Banqladeş, Qətər, Pakistan vətəndaşları İrandan Azərbaycana təxliyə olunub -
İrandan 3 nəfər Banqladeş, 3 nəfər Qətər və 1 nəfər Pakistan vətəndaşı həmin ölkədəki vəziyyətlə əlaqədar "Astara" sərhəd-keçid məntəqəsindən Azərbaycana təxliyə olunub.
Medinews.az "Report" xəbər verir ki, Azərbaycan tərəfi həmin şəxslərə keçid üçün zəruri şərait yaradıb.
İordaniya Krallığının diplomatik nümayəndəliyinin 4 nəfər üzvünün təxliyəsi həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, daha əvvəl Tacikistan, İtaliya vətəndaşları, Səudiyyə Ərəbistanının diplomatları Azərbaycana təxliyə edilib.
Xatırladaq ki, ABŞ və İsrail fevralın 28-də İrana qarşı hərbi əməliyyata başlayaraq respublikanın şəhərlərinə hava zərbələri endirib. İran da cavab olaraq İsrail ərazisinə raketlər buraxıb. Bundan əlavə, İran qüvvələri ABŞ-nin Fars körfəzi ölkələrində yerləşən on dörd hərbi bazasına hücum edib. Yaxın Şərqdəki vəziyyətlə əlaqədar regionun bəzi ölkələri hava məkanını müvəqqəti bağlayıb.

Citizens of Bangladesh, Qatar, and Pakistan have been evacuated from Iran to Azerbaijan -
Three citizens from Iran, three from Bangladesh, three from Qatar, and one from Pakistan have been evacuated to Azerbaijan through the "Astara" border crossing point due to the situation in that country.
Medinews.az reports citing "Report" that the Azerbaijani side has provided the necessary conditions for these individuals to cross.
The evacuation of four members of the diplomatic mission of the Kingdom of Jordan is being carried out.
It should be noted that earlier citizens of Tajikistan, Italy, and diplomats from Saudi Arabia were evacuated to Azerbaijan.
Recall that on February 28, the USA and Israel launched a military operation against Iran, striking the cities of the republic with air strikes. Iran responded by launching missiles at Israeli territory. In addition, Iranian forces attacked fourteen US military bases located in the Persian Gulf countries. Due to the situation in the Middle East, some countries in the region have temporarily closed their airspace.