Bu ada Türkiyə əleyhinə hərbi
Medianews.az xəbər verir ki, İsrail, Yunanıstan və Kipr Respublikası Şərqi Aralıq dənizində 2500 nəfərlik Birgə Operativ Reaksiya (Rapid Response Force) adlanan hərbi birləşmə yaradır. Plana əsasən, bu birləşmədəki şəxsi heyətin 1000 nəfəri İsrail hərbçilərindən ibarət olacaq. Daha 1000 nəfəri Yunanıstan, 500 nəfəri isə Kipr hərbçiləri hesabına formalaşdırılacaq.
Belə bir planın işə düşdüyü vaxtda İsrail vətəndaşlarının Kiprdə torpaq sahələri alması hallarının çoxaldığı barədə də məlumatlar yayılır.
Məsələni şərh edən türkiyəli professor Mehmet Hasgüler bildirib ki, Qərb ölkələri yunan Kiprini Avropa İttifaqına üzv etməklə Kipri avropalılaşdırmışdı: “İndi isə İsrailin təsiri artır və Kipr “israilləşməyə” başlayıb”.
Hasgüler qeyd edib ki, İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu ilə Kipr Respublikasının rəhbərliyi son illər müdafiə və kəşfiyyat sahəsində əməkdaşlığı xeyli gücləndirib. Bu prosesdə Yunanıstan da fəal iştirak edir.
Türkiyənin ehtiyatda olan admiralı Cihat Yaycı deyib ki, Kiprin İsraillə yaxınlaşması Türkiyənin milli təhlükəsizliyi üçün risk yaradır. Onun sözlərinə görə, ada faktiki olaraq Türkiyə əleyhinə hərbi dayaq məntəqəsinə çevrilir.
Məlumatlara görə, İsrail vətəndaşları Kiprdə kütləvi şəkildə torpaq sahələri alırlar və bəzi rayonlarda əsasən israillilərin yaşadığı məntəqələr formalaşır. Ekspertlər bunun gələcəkdə daha ciddi problemlərə səbəb ola biləcəyini vurğulayırlar.

Israel's sending of a military contingent to Cyprus increases tensions in the Eastern Mediterranean.
Medianews.az reports that Israel, Greece, and the Republic of Cyprus are creating a military unit called the Joint Operational Rapid Response Force in the Eastern Mediterranean consisting of 2,500 personnel. According to the plan, 1,000 personnel in this unit will be made up of Israeli soldiers. Another 1,000 will be formed from Greek personnel, and 500 from Cypriot soldiers.
At the time this plan has come into effect, information is also spreading about increased cases of Israeli citizens buying land plots in Cyprus.
Commenting on the issue, Turkish professor Mehmet Hasgüler stated that Western countries Europeanized Cyprus by making Greek Cyprus a member of the European Union: "Now, Israel's influence is increasing, and Cyprus is beginning to be ‘Israelized’."
Hasgüler noted that the leadership of Israel's Prime Minister Benjamin Netanyahu and the Republic of Cyprus has significantly strengthened cooperation in defense and intelligence in recent years. Greece also actively participates in this process.
Retired Turkish admiral Cihat Yaycı said that Cyprus's rapprochement with Israel poses a risk to Turkey's national security. According to him, the island is effectively turning into a military foothold against Turkey.
According to information, Israeli citizens are purchasing land en masse in Cyprus, and settlements primarily inhabited by Israelis are being formed in some districts. Experts emphasize that this could cause more serious problems in the future.