Azərbaycan-Ermənistan sazişi Türkiyədə imzalanacaq? -
“Azərbaycanla Ermənistan arasında ötən il Vaşinqtonda paraflanan sülh sazişinin bu ilin sonuna qədər Türkiyədə imzalanması ehtimalı artıb”. Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, Ankara sazişin Türkiyədə imzalanmasında maraqlıdır: “Ermənistan rəsmiləri Türkiyədə keçirilən müxtəlif konfranslarda iştirak edir, ikili görüşlərdə türkiyəli həmkarlarıyla əməkdaşlığın genişləndirilməsi yollarını müzakirə edirlər. Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan da son açıqlamalarının birində iki ölkə arasında hərtərəfli əməkdaşlığa başlamaq üçün münbit şəraitin yetişdiyini bildirib.
Gündəmdə Türkiyə-Ermənistan sərhədinin açılması mövzusu da var. Bu məsələ Ankara ilə Bakı arasında koordinasiya edilir. Bir neçə gün əvvəl Parlamentlərarası İttifaqın İstanbulda keçirilən toplantısında Ermənistan parlamentinin sədri Alen Simonyanla görüşən Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuş Ermənistanı Türkiyə–Gürcüstan–Azərbaycan formatına daxil olmağa dəvət edib. Alen Simonyan bu təklifdən məmnun qaldığını gizlətməyib. Bu gedişatı nəzərə alaraq Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişinin Ankara və ya İstanbulda imzalanması hamı üçün faydalı olar”.

«Вероятность подписания мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией, парафированного в прошлом году в Вашингтоне, в Турции до конца этого года возросла». Так заявил политолог Элхан Шахиноглу в интервью Medianews.az.
Он отметил, что Анкара заинтересована в подписании соглашения в Турции: «Армянские чиновники участвуют в различных конференциях, проходящих в Турции, во двусторонних встречах обсуждают с турецкими коллегами пути расширения сотрудничества. Премьер-министр Армении Никол Пашинян также в одном из последних заявлений отметил, что созрели благоприятные условия для начала всестороннего сотрудничества между двумя странами.
На повестке дня также стоит вопрос открытия турецко-армянской границы. Этот вопрос координируется между Анкарой и Баку. Несколько дней назад на заседании Межпарламентского союза, проходившем в Стамбуле, председатель Великого национального собрания Турции Нуман Куртулмыш, встретившись с председателем парламента Армении Аленом Симоняном, пригласил Армению войти в формат Турция–Грузия–Азербайджан. Ален Симонян не скрывал своего удовлетворения этим предложением. Учитывая эту тенденцию, подписание мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией в Анкаре или Стамбуле будет выгодно для всех».