Banqladeş, Qətər, Pakistan vətəndaşları İrandan Azərbaycana təxliyə olunub -
İrandan 3 nəfər Banqladeş, 3 nəfər Qətər və 1 nəfər Pakistan vətəndaşı həmin ölkədəki vəziyyətlə əlaqədar "Astara" sərhəd-keçid məntəqəsindən Azərbaycana təxliyə olunub.
Medinews.az "Report" xəbər verir ki, Azərbaycan tərəfi həmin şəxslərə keçid üçün zəruri şərait yaradıb.
İordaniya Krallığının diplomatik nümayəndəliyinin 4 nəfər üzvünün təxliyəsi həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, daha əvvəl Tacikistan, İtaliya vətəndaşları, Səudiyyə Ərəbistanının diplomatları Azərbaycana təxliyə edilib.
Xatırladaq ki, ABŞ və İsrail fevralın 28-də İrana qarşı hərbi əməliyyata başlayaraq respublikanın şəhərlərinə hava zərbələri endirib. İran da cavab olaraq İsrail ərazisinə raketlər buraxıb. Bundan əlavə, İran qüvvələri ABŞ-nin Fars körfəzi ölkələrində yerləşən on dörd hərbi bazasına hücum edib. Yaxın Şərqdəki vəziyyətlə əlaqədar regionun bəzi ölkələri hava məkanını müvəqqəti bağlayıb.

Граждане Бангладеш, Катара и Пакистана эвакуированы из Ирана в Азербайджан -
Из Ирана 3 человека из Бангладеш, 3 человека из Катара и 1 человек из Пакистана были эвакуированы в Азербайджан через пограничный пункт "Астара" в связи с ситуацией в той стране.
Medinews.az со ссылкой на "Report" сообщает, что азербайджанская сторона создала необходимые условия для пересечения указанными лицами.
Производится эвакуация 4 членов дипломатического представительства Иорданского королевства.
Отметим, что ранее граждане Таджикистана, Италии, а также дипломаты Саудовской Аравии были эвакуированы в Азербайджан.
Напомним, что 28 февраля США и Израиль начали военную операцию против Ирана, нанеся воздушные удары по городам республики. В ответ Иран выпустил ракеты по территории Израиля. Кроме того, иранские силы совершили атаки на четырнадцать военных баз США, расположенных в странах залива. В связи с ситуацией на Ближнем Востоке некоторые страны региона временно закрыли свое воздушное пространство.