Bir nömrəli səfərbərlik nədir? -
Bildirilir ki, "Bir nömrəli hərbi səfərbərlik" zamanı Silahlı Qüvvələr tam döyüş hazırlığına gətirilir və ehtiyatda olan hərbi qulluqçuların çağırılması həyata keçirilir. Həmçinin hərbi hissələr döyüş mövqelərinə yaxud təyin olunmuş ərazilərə çıxarılır.
Qeyd edək ki, dünən Prezident İlham Əliyev Naxçıvana dron hücumu ilə bağlı keçirilən Təhlükəsizlik Şurasının iclasında Silahlı Qüvvələrimizin bir nömrəli səfərbərlik vəziyyətinə gətirildiyini deyib:
"Bizim Silahlı Qüvvələrimiz - Müdafiə Nazirliyi, Dövlət Sərhəd Xidməti, digər bütün Xüsusi Təyinatlı Qüvvələr bir nömrəli səfərbərlik vəziyyətinə gətirilib və istənilən əməliyyatı keçirməyə hazır olmalıdırlar. Hələlik bu qədər".

What is the number one mobilization? -
It is reported that during the "Number One Military Mobilization," the Armed Forces are brought to full combat readiness, and the call-up of reserve military personnel is carried out. Additionally, military units are deployed to combat positions or designated areas.
It should be noted that yesterday, during a meeting of the Security Council held in connection with the drone attack on Nakhchivan, President Ilham Aliyev stated that our Armed Forces have been placed in a number one mobilization state:
"Our Armed Forces - the Ministry of Defense, the State Border Service, and all other Special Forces have been brought to number one mobilization status and must be ready to carry out any operation. That's all for now."