Baş liqada qalanların neçəsi zirvə görüb?
UEFA-nın baş klub turniri olan Çempionlar Liqasının 2025-2026 mövsümündə 1/8 finaladək gəlmiş komandaların 7-si titulludur.
Medianews.az bildirir ki, 1955-ci ildən keçirilən, 1992-ci ilə qədər Çempionlar kuboku adlanmış turnirdə “Real” 15, “Bavariya” və “Liverpul” 6, “Barselona” 5, “Çelsi” 2, “Mançester Siti” və PSJ 1 dəfə zirvə görüb.
82 komandanın buraxıldığı 2025-2026 mövsümündə turnirin dörd təsnifat mərhələsi olub, birinci mərhələdə ələnənlər Konfrans Liqasına, qalan mərhələlərdə ələnənlər Avropa Liqasına köçüb. 36 komandalıq liqa mərhələsində ilk 8 pilləni tutanlar 1/8 finala adlayıb, 9-24-cü yerləri tutanlar bu raund üçün 1/16 finalda yarışıb.

В сезоне 2025-2026 годов Лиги чемпионов УЕФА, главного клубного турнира, семь команд, дошедших до 1/8 финала, являются обладателями титула.
Medianews.az сообщает, что в турнире, который проводится с 1955 года и до 1992 года назывался Кубком чемпионов, «Реал» выигрывал 15 раз, «Бавария» и «Ливерпуль» по 6 раз, «Барселона» 5 раз, «Челси» 2 раза, «Манчестер Сити» и ПСЖ по одному разу поднимались на вершину.
В сезоне 2025-2026, в котором участвовали 82 команды, прошло четыре квалификационных этапа турнира, команды, выбывшие на первом этапе, перешли в Лигу Конференций, а выбывшие на оставшихся этапах — в Лигу Европы. В лиговом этапе с 36 командами первые 8 мест вышли в 1/8 финала, а команды, занявшие места с 9 по 24, сыграли в 1/16 финала этого раунда.