Bu gün Azərbaycanın Müstəqilliyinin Bərpası Günüdür
1991-ci il oktyabrın 18-də Ali Sovet "Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında" Konstitusiya Aktını qəbul edib.
Konstitusiya Aktında 1918-ci il 28 may tarixli İstiqlal Bəyannaməsinə və "Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyini bərpa etmək haqqında" Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin 1991-ci il 30 avqust tarixli bəyannaməsinə istinad olunub və Azərbaycan Respublikasının Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi olduğu təsbit edilib.
Azərbaycan xalqı ötən əsrin əvvəlində müstəqil respublika qurub, 1991-ci ildə Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi kimi öz müstəqilliyini bərpa edib.
1992-ci ilin mayında Milli Məclis tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni (musiqisi Üzeyir Hacıbəyovun, sözləri Əhməd Cavadın), az sonra üçrəngli bayraq, içində alov olan səkkizguşəli ulduz təsvirli dövlət gerbi təsdiq olunub.
Azərbaycan parlamentinin 15 oktyabr 2021-ci il tarixli plenar iclasında isə "Müstəqillik Günü haqqında" yeni qanun qəbul edilib. Elə həmin gün də Prezident İlham Əliyev tərəfindən "Müstəqillik Günü haqqında" qanun təsdiqlənib.
Qanunun təsdiqlənməsi ilə 18 Oktyabr - Dövlət Müstəqilliyi Gününün adı dəyişdirilərək Müstəqilliyin Bərpası Günü elan edilib.

Сегодня День восстановления независимости Азербайджана.
Как сообщает "Report", 18 октября 1991 года Верховный Совет принял Конституционный Акт «О государственной независимости Азербайджанской Республики».
В Конституционном Акте сделана отсылка к Декларации независимости от 28 мая 1918 года и к Декларации Верховного Совета Азербайджанской Республики от 30 августа 1991 года «О восстановлении государственной независимости Азербайджанской Республики», в которых определено, что Азербайджанская Республика является правопреемницей Азербайджанской Демократической Республики.
Азербайджанский народ в начале прошлого века создал независимую республику, а в 1991 году Азербайджанская Республика как правопреемник Азербайджанской Демократической Республики восстановила свою независимость.
В мае 1992 года Национальным Собранием был утверждён Государственный гимн Азербайджанской Республики (музыка Узеир Гаджибекова, слова Ахмеда Джавада), а вскоре затем — трёхцветный флаг и Государственный герб с изображением восьмиконечной звезды с пламенем внутри.
На пленарном заседании парламента Азербайджана 15 октября 2021 года был принят новый закон «О Дне независимости». В тот же день Президент Ильхам Алиев утвердил закон «О Дне независимости».
С принятием закона название 18 октября — Дня государственной независимости — было изменено на День восстановления независимости.
Отметим, что в Азербайджане День восстановления независимости ежегодно отмечается как рабочий праздничный день.