Bir nömrəli səfərbərlik nədir? -
Bildirilir ki, "Bir nömrəli hərbi səfərbərlik" zamanı Silahlı Qüvvələr tam döyüş hazırlığına gətirilir və ehtiyatda olan hərbi qulluqçuların çağırılması həyata keçirilir. Həmçinin hərbi hissələr döyüş mövqelərinə yaxud təyin olunmuş ərazilərə çıxarılır.
Qeyd edək ki, dünən Prezident İlham Əliyev Naxçıvana dron hücumu ilə bağlı keçirilən Təhlükəsizlik Şurasının iclasında Silahlı Qüvvələrimizin bir nömrəli səfərbərlik vəziyyətinə gətirildiyini deyib:
"Bizim Silahlı Qüvvələrimiz - Müdafiə Nazirliyi, Dövlət Sərhəd Xidməti, digər bütün Xüsusi Təyinatlı Qüvvələr bir nömrəli səfərbərlik vəziyyətinə gətirilib və istənilən əməliyyatı keçirməyə hazır olmalıdırlar. Hələlik bu qədər".

Министерство обороны опубликовало разъяснение термина "Первая военная мобилизация".
Сообщается, что во время "Первой военной мобилизации" Вооружённые силы полностью приводятся в боевую готовность, проводится призыв военнослужащих запаса. Также воинские части выводятся на боевые позиции или в назначенные районы.
Отметим, что вчера Президент Ильхам Алиев на заседании Совета Безопасности, посвящённом дрон-атаке на Нахичевань, заявил, что наши Вооружённые силы приведены в состояние первой мобилизации:
"Наши Вооружённые силы — Министерство обороны, Государственная пограничная служба, другие все силы специального назначения — приведены в состояние первой мобилизации и должны быть готовы к проведению любых операций. Пока что всё на этом."