Azərbaycanda Milli Dirçəliş Günü qeyd edilir
1988-ci il noyabrın 17-də Azadlıq meydanına toplaşan yüz minlərlə insan keçmiş sovetlərin Azərbaycana yönəlik ikili standartlara söykənən siyasətinə etiraz edib.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddiası irəli sürməsi, Dağlıq Qarabağda yaşayan ermənilərin açıq separatçılıq hərəkatı, bu proseslərin Ermənistan və Dağlıq Qarabağda yaşayan yüz minlərlə azərbaycanlının öz yurd-yuvasından qovulması ilə nəticələnməsi Meydan hərəkatının əsasını qoyub.
Moskvanın və o zamankı yerli hakimiyyət orqanlarının siyasəti nəticəsində meydana çıxan bu problemlərin qarşısını almaq təşəbbüsünü üzərinə götürən xalq 1988-ci il noyabrın 17-də Bakının mərkəzi meydanına toplaşaraq fasiləsiz kütləvi etiraz aksiyasına başlayıb. 17 gün aramsız davam edən, milyonlarla insanın qatıldığı bu aksiya həm də keçmiş SSRİ-də ən irimiqyaslı etiraz aksiyası idi. SSRİ-nin süqutu prosesini araşdıran yerli və xarici tədqiqatçıların böyük əksəriyyəti bu prosesdə Azərbaycanda başlayan prosesin mühüm rol oynadığını qeyd edirlər. Dekabrın 4-dən 5-nə keçən gecə ümumxalq mitinqi sovet qoşunları tərəfindən dağıdılsa da, bu, Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasında mühüm mərhələ kimi tarixə həkk olunub.
Milli Dirçəliş Günü Azərbaycanda dövlət səviyyəsində qeyd olunsa da, 2006-cı ilin dekabrında qanunvericiliyə edilmiş müvafiq dəyişikliklərə əsasən, iş günü sayılır.

Сегодня в Азербайджане отмечается День национального возрождения.
17 ноября 1988 года сотни тысяч людей, собравшихся на площади Свободы, выразили протест против политики двойных стандартов, которую проводили бывшие советские власти в отношении Азербайджана.
Предъявление Арменией территориальных претензий к Азербайджану, открытое сепаратистское движение армян, проживающих в Нагорном Карабахе, а также последовавшее изгнание сотен тысяч азербайджанцев, проживавших в Армении и Нагорном Карабахе, стали основой движения на площади.
Народ, взявший на себя инициативу предотвратить возникшие из-за политики Москвы и тогдашних местных органов власти проблемы, 17 ноября 1988 года собрался на центральной площади Баку и начал непрерывную массовую акцию протеста. Эта акция, которая продолжалась без перерыва 17 дней и в которой участвовали миллионы людей, была самой масштабной акцией протеста в бывшем СССР. Большинство местных и зарубежных исследователей, изучающих процесс распада СССР, отмечают важную роль процесса, начавшегося в Азербайджане. Несмотря на то, что в ночь с 4 на 5 декабря массовый митинг был разогнан советскими войсками, это событие осталось в истории как важный этап восстановления независимости Азербайджана.
Хотя День национального возрождения отмечается в Азербайджане на государственном уровне, согласно соответствующим изменениям в законодательстве, внесенным в декабре 2006 года, это считается рабочим днем.