Birqütblü dünya düzəni daha da güclənir
Rusiyanın Karakasdakı səfirliyinin əməkdaşlarının ailə üzvlərinin Venesueladan təxliyəsi ətrafında qeyri-müəyyənlik davam edir.
Dünyaca nüfuzlu “Associated Press” agentliyi Avropa kəşfiyyatının adı açıqlanmayan rəsmisinə istinadən yaydığı məlumatı Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi qeyri-müəyyən şəkildə təkzib edib. Belə ki, Rusiya XİN-in teleqram hesabından yayılan məlumatda bu ifadələr yer alıb: “Ayıq olun. Qərbin təxribatlarına boyun əyməyin!” Rusiya XİN-in açıqlaması rusiyalı diplomatların ailələrinin Venesueladan təxliyə edilib-edilmədiyinə dəqiq şəkildə aydınlıq gətirmir. Heç şübhəsiz ki, bu, Rusiyanın öz simasını qorumaq cəhdindən başqa bir şey deyil.
Eyni fikri Çin Xarici İşlər Nazirliyinin Venesuela ətrafında baş verənlərlə bağlı yaydığı bəyanat haqqında demək olar. İranın bombalanması zamanı olduğu kimi indi də Rusiya və Çin səsli-küylü bəyanatlarla simalarını qorumağı düşünürlər. Lakin artıq buna nail olmaq da mümkünsüz hala gəlir.
İran Prezidenti Məsud Pezeşkianın Rusiya və Çini nəzərdə tutaraq ABŞ və İsrailin hərbi müdaxiləsi zamanı dost ölkələrdən kömək görmədiklərini çox açıq şəkildə ifadə etməsi də göstərir ki, Moskva və Pekinin simalarını qoruması çətin işdir.
İran və Venesuela ətrafında proseslər bütün ölkələrə bir mesaj verir: Birqütblü dünya düzəni daha da güclənir.
24 fevral 2022-ci ildən əvvəlki dövrlə müqayisədə indi Rusiyanın və Çinin mövqeyi ABŞ üçün əhəmiyyətini itirib.
24 fevral 2022-ci ildən əvvəl İranın bombalanması, Venesuelanın mühasirəyə alınması təsəvvür belə edilmirdi. İndi isə İsrail Rusiya və Çinin strateji tərəfdaşı İranı çox arxayın şəkildə bombalaya bilir. ABŞ Prezidenti Donald Tramp Venesuelanın faktiki dövlət başçısının başına 50 milyon dolar mükafat təyin edə, Venesuelanı mühasirəyə ala bilir. Yaxın saatlarda və yaxud yaxın günlərdə ABŞ Venesuelaya hərbi müdaxilə etmək qərarı versə, Rusiya və Çinin nə düşündüyünə əhəmiyyət belə verməyəcək. Rusiya və Çinin etirazları da bəyanatlardan uzağa getməyəcək.
Bütün bunlar ABŞ-ın tək hakim olduğu birqütblü dünya düzənini daha da gücləndirdiyini göstərir. Rusiya Prezidenti Putin 24 fevral 2022-ci ildə Ukraynaya qarşı cinayətkar müharibəyə başlarkən birqütblü dünya düzənini dağıdaraq iki və ya çox qütblü dünya düzəni formalaşdırmağı hədəfləmişdi. Lakin qəhrəman Ukrayna xalqı Putinin bu arzusunu gözündə qoymağı bacardı.
Ukraynaya qarşı 46 aydır davam edən cinayətkar müharibənin qlobal dünya üçün ilk nəticəsi ondan ibarətdir ki, ABŞ-ın tək hakim olduğu birqütblü dünya düzəni daha da güclənib. ABŞ Prezidenti bir sərəncamı ilə enerji superdövləti olan Rusiyanı qlobal iqtisadiyyatdan təcrid etmək qüdrəti qazanıb. Rusiya Cənubi Qafqaz və Yaxın Şərqdən qovulur, dənizlərdəki donanmalarını qoruması hər ötən gün daha da çətinləşir. Ukrayna bir gün də olsa ara vermədən Rusiyanın strateji obyektlərini bombalayır.
Elə bir vəziyyət yaranıb ki, Rusiya yüksək çinli generallarını paytaxt Moskvada belə qoruya bilmir. Bütün bunları 24 fevral 2022-ci ildən öncə təsəvvür etmək mümkün deyildi. İndi isə günün hadisəsi olmaqdan da çıxaraq statistikaya çevrilib. Bütün bu qeydlər birqütblü dünya düzənin daha da gücləndiyini təsdiq edən dəlillərin yalnız cüzi bir hissəsidir.
Donald Tramp və tərəfdarlarının birqütblü dünya düzənindən imtina etmək cəhdləri belə ABŞ-ın tək hakim olduğu birqütblü dünya düzənini sarsıda bilməz. Belə görünür ki, ən azı bu əsrin sonuna kimi ABŞ-ın tək hakim olduğu birqütblü dünya düzəni davam edəcək.

Продолжается неопределенность вокруг эвакуации членов семей сотрудников посольства России в Каракасе из Венесуэлы.
Мировое авторитетное агентство «Associated Press», ссылаясь на неназванного европейского чиновника разведки, распространило информацию, которую Министерство иностранных дел России неопределенно опровергло. В сообщении, распространенном через телеграм-аккаунт МИД России, содержится следующая фраза: «Будьте начеку. Не поддавайтесь на провокации Запада!» Заявление МИД России не проясняет четко, были ли семьи российских дипломатов эвакуированы из Венесуэлы. Несомненно, это является лишь попыткой России сохранить собственный имидж.
То же можно сказать и о заявлении Министерства иностранных дел Китая, касающемся событий вокруг Венесуэлы. Как во время бомбардировок Ирана, так и сейчас Россия и Китай пытаются сохранить свой имидж громкими заявлениями. Однако сделать это становится невозможным.
Открытое заявление президента Ирана Масуда Пезешкиана о том, что во время военного вмешательства США и Израиля его страна не получила помощи от дружественных государств, включая Россию и Китай, показывает, что имидж Москвы и Пекина защитить трудно.
Процессы вокруг Ирана и Венесуэлы посылают всем странам один посыл: однополюсный мировой порядок становится еще сильнее.
По сравнению с периодом до 24 февраля 2022 года позиция России и Китая теперь потеряла значение для США.
До 24 февраля 2022 года было невозможно даже представить бомбардировки Ирана и блокаду Венесуэлы. Теперь же Израиль может уверенно бомбить Иран, стратегического партнера России и Китая. Президент США Дональд Трамп может назначить награду в 50 миллионов долларов за голову фактического главы Венесуэлы, а также окружить Венесуэлу. Если в ближайшие часы или дни США примут решение о военном вмешательстве в Венесуэлу, им даже не будет важно, что думают Россия и Китай. Протесты России и Китая не выйдут за рамки заявлений.
Все это показывает, что США укрепляют однополюсный миропорядок, в котором они доминируют. Президент России Путин, начиная враждебную войну против Украины 24 февраля 2022 года, имел цель разрушить однополюсный миропорядок и сформировать двух- или многополярный миропорядок. Однако героический украинский народ смог отбросить эту мечту Путина.
Первый глобальный итог преступной войны против Украины, продолжающейся уже 46 месяцев, состоит в том, что однополюсный миропорядок, доминируемый США, стал еще сильнее. Президент США получил власть изолировать Россию, сверхдержаву в энергетике, от глобальной экономики одним указом. Россия выдворяется из Южного Кавказа и Ближнего Востока, ее флоты на морях все труднее удерживать. Украина без пауз атакует стратегические объекты России.
Сложилась ситуация, при которой Россия даже не может защитить своих высокопоставленных генералов в столице Москве. Все это представить до 24 февраля 2022 года было невозможно. Теперь это перестало быть просто актуальным событием и превратилось в статистику. Все эти факты — лишь малая часть доказательств укрепления однополюсного миропорядка.
Попытки Дональда Трампа и его сторонников отказаться от однополюсного миропорядка не могут пошатнуть мировой порядок с единоличным господством США. Похоже, что как минимум до конца этого века однополюсный миропорядок под контролем США сохранится.