Rumıniya qırıcıları təcili havaya qaldırdı
Noyabrın 19-da Rumıniyanın Müdafiə Nazirliyi ölkənin hava məkanına dron daxil olduğuna görə təcili qırıcı təyyarələri havaya qaldırıb.
Medianews.az bildirir ki, hadisə Rusiya ordusunun Ukraynanın sərhəd bölgələrinə – xüsusən də Rumıniya ilə üzbəüz yerləşən infrastruktur obyektlərinə növbəti hücumu zamanı baş verib.
Rumıniya həm Avropa İttifaqının, həm də NATO-nun üzvüdür və Ukrayna ilə 650 kilometrlik sərhədi var. Son aylarda Moskvanın Dnestr çayı və Dunay hövzəsi boyunca həyata keçirdiyi hücumlar səbəbindən Rumıniyanın ərazisinə dəfələrlə Rusiya dronlarının qalıqları düşüb.
Rəsmi Buxarest bəyan edib ki, hava məkanının pozulması ilə bağlı araşdırma aparılır, regionda müşahidə və müdafiə mexanizmləri gücləndirilib.

Romanian fighters were urgently scrambled into the air
On November 19, Romania's Ministry of Defense urgently scrambled fighter jets due to the entry of a drone into the country's airspace.
Medianews.az reports that the incident occurred during another attack by the Russian army on Ukraine's border areas – particularly on infrastructure facilities located opposite Romania.
Romania is a member of both the European Union and NATO and shares a 650-kilometer border with Ukraine. In recent months, due to Moscow's attacks along the Dniester River and the Danube basin, remnants of Russian drones have repeatedly fallen on Romanian territory.
Official Bucharest has declared that an investigation into the airspace violation is underway, and observation and defense mechanisms in the region have been strengthened.