Bu ada Türkiyə əleyhinə hərbi
Medianews.az xəbər verir ki, İsrail, Yunanıstan və Kipr Respublikası Şərqi Aralıq dənizində 2500 nəfərlik Birgə Operativ Reaksiya (Rapid Response Force) adlanan hərbi birləşmə yaradır. Plana əsasən, bu birləşmədəki şəxsi heyətin 1000 nəfəri İsrail hərbçilərindən ibarət olacaq. Daha 1000 nəfəri Yunanıstan, 500 nəfəri isə Kipr hərbçiləri hesabına formalaşdırılacaq.
Belə bir planın işə düşdüyü vaxtda İsrail vətəndaşlarının Kiprdə torpaq sahələri alması hallarının çoxaldığı barədə də məlumatlar yayılır.
Məsələni şərh edən türkiyəli professor Mehmet Hasgüler bildirib ki, Qərb ölkələri yunan Kiprini Avropa İttifaqına üzv etməklə Kipri avropalılaşdırmışdı: “İndi isə İsrailin təsiri artır və Kipr “israilləşməyə” başlayıb”.
Hasgüler qeyd edib ki, İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu ilə Kipr Respublikasının rəhbərliyi son illər müdafiə və kəşfiyyat sahəsində əməkdaşlığı xeyli gücləndirib. Bu prosesdə Yunanıstan da fəal iştirak edir.
Türkiyənin ehtiyatda olan admiralı Cihat Yaycı deyib ki, Kiprin İsraillə yaxınlaşması Türkiyənin milli təhlükəsizliyi üçün risk yaradır. Onun sözlərinə görə, ada faktiki olaraq Türkiyə əleyhinə hərbi dayaq məntəqəsinə çevrilir.
Məlumatlara görə, İsrail vətəndaşları Kiprdə kütləvi şəkildə torpaq sahələri alırlar və bəzi rayonlarda əsasən israillilərin yaşadığı məntəqələr formalaşır. Ekspertlər bunun gələcəkdə daha ciddi problemlərə səbəb ola biləcəyini vurğulayırlar.

Этот остров становится военным оплотом против Турции?
Отправка израильского военного контингента на Кипр усиливает напряженность в Восточном Средиземноморье.
Medianews.az сообщает, что Израиль, Греция и Республика Кипр создают военное соединение под названием Объединённая оперативная реактивная сила (Rapid Response Force) численностью 2500 человек в Восточном Средиземноморье. Согласно плану, 1000 военнослужащих из этого соединения будут израильскими солдатами. Ещё 1000 — греческими, а 500 — кипрскими военнослужащими.
В то время как такой план вступает в силу, распространяются сведения о росте случаев покупки израильскими гражданами земельных участков на Кипре.
Комментируя ситуацию, турецкий профессор Мехмет Хасгюлер отметил, что западные страны европеизировали Кипр, присоединив греческий Кипр к Европейскому союзу: «Теперь же влияние Израиля растет, и Кипр начинает "израилизироваться"».
Хасгюлер заявил, что премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху и руководство Республики Кипр в последние годы значительно усилили сотрудничество в области обороны и разведки. В этом процессе активно участвует Греция.
Турецкий адмирал запаса Джихат Яйджи заявил, что сближение Кипра и Израиля создает риск для национальной безопасности Турции. По его словам, остров фактически превращается в военную опорную базу, направленную против Турции.
Согласно данным, граждане Израиля массово приобретают земельные участки на Кипре, и в некоторых районах формируются населённые пункты, главным образом заселённые израильтянами. Эксперты подчеркивают, что это может привести к более серьёзным проблемам в будущем.