Rumıniya qırıcıları təcili havaya qaldırdı
Noyabrın 19-da Rumıniyanın Müdafiə Nazirliyi ölkənin hava məkanına dron daxil olduğuna görə təcili qırıcı təyyarələri havaya qaldırıb.
Medianews.az bildirir ki, hadisə Rusiya ordusunun Ukraynanın sərhəd bölgələrinə – xüsusən də Rumıniya ilə üzbəüz yerləşən infrastruktur obyektlərinə növbəti hücumu zamanı baş verib.
Rumıniya həm Avropa İttifaqının, həm də NATO-nun üzvüdür və Ukrayna ilə 650 kilometrlik sərhədi var. Son aylarda Moskvanın Dnestr çayı və Dunay hövzəsi boyunca həyata keçirdiyi hücumlar səbəbindən Rumıniyanın ərazisinə dəfələrlə Rusiya dronlarının qalıqları düşüb.
Rəsmi Buxarest bəyan edib ki, hava məkanının pozulması ilə bağlı araşdırma aparılır, regionda müşahidə və müdafiə mexanizmləri gücləndirilib.

19 ноября Министерство обороны Румынии подняло в воздух истребители после проникновения дрона в воздушное пространство страны.
Medianews.az сообщает, что инцидент произошел во время очередной атаки российских войск на пограничные районы Украины — особенно на объекты инфраструктуры, расположенные непосредственно у границы с Румынией.
Румыния является членом как Европейского Союза, так и НАТО, и имеет 650-километровую границу с Украиной. В последние месяцы из-за атак Москвы вдоль бассейнов рек Днестр и Дунай на территорию Румынии неоднократно падали обломки российских дронов.
Официальный Бухарест заявил, что проводится расследование нарушения воздушного пространства, а механизмы наблюдения и обороны в регионе были усилены.