Beynin qocalmasını ləngidən vitamin tapıldı
Demokrat.az xəbər verir ki, nevroloq Jacek Staszewski bildirib ki, beyin fəaliyyətinin düzgün işləməsi üçün ən vacib vitaminlərdən biri B12 vitaminidir. Onun sözlərinə görə, bu vitaminin çatışmazlığı idrak funksiyalarına mənfi təsir göstərə bilər.
Mütəxəssis qeyd edib ki, B12 vitamini, digər adı ilə kobalamin, sinir sisteminin normal fəaliyyəti üçün vacibdir. O bildirib ki, bu vitaminin çatışmazlığının beyin hüceyrələrinin qocalmasını sürətləndirdiyini göstərən çoxsaylı elmi sübutlar mövcuddur.
Staszewski B12 vitamininin səviyyəsinin ildə ən azı bir dəfə yoxlanılmasını tövsiyə edib. Onun sözlərinə görə, yaşlı insanlar, veganlar və vegeterianlar bu vitaminin çatışmazlığı riski ilə daha çox üzləşirlər.
Nevroloq D vitamini çatışmazlığının da geniş yayıldığını vurğulayıb. O bildirib ki, bunun səbəbi yalnız günəş işığının azlığı deyil. Avropada aparılan tədqiqatlar D vitamininin dəridə sintezinə mane olan metabolik və genetik amillərin də mövcud olduğunu göstərib.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, vitamin və mikroelementlərin balanslı qəbulu həm beyin, həm də ümumi sağlamlıq üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.

Scientists have revealed the most important vitamin for the brain.
Demokrat.az reports that neurologist Jacek Staszewski stated that one of the most important vitamins for the proper functioning of the brain is vitamin B12. According to him, a deficiency of this vitamin can negatively affect cognitive functions.
The specialist noted that vitamin B12, also known as cobalamin, is essential for the normal functioning of the nervous system. He said that there is abundant scientific evidence showing that a deficiency of this vitamin accelerates the aging of brain cells.
Staszewski recommended that the level of vitamin B12 be checked at least once a year. According to him, elderly people, vegans, and vegetarians are at a higher risk of deficiency of this vitamin.
The neurologist also emphasized that vitamin D deficiency is widespread. He said that the reason is not only the lack of sunlight. Studies conducted in Europe have shown that there are also metabolic and genetic factors that hinder the synthesis of vitamin D in the skin.
Experts believe that the balanced intake of vitamins and trace elements is important both for the brain and for overall health.