Aral dənizinin xilası bəşəriyyət üçün aktual məsələdir -
AZƏRTAC “Kazinform”a istinadla xəbər verir ki, bu barədə Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev Milli Qurultayın iclasında çıxış edərkən bildirib.
Dövlət başçısı Aral dənizi probleminin tək bir ölkənin hüdudlarından kənara çıxdığını, sistemli yanaşma və əməkdaşlıq tələb etdiyini vurğulayıb. O, bu məsələni dəfələrlə beynəlxalq forumlarda qaldırdığını qeyd edib.
“Aral dənizi məsələsini həll etməmək mümkün deyil. Aral dənizinin xilas edilməsi bütün bəşəriyyət üçün aktual məsələ olaraq qalır. Mən bu məsələni dəfələrlə beynəlxalq forumlarda qaldırmışam”, - deyə Prezident qeyd edib.
Kasım-Jomart Tokayev uzun illər aparılan məqsədyönlü iş sayəsində Şimali Aral dənizinin qorunub saxlanıldığını xatırladıb. O, dənizin bərpası layihəsinin başlanmasından beş il keçdiyini qeyd edib. “Kiçik Aral dənizinin suyunun səviyyəsini qaldırmaq üçün real imkan yaranacaq”, - deyə dövlət başçısı bildirib. Prezident Aral dənizi regionunun ekosisteminin bərpası üçün sistemli işlərin davam etdirilməsinin vacibliyini, eləcə də bu ekoloji problemin həllində beynəlxalq ictimaiyyətin fəal iştirakının zəruriliyini vurğulayıb.

The rescue of the Aral Sea is a relevant issue for humanity -
AZERTAC, referring to "Kazinform," reports that Kazakhstan President Kassym-Jomart Tokayev stated this during his speech at the session of the National Kurultai.
The Head of State emphasized that the Aral Sea problem has gone beyond the borders of a single country and requires a systematic approach and cooperation. He noted that he has raised this issue repeatedly at international forums.
"It is impossible not to solve the Aral Sea issue. Saving the Aral Sea remains an urgent matter for all humanity. I have raised this issue many times at international forums," the President said.
Kassym-Jomart Tokayev recalled that thanks to purposeful efforts carried out over many years, the Northern Aral Sea has been preserved. He mentioned that five years have passed since the start of the sea restoration project. "There will be a real opportunity to raise the water level of the Small Aral Sea," the Head of State said. The President stressed the importance of continuing systematic work to restore the ecosystem of the Aral Sea region, as well as the necessity of active participation of the international community in solving this ecological problem.