Aral dənizinin xilası bəşəriyyət üçün aktual məsələdir -
AZƏRTAC “Kazinform”a istinadla xəbər verir ki, bu barədə Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev Milli Qurultayın iclasında çıxış edərkən bildirib.
Dövlət başçısı Aral dənizi probleminin tək bir ölkənin hüdudlarından kənara çıxdığını, sistemli yanaşma və əməkdaşlıq tələb etdiyini vurğulayıb. O, bu məsələni dəfələrlə beynəlxalq forumlarda qaldırdığını qeyd edib.
“Aral dənizi məsələsini həll etməmək mümkün deyil. Aral dənizinin xilas edilməsi bütün bəşəriyyət üçün aktual məsələ olaraq qalır. Mən bu məsələni dəfələrlə beynəlxalq forumlarda qaldırmışam”, - deyə Prezident qeyd edib.
Kasım-Jomart Tokayev uzun illər aparılan məqsədyönlü iş sayəsində Şimali Aral dənizinin qorunub saxlanıldığını xatırladıb. O, dənizin bərpası layihəsinin başlanmasından beş il keçdiyini qeyd edib. “Kiçik Aral dənizinin suyunun səviyyəsini qaldırmaq üçün real imkan yaranacaq”, - deyə dövlət başçısı bildirib. Prezident Aral dənizi regionunun ekosisteminin bərpası üçün sistemli işlərin davam etdirilməsinin vacibliyini, eləcə də bu ekoloji problemin həllində beynəlxalq ictimaiyyətin fəal iştirakının zəruriliyini vurğulayıb.

Спасение Аральского моря является актуальным вопросом для человечества -
По информации AZERTAC со ссылкой на «Казинформ», об этом заявил Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в ходе выступления на заседании Национального курултая.
Глава государства подчеркнул, что проблема Аральского моря выходит за пределы одной страны и требует системного подхода и сотрудничества. Он отметил, что неоднократно поднимал этот вопрос на международных форумах.
«Невозможно не решить проблему Аральского моря. Спасение Аральского моря остается актуальной задачей для всего человечества. Я неоднократно поднимал этот вопрос на международных форумах», — отметил Президент.
Касым-Жомарт Токаев напомнил, что благодаря многолетней целенаправленной работе Северное Аральское море было сохранено. Он отметил, что прошло пять лет с момента начала проекта по восстановлению моря. «Появится реальная возможность поднять уровень воды в Малом Арале», — подчеркнул глава государства. Президент отметил важность продолжения системной работы по восстановлению экосистемы Аральского региона, а также необходимость активного участия международного сообщества в решении этой экологической проблемы.