Fransız yazıçısı Astolf de Kustin 1843-cü ildə dərc etdirdiyi “Rusiya 1839-cu ildə” adlı kitabında Rusiya imperiyasını nəhəng həbsxanaya bənzətmişdi. “Rusiya 1839-cu ildə” kitabının doğurduğu təsir Rusiyanın xalqlar həbsxanası olduğu qənaətini yaratmağa başladı. Avropadakı bu fikirlərdən xəbərdar olan bolşevik çevrilişinin lideri Vladimir Lenin əsir xalqların və Avropanın tərəqqipərvər dairələrinin rəğbətini qazanmaq üçün çar Rusiyasını “xalqlar həbsxanası” adlandırdı.
Lenin çar Rusiyasını “xalqlar həbsxanası” adlandırsa da dağılan imperiyanın qalıqları üzərində bəşər tarixinin ən qanlı istibdad rejimlərindən birini qurdu. Bu istibdad rejiminin ilk işi də istiqlaliyyətini elan etmiş Rusiya əsiri xalqları yenidən əsir etmək oldu. Bolşeviklərin qurduğu ikinci xalqlar həbsxanası 1991-ci ildə dağıldı.
Rusiya Federasiyasının ilk prezidenti Boris Yeltsin 17 iyun 1992-ci ildə ABŞ Konqresində çıxışı zamanı təntənəli şəkildə “Yer kürəsinə sosial nifaq, düşmənçilik və misilsiz qəddarlıq səpən, bəşər cəmiyyətini qorxuya salan kommunist ideyasının çökdüyünü və Rusiyanın bir daha dünyanı heç vaxt təhdid etməyəcəyi”nə təminat verdiyini bəyan etdi.
Bu təminatın ömrü də Leninin xalqlara azadlıq vədinin ömrü kimi qısa oldu. Rusiyanın 1993-cü ildə qəbul edilmiş hərbi doktrinasından hətta sovet dövründə mövcud olan nüvə silahından ilk olaraq istifadə etməmək öhdəliyi çıxarıldı. Bu imperiyanın restavrasiyasının başlanması idi. Təəssüf ki, Rusiyanın tükənməz sərvətlərinin cazibəsinə qapılan Qərb dövlətlərinin başçıları, siyasi xadimlər və iş adamları bu təhlükəni görmədilər. Keçmiş sovet respublikalarından nüvə silahlarının Moskvaya təslim edilməsi üçün çalışan Qərb dövlətləri Gürcüstan və Ukraynanın Rusiya işğalına görə tarix və bəşəriyyət qarşısında məsuliyyət daşıyırlar.
Putinin Rusiya imperiyasını nəzərdə tutduğu “tarixi Rusiya” ifadəsi, bütün postsovet respublikalarını Leninin yaratdığı “saxta” dövlətlər kimi dəyərləndirməsi Kreml sahibinin kimliyindən asılı olmayaraq Moskvanın müstəmləkəçi siyasət aparacağını təsdiqləyir. Aydın görünür ki, Rusiyanın imperiya siyasəti onun nəhəng coğrafiyaya malik olmasının və rus xalqının demokratik dəyərlərə malik olmamasının sintezinin nəticəsidir. Rusiya əlindəki nəhəng coğrafiyanı saxladıqca rus xalqı da müstəmləkəçi xalq olaraq qalacaq. Rus xalqının da müstəmləkəçi toplum olmaqdan qurtuluşunun yolu Rusiyanın parçalanmasından keçir. Rusiya parçalanmadıqca bütün dünya üçün təhlükə olaraq qalacaq. Növbəti Yeltsin (Kirill Dmitriyev) Rusiyanın bir daha dünyanı heç vaxt təhdid etməyəcəyini vəd edə bilər. Hətta bunun üçün Alyaska ilə Çukotka arasında heç bir ciddi əhəmiyyəti olmayan tunel çəkməyi də təklif edə bilər. Lakin 1917 və 1991-ci ildə ildə dağılan imperiya qısa zaman sonra geri qayıdaraq qonşularına cəhənnəm yaşatdığı kimi, bunu üçüncü dəfə də edəcəyini tam əminliklə söyləmək olar.
Sovet İttifaqı dağıldıqdan sonra Qərbin dəstəyi olmasaydı Rusiya Federasiyası adlı xalqlar həbsxanası bütövlüyünü saxlaya bilməyəcəkdi. Əgər yenə Qərb yardım etməsə, rəşadətli Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin vurduğu ölümcül yaraların nəticəsi olaraq Rusiya imperiyası hökmən parçalanacaq. Bəşəriyyətin təhlükəsizliyinin bu günlə müqayisədə daha təminatlı olması üçün Rusiya adlı xalqlar həbsxanasının parçalanması həyati əhəmiyyət daşıyır.

The liberation of peoples from this prison is necessary.
The French writer Astolphe de Custine likened the Russian Empire to a gigantic prison in his 1843 published book "Russia in 1839." The impact produced by the book "Russia in 1839" began to create the idea that Russia was a prison of peoples. Aware of these ideas in Europe, the leader of the Bolshevik revolution Vladimir Lenin called Tsarist Russia a "prison of peoples" to gain the favor of the captive peoples and the progressive circles of Europe.
Although Lenin called Tsarist Russia a "prison of peoples," he established one of the bloodiest despotic regimes in human history on the remnants of the collapsing empire. The first act of this despotic regime was to re-enslave the Russian captive peoples who had declared independence. The second prison of peoples established by the Bolsheviks collapsed in 1991.
The first president of the Russian Federation, Boris Yeltsin, declared with pomp in a speech to the US Congress on June 17, 1992, that "the communist idea, which scattered social discord, hostility, and unprecedented cruelty over the globe and frightened human society, has collapsed, and that Russia would never again threaten the world."
The lifespan of this assurance was as short as Lenin's promise of freedom to the peoples. Even in Russia's 1993 military doctrine, the commitment found in the Soviet era not to use nuclear weapons first was removed. This marked the beginning of the restoration of the empire. Unfortunately, the heads of Western states, political dignitaries, and businessmen, attracted by Russia's inexhaustible resources, did not see this danger. The Western countries that worked to hand over the nuclear weapons from the former Soviet republics to Moscow are responsible before history and humanity for Russia's occupation of Georgia and Ukraine.
Putin's expression "historical Russia," which refers to the Russian Empire, and his evaluation of all post-Soviet republics as "fake" states created by Lenin confirm that regardless of the identity of the Kremlin owner, Moscow will conduct colonialist policies. It is clear that Russia's imperial policy is the result of the synthesis of its vast geography and the lack of democratic values among the Russian people. As long as Russia retains its vast geography, the Russian people will remain a colonialist people. The way for the Russian people to escape being a colonialist society is through the disintegration of Russia. Until Russia is divided, it will remain a threat to the whole world. The next Yeltsin (Kirill Dmitriev) may promise that Russia will never again threaten the world. He might even propose building a tunnel between Alaska and Chukotka, which would have no serious significance. However, just as the empire that collapsed in 1917 and 1991 soon returned and made hell for its neighbors, it can be said with full confidence that it will do so a third time.
After the dissolution of the Soviet Union, without the support of the West, the prison of peoples called the Russian Federation could not have maintained its integrity. If again the West does not help, as a result of the deadly wounds inflicted by the heroic Armed Forces of Ukraine, the Russian Empire will inevitably break apart. The disintegration of the prison of peoples named Russia is vitally important to ensure humanity's security compared to today.