Azyaşlı qızı ilə oğurluğa gedən şəxsə hökm oxunub
Sabunçu rayonunda mənzillərdən oğurluq etməkdə ittiham edilən şəxslərin cinayət işi üzrə məhkəmə araşdırması başa çatıb.
"Teleqraf" xəbər verir ki, oğurluqda ittiham edilən şəxslər 2005-ci il təvəllüdlü Çərkəz Abdullayev və onun əmisi, 1991-ci il təvəllüdlü Şahid Abdullayevdir.
İttihama görə, təqsirləndirilən şəxslər Sabunçu rayonu ərazisində iki fərdi yaşayış evindən oğurluq ediblər. Plana əsasən, Şahid Abdullayev azyaşlı qızı ilə birlikdə evlərin yaxınlığına gəlib, qapının açıq olub-olmamasını yoxlayırmış. Evdə heç kimin olmadığını müəyyən etdikdən sonra o, Çərkəz Abdullayevə məlumat verirmiş. Çərkəz Abdullayev isə həmin evlərə daxil olaraq oğurluq edirmiş. Bu zaman Şahid Abdullayev və qızı ətrafa nəzarət edirmişlər.
Şahid Abdullayev azyaşlı qızını özü ilə aparmaqla dilənçilik görüntüsü yaradaraq şübhə doğurmamağa çalışıb.
Dəstə üzvləri iki mənzildən ümumilikdə 20 min manatdan çox dəyəri olan qızıl-zinət əşyaları oğurlayıblar. Onlar oğurladıqları qızılların bir hissəsini hissə-hissə sataraq əldə etdikləri pulu öz aralarında bölüblər. Satılmamış qızılların bir qismini isə basdıraraq gizlədiblər.
Elan edilmiş ittiham üzrə təqsirləndirilən şəxslər özlərini yalnız qismən təqsirli biliblər. Şahid Abdullayev yalnız bir epizod üzrə məsuliyyəti qəbul etdiyini bildirib.
O, ifadəsində oğurluq əməllərində azyaşlı qızının heç bir iştirakı olmadığını vurğulayıb.
Sabunçu Rayon Məhkəməsinin hökmü ilə hər iki şəxs barəsində 2 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası təyin edilib.

В Сабунчинском районе завершилось судебное расследование по уголовному делу в отношении лиц, обвиняемых в кражах из квартир.
Сообщает "Телеграф", обвиняемыми в краже являются Черкез Абдуллаев 2005 года рождения и его дядя, Шахид Абдуллаев 1991 года рождения.
Согласно обвинению, подозреваемые совершили кражи из двух частных жилых домов на территории Сабунчинского района. По плану, Шахид Абдуллаев вместе с малолетней дочерью приходил к домам и проверял, открыта ли дверь. Определив, что дома никого нет, он сообщал Черкезу Абдуллаеву. Черкез Абдуллаев заходил в эти дома и совершал кражи. В это время Шахид Абдуллаев и его дочь следили за окружающей обстановкой.
Шахид Абдуллаев, ведя с собой малолетнюю дочь, создавал видимость попрошайничества, чтобы не вызывать подозрений.
Члены группы украли из двух квартир золотые украшения общей стоимостью более 20 тысяч манат. Они продавали украденное золото частями и делили вырученные деньги между собой. Часть не проданного золота они закопали и спрятали.
По предъявленному обвинению подсудимые признали себя лишь частично виновными. Шахид Абдуллаев заявил, что принимает ответственность лишь по одному эпизоду.
В своём показании он подчеркнул, что малолетняя дочь не участвовала в преступлениях.
По приговору Сабунчинского районного суда обоим лицам назначено наказание в виде лишения свободы сроком на 2 года.