Beynin qocalmasını ləngidən vitamin tapıldı
Demokrat.az xəbər verir ki, nevroloq Jacek Staszewski bildirib ki, beyin fəaliyyətinin düzgün işləməsi üçün ən vacib vitaminlərdən biri B12 vitaminidir. Onun sözlərinə görə, bu vitaminin çatışmazlığı idrak funksiyalarına mənfi təsir göstərə bilər.
Mütəxəssis qeyd edib ki, B12 vitamini, digər adı ilə kobalamin, sinir sisteminin normal fəaliyyəti üçün vacibdir. O bildirib ki, bu vitaminin çatışmazlığının beyin hüceyrələrinin qocalmasını sürətləndirdiyini göstərən çoxsaylı elmi sübutlar mövcuddur.
Staszewski B12 vitamininin səviyyəsinin ildə ən azı bir dəfə yoxlanılmasını tövsiyə edib. Onun sözlərinə görə, yaşlı insanlar, veganlar və vegeterianlar bu vitaminin çatışmazlığı riski ilə daha çox üzləşirlər.
Nevroloq D vitamini çatışmazlığının da geniş yayıldığını vurğulayıb. O bildirib ki, bunun səbəbi yalnız günəş işığının azlığı deyil. Avropada aparılan tədqiqatlar D vitamininin dəridə sintezinə mane olan metabolik və genetik amillərin də mövcud olduğunu göstərib.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, vitamin və mikroelementlərin balanslı qəbulu həm beyin, həm də ümumi sağlamlıq üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.

Ученые раскрыли самый важный витамин для мозга.
Demokrat.az сообщает, что невролог Яцек Сташевский заявил, что одним из самых важных витаминов для правильной работы мозга является витамин B12. По его словам, дефицит этого витамина может негативно повлиять на когнитивные функции.
Специалист отметил, что витамин B12, или кобаламин, важен для нормального функционирования нервной системы. Он сообщил, что существует множество научных доказательств того, что дефицит этого витамина ускоряет старение мозговых клеток.
Сташевский порекомендовал проверять уровень витамина B12 как минимум раз в год. По его словам, пожилые люди, веганы и вегетарианцы чаще сталкиваются с риском дефицита этого витамина.
Невролог подчеркнул также широкое распространение дефицита витамина D. Он отметил, что причиной этому является не только недостаток солнечного света. Исследования, проведённые в Европе, показали, что существуют метаболические и генетические факторы, препятствующие синтезу витамина D в коже.
Специалисты считают, что сбалансированное потребление витаминов и микроэлементов имеет важное значение как для мозга, так и для общего здоровья.