənir. Sözügedən saxta saytlar vasitəsilə kimlik məlumatlarının, istifadəçi hesablarının və bank kartları kimi mühüm məlumatların ələ keçirilməsinə cəhd edilir.
Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin Kompüter İnsidentlərinə Qarşı Mübarizə Mərkəzi (bundan sonra Mərkəz) tərəfindən bu kimi saxta domenlərin bir neçəsi müəyyən edilərək müvafiq qurumlarla birgə ölkə üzrə bloklanması təmin edilmişdir. Eyni zamanda, həmin saxta domenlər Mərkəzin “Blacklist.gov.az” platforması vasitəsilə də ictimaiyyətə təqdim olunub.
"Vətəndaşlara saxta domenlər aşkar etdikdə bu barədə məlumatı Blacklist.gov.az – vətəndaşların saxta domenlərdən qorunması platformasına əlavə etmələri, saxta saytlardan qorunmaq məqsədilə öz brauzerlərində platformanın müvafiq genişlənməsindən istifadə etmələri, eləcə də şübhəli sayt və keçidlərə qarşı diqqətli olmalarını tövsiyə edirik", - deyə məlumatda qeyd olunub.

В последние дни посредством создания различных фишинговых поддельных доменов через социальные сети и мессенджеры среди населения распространяется дезинформация о предоставлении государством адресной социальной помощи.
Medianews.az сообщает, что об этом информировала Государственная служба специальной связи и информационной безопасности.
Сообщается, что в частности, от имени портала «myGov», принадлежащего Министерству цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики и подчинённому ему Агентству инноваций и цифрового развития, создаются поддельные сайты с целью похищения персональных данных граждан. Через указанные поддельные сайты пытаются получить конфиденциальные данные, такие как личная информация, учётные записи пользователей и данные банковских карт.
Центр по борьбе с компьютерными инцидентами Государственной службы специальной связи и информационной безопасности Азербайджанской Республики (далее Центр) выявил несколько таких поддельных доменов и совместно с соответствующими органами обеспечил их блокировку по всей стране. Одновременно эти поддельные домены размещены на платформе Центра «Blacklist.gov.az» и доступны общественности.
«Гражданам рекомендуется, при выявлении поддельных доменов, сообщать об этом на платформу Blacklist.gov.az — платформу защиты граждан от поддельных доменов, использовать соответствующее расширение платформы в своих браузерах для защиты от поддельных сайтов, а также проявлять осторожность в отношении подозрительных сайтов и переходов», — говорится в сообщении.