50 illik sirr açılır: Ayın qaranlıq tərəfi ilk dəfə insan gözü ilə görünəcək
Kosmosun tədqiqində tarixi bir addım atılır. NASA-nın "Artemis" proqramı çərçivəsində reallaşacaq yeni missiya ilə Ayın indiyə qədər gizli qalan və "qaranlıq tərəf" kimi tanınan hissəsi ilk dəfə canlı olaraq insanlar tərəfindən müşahidə ediləcək.
Milli.Az xəbər verir ki, yeni nəsil kosmik gəmilər və yüksək dəqiqlikli kameralar sayəsində Ayın Yerdən görünməyən tərəfinin relyefi, kraterləri və geoloji quruluşu sənədləşdiriləcək.
Ayın qaranlıq tərəfi hər zaman Yer kürəsinə əks istiqamətdə qaldığı üçün oradan birbaşa radio-rabitə qurmaq mümkün deyildi. Yeni peyk sistemləri bu "rabitə boşluğunu" aradan qaldırır.
Alimlər Ayın qaranlıq tərəfində buz halında suyun və gələcək kosmik bazalar üçün yararlı olan faydalı qazıntıların mövcudluğunu araşdırırlar.
1970-ci illərdəki "Apollo" missiyalarından sonra ilk dəfə insanlar Ayın bu qədər yaxınlığına gedərək, sirli bölgələri öz gözləri ilə görəcəklər.

Раскрывается 50-летняя тайна: темная сторона Луны впервые будет видна человеческим глазом
В исследовании космоса делается исторический шаг. В рамках программы NASA «Артемида» новая миссия впервые позволит людям вживую наблюдать за скрытой до сих пор частью Луны, известной как «темная сторона».
Согласно сообщению Milli.Az, благодаря новому поколению космических кораблей и высокоточным камерам будет задокументирован рельеф, кратеры и геологическое строение теневой стороны Луны, не видимой с Земли.
Темная сторона Луны всегда была повернута в противоположную сторону от Земли, поэтому установить туда прямую радиосвязь невозможно. Новые системы спутников устраняют этот «пробел в связи».
Ученые исследуют наличие льда в виде воды и полезных ископаемых, которые могут быть полезны для будущих космических баз, на темной стороне Луны.
После миссий «Аполлон» в 1970-х годах люди впервые подойдут так близко к Луне и собственными глазами увидят её загадочные области.