Azərbaycan-Ermənistan sazişi Türkiyədə imzalanacaq? -
“Azərbaycanla Ermənistan arasında ötən il Vaşinqtonda paraflanan sülh sazişinin bu ilin sonuna qədər Türkiyədə imzalanması ehtimalı artıb”. Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, Ankara sazişin Türkiyədə imzalanmasında maraqlıdır: “Ermənistan rəsmiləri Türkiyədə keçirilən müxtəlif konfranslarda iştirak edir, ikili görüşlərdə türkiyəli həmkarlarıyla əməkdaşlığın genişləndirilməsi yollarını müzakirə edirlər. Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan da son açıqlamalarının birində iki ölkə arasında hərtərəfli əməkdaşlığa başlamaq üçün münbit şəraitin yetişdiyini bildirib.
Gündəmdə Türkiyə-Ermənistan sərhədinin açılması mövzusu da var. Bu məsələ Ankara ilə Bakı arasında koordinasiya edilir. Bir neçə gün əvvəl Parlamentlərarası İttifaqın İstanbulda keçirilən toplantısında Ermənistan parlamentinin sədri Alen Simonyanla görüşən Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuş Ermənistanı Türkiyə–Gürcüstan–Azərbaycan formatına daxil olmağa dəvət edib. Alen Simonyan bu təklifdən məmnun qaldığını gizlətməyib. Bu gedişatı nəzərə alaraq Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişinin Ankara və ya İstanbulda imzalanması hamı üçün faydalı olar”.

"The likelihood of the peace agreement between Azerbaijan and Armenia, which was initialed last year in Washington, being signed in Turkey by the end of this year has increased." Political scientist Elkhan Shahinoglu told Medianews.az.
He stated that Ankara is interested in signing the agreement in Turkey: "Armenian officials participate in various conferences held in Turkey and discuss ways to expand cooperation with their Turkish counterparts in bilateral meetings. Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan also said in one of his recent statements that the conditions have matured to start comprehensive cooperation between the two countries.
The issue of opening the Turkey-Armenia border is also on the agenda. This matter is being coordinated between Ankara and Baku. A few days ago, at the Inter-Parliamentary Union meeting held in Istanbul, the Speaker of the Turkish Grand National Assembly, Numan Kurtulmuş, met with the Speaker of the Armenian Parliament Alen Simonyan and invited Armenia to join the Turkey–Georgia–Azerbaijan format. Alen Simonyan did not hide his satisfaction with this proposal. Considering this development, it would be beneficial for everyone if the peace agreement between Azerbaijan and Armenia is signed in Ankara or Istanbul."